Dobré noviny
Vedci konečne zistili, na čo slúži slepé črevo
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Vedci konečne zistili, na čo slúži slepé črevo

— Foto: reprofoto Pravda.sk/Shutterstock

Mnoho ľudí ho vníma ako nadbytočný orgán, ktorý nemá žiadnu funkciu. Vedci ale konečne zistili, na čo nám apendix skutočne slúži.

MELBOURNE 19. januára – Apendix alebo aj výbežok slepého čreva je u ľudí vnímaný ako nadbytočný orgán, ktorý nemá žiadnu funkciu. Lekári ho z tela často odstraňujú aj pri ľahších zápaloch slepého čreva, aby tak zabránili jeho prasknutiu a šíreniu infekcie. Dnes už existuje naozaj mnoho ľudí, ktorí žijú bez tejto časti orgánu. Ak sa ale bez apendixu dá takto bez problémov žiť, na čo potom vlastne slúži?

Nová štúdia zverejnená v magazíne Nature Immunology odhalila, že tento orgán je predsa len na niečo potrebný. Pomáha totiž vrodeným lymfoidným bunkám v ochrane proti infekcii u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

„Naša štúdia skúmala vrodené lymfoidné bunky v črevách myší, odhaľovala ich funkciu a tiež schopnosť chrániť črevá,“ prezradila Gabrielle Belzová z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research v Melbourne.

Výskum dokázal, že po odstránení apendixu u myší dochádzalo k zvýšenému zápalu a šíreniu sa infekcie v črevách. U ľudí to z najväčšou pravdepodobnosťou podľa vedcov vyvoláva rovnaký účinok, takže odstránenie apendixu nemusí byť vždy v našom záujme.

Apendix je totiž podľa odborníkov akýmsi domovom pre lymfoidné bunky, ktoré napomáhajú celkovej funkcii čriev. Sú odolnejšie ako ostatné imunitné bunky, takže sú doslova nevyhnutné pre boj s infekciou najmä u tých ľudí, ktorí trpia oslabeným imunitným systémom. Navyše sú to dokonca jedny z mála imunitných buniek, ktoré dokážu prežiť aj chemoterapiu.

Podľa doktorky Belzovej tento objav úplne mení pohľad na doteraz podceňovaný orgán. Myslí si, že údajne nie je potrebné sa za každých okolností slepého čreva zbavovať. Problémy spojené so zlou činnosťou čriev a zápal slepého čreva sa totiž dajú odstrániť aj nechirurgickým zákrokom, a to napríklad pomocou antibiotík alebo určitých druhov potravín, ktoré dokážu zápal čreva upokojiť a následne produkovať spomínané lymfoidné bunky, ktoré ho v budúcnosti pred zápalom ľahšie ochránia.

„Zdá sa, že apendix je naozaj neoddeliteľnou súčasťou nášho imunitného systému,“ dodala doktorka Belzová.

Už ste čítali?