Kontroverzný rapper Kanye West oslavuje 35 rokov
SITA
SITA

Kontroverzný rapper Kanye West oslavuje 35 rokov

Rappera, producenta a módneho návrhára Kanyea Westa, jednu z najvýraznejších postáv súčasného hip-hopu, počas jeho kariéry sprevádzali úspechy, i niekoľko škandálov.

BRATISLAVA 7. júna - Americký rapper, producent a módny návrhár Kanye West oslávi v piatok 8. júna svoje 35. narodeniny.

Autor šiestich štúdiových albumov a držiteľ 18 cien Grammy patrí medzi najtalentovanejšie a zároveň aj najkontroverznejšie postavy na hudobnej scéne.

Aj napriek početným škandálom je považovaný za jedného z najinovatívnejších producentov, ktorý určuje smerovanie hip-hopu.

Kanye Omari West sa narodil 8. júna 1977 v Atlante v štáte Georgia, odkiaľ sa ako trojročný spolu s matkou Dondou, univerzitnou profesorkou anglického jazyka, odsťahoval do Chicaga po tom, čo sa jeho rodičia rozviedli.

Jeho otec Ray West bol v minulosti členom Strany čiernych panterov a tiež jedným z prvých černošských fotografov pracujúcich pre denník The Atlanta Journal-Constitution.

Študent umenia vo veternom meste

Mladý Kanye chodil na Polaris High School na chicagskom predmestí Oak Lawn.

Neskôr študoval umenie na American Academy of Art a tiež na Chicago State University, už popri štúdiu sa však venoval produkovaniu hudby a neskôr zo školy odišiel, aby sa mohol naplno venovať hudobnej kariére.

Ako producent debutoval v roku 1996 na albume Down To Earth rappera Grava, na ktorom odprodukoval osem skladieb.

Hoci tento album nezaznamenal väčší úspech, Kanyemu pomohol dostať sa k produkovaniu pre omnoho známejších interpretov.

V rokoch 1998 a 1999 už spolupracoval s menami ako napríklad Jermaine Dupri, Foxy Brown, Goodie Mob alebo Harlem World.

Skutočný prelom sa mu však podarilo spraviť v roku 2000, keď začal produkovať pre interpretov patriacich k labelu Roc-a-Fella Records, ktorého spoluzakladateľom je Jay-Z. So samotným Jayom si po prvý raz vyskúšal spoluprácu na skladbe This Can\'t Be Life z albumu The Dynasty: Roc La Familia (2000).

Kanye West - Homecoming

Nikto ho nebral vážne.

Kanye potom dostal väčší priestor na ďalšom Jayovom albume The Blueprint (2001), kde produkoval päť skladieb vrátane hitov ako Izzo (H.O.V.A.), Heart Of The City (Ain\'t No Love) alebo Takeover.

Po úspechu The Blueprint sa z Kanyeho stal vyhľadávaný producent a v nasledujúcich rokoch spolupracoval s ďalšími veľkými menami ako napríklad Nas, Scarface, Talib Kweli, Mos Def, T.I., Ludacris, DMX alebo Monica.

Okrem toho naďalej produkoval aj pre Roc-a-Fella Records.

Po dosiahnutí týchto producentských úspechov sa Kanye rozhodol presadiť aj ako rapper a sólový interpret, no zo začiatku ho nikto nebral vážne.

Dokonca aj Jay-Z priznal, že v tom čase nechcel Kanyeho podporiť v jeho snahe stať sa rapperom, pretože ho videl iba ako producenta.

Podobný názor mali aj predstavitelia iných vydavateľstiev, kde sa Kanye snažil získať zmluvu. Nakoniec uspel práve u Roc-a-Fella Records, dôvodom však bola skutočnosť, že sa ho snažili udržať ako producenta, aby ho nezískal iný label. Ako rapper sa nakoniec po prvý raz predstavil v skladbe The Bounce na Jayovom albume The Blueprint 2: The Gift & The Curse (2002).

Jay-Z ft Kanye West - Bounce

Dvadsiateho tretieho októbra 2002 mal Kanye počas cesty z nahrávacieho štúdia The Record Plant v Los Angeles vážnu autonehodu, keď zaspal za volantom.

Utrpel pri nej mnohopočetnú fraktúru čeľuste, ktorú mu museli zadrôtovať.

Toto zranenie Kanyeho inšpirovalo k napísaniu skladby Through The Wire, ktorú nahral dva týždne po nehode.

Skladba sa stala jeho prvým singlom a pomohla k vzniku jeho debutového albumu The College Dropout, ktorý vyšiel vo februári 2004.

Na nahrávke hosťovali napríklad Jay-Z, Ludacris, Talib Kweli, Mos Def, Common, Jamie Foxx, Freeway alebo Consequence a album zaznamenal úspech u fanúšikov aj kritikov.

V rebríčku Billboard 200 debutoval na druhom mieste a celkovo získal v USA trojnásobnú platinu. V tom istom roku získal Kanye deväť nominácií na ceny Grammy, z ktorých nasledujúci rok tri premenil na úspech, keď The College Dropout vyhlásili na najlepší rapový album, singel Jesus Walks sa stal najlepšou rapovou skladbou a cenu tiež získal ako producent skladby You Don\'t Know My Name speváčky Alicie Keys. Táto pieseň získala Grammy pre najlepšiu r\'n\'b skladbu.

Cena aj pre "diamanty"

V roku 2004 Kanye taktiež založil vlastný label G.O.O.D. Music (akronym pre Getting Out Our Dreams, pozn. SITA), ktorého členmi sa postupne stali napríklad John Legend, Big Sean, Kid Cudi, Mos Def, Pusha T alebo Q-Tip.

Krátko po vydaní The College Dropout začal Kanye pracovať na nasledovníkovi tohto albumu, ktorý dostal názov Late Registration.

Na ňom spolupracoval so skladateľom filmovej hudby Jonom Brionom, pričom medzi hosťami tentoraz boli napríklad Adam Levine, Lupe Fiasco, Common, Jamie Foxx, Game, Nas alebo Jay-Z.

Album vyšiel v auguste 2005 a v rebríčku Billboard 200 sa dostal hneď na vrchol.

Viaceré periodiká ako USA Today, Spin, Rolling Stone alebo Time ho v koncoročných rebríčkoch vyhlásili za najlepší album roka a rovnako ako jeho predchodca získal trojnásobnú platinu.

V roku 2006 získal Kanye ďalšie tri ceny Grammy - za najlepší rapový album, najlepší sólový rapový výkon (Gold Digger) a najlepšiu rapovú skladbu (Diamonds From Sierra Leone).

Z ulice na módne mólo

V nasledujúcom roku sa Kanye začal venovať aj móde a herectvu, pričom naďalej produkoval pre iných interpretov ako napríklad Common, Game alebo japonskú skupinu Teriyaki Boyz.

Objavil sa tiež v singli Classic (Better Than I\'ve Ever Been) vydanom pri príležitosti výročia vzniku tenisiek Air Force 1 od spoločnosti Nike.

V septembri 2007 potom vydal svoj tretí album Graduation, ktorý obsahoval single Can\'t Tell Me Nothing, Stronger, Good Life, Flashing Lights a Homecoming.

Rovnako ako Late Registration aj Graduation debutoval na prvom mieste Billboardu, pričom rovnaký úspech zaznamenal aj vo Veľkej Británii a Kanade.

Za tento album získal Kanye v nasledujúcom roku ďalšie tri Grammy, pričom štvrtú si odniesol za spoluprácu s Commonom na skladbe Southside.

Desiateho novembra 2007 vo veku 58 rokov zomrela Kanyeho matka Donda.

Príčinou úmrtia boli komplikácie spojené s plastickou operáciou.

Pochovali ju 20. novembra v Oklahoma City, pričom Kanye o dva dni neskôr absolvoval koncert v Londýne, kde venoval svojej zosnulej matke skladbu Hey Mama a tiež coververziu Don\'t Stop Believin\' od kapely Journey.

Táto tragická udalosť mala veľký vplyv aj na jeho ďalší album 808s & Heartbreak, ktorý vyšiel v novembri 2008.

Nahrávku okrem toho poznačil aj rozchod so snúbenicou Alexis Phifer, s ktorou rapper chodil od roku 2002.

Na rozdiel od predchádzajúcich troch štúdioviek Kanye na 808s & Heartbreak vôbec nerapuje, ale spieva s využitím technológie auto-tune.

Album sa stretol s rôznymi reakciami kritikov a fanúšikov, komerčne sa mu však darilo, keď v rebríčku Billboard 200 debutoval na prvom mieste a celkovo získal platinovú platňu.

Od temných skladieb k spolupráci snov

Prvú polovicu roku 2010 strávil Kanye na Havaji, kde nahrával svoj piaty album s pracovným názvom Good Ass Job, ktorý neskôr premenoval na My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Ten vyšiel v novembri toho istého roka, produkčne sa na ňom podieľali aj No I.D., Jeff Bhasker, RZA, Mike Dean alebo Bink! a ako hostia sa predstavili napríklad Jay-Z, Nicki Minaj, Rick Ross, Pusha T, Kid Cudi, Rihanna, Bon Iver alebo John Legend.

K singlu Runaway Kanye nakrútil 35-minútové video, ktoré obsahuje aj úryvky z ďalších skladieb z albumu. Aj táto nahrávka hneď po vydaní ovládla Billboard 200, získala dve Grammy pre najlepší rapový album a najlepšiu rapovo-spievanú spoluprácu za singel All Of The Lights.

Ešte pred vydaním My Beautiful Dark Twisted Fantasy Kanye oznámil, že plánuje nahrať spoločné EP s Jay-Z. Nahrávka dostala názov Watch The Throne a nakoniec sa z nej stal plnohodnotný album, ktorý sa dostal do predaja 8. augusta 2011.

Album dvojica nahrávala na viacerých miestach ako napríklad Havaj, Sydney, New York, Paríž, Los Angeles alebo Abú Zabí. Ako hostia sa na ňom predstavili Beyoncé, Frank Ocean a Mr. Hudson, posmrtne aj Otis Redding a Curtis Mayfield.

Nahrávka debutovala v Billboard 200 na prvom mieste a v septembri získala platinu. Za singel Otis získali Jay-Z a Kanye West Grammy v kategórii Najlepší rapový výkon. Obaja interpreti nedávno vyhlásili, že plánujú nahrať pokračovanie tohto albumu.

Kanye okrem toho v súčasnosti dokončuje kompiláciu svojho labelu G.O.O.D. Music, ktorá dostala názov Cruel Summer.

Útok na Busha

Kanye má na svojom konte celkovo 43 nominácií na ceny Grammy, z ktorých 18 premenil na triumf.

Je tak aktuálne deviatym najúspešnejším interpretom v histórii udeľovania týchto prestížnych cien.

Okrem toho získal množstvo ďalších ocenení ako napríklad dve American Music Awards, sedem BET Awards, dve Billboard R&B/Hip-Hop Awards, tri BRIT Awards, päť MOBO Awards, jednu MTV Europe Music Award, štyri MTV Video Music Awards, jednu NME Award alebo dve Vibe Awards.

Jeho kariéru však okrem úspechov sprevádzajú aj početné škandály a incidenty, za ktoré môže jeho excentrická povaha.

Keď v roku 2004 na udeľovaní American Music Awards nezískal cenu pre najlepšieho nováčika, nahnevaný opustil sálu. Neskôr k incidentu uviedol: "Cítil som sa, akoby ma okradli. Ja som bol v tom roku najlepším nováčikom."

V septembri 2005 počas benefičného koncertu po hurikáne Katrina zas v priamo prenose povedal, že vtedajší prezident George Bush "sa nezaujíma o černochov". Tento kontroverzný výrok vyvolal množstvo reakcií, pričom samotný Bush ho označil za "jeden z najnechutnejších momentov" jeho prezidentského obdobia.

Škandál na MTV Video Music Awards

V novembri 2006, keď videoklip k jeho singlu Touch The Sky nevyhral na MTV Europe Music Awards, Kanye vybehol na pódium počas odovzdávania ceny formáciám Simian a Justice za video k ich spoločnej skladbe We Are Your Friends a uviedol, že cenu mal získať on.

O týždeň neskôr sa za tento incident ospravedlnil počas koncertu v austrálskom Brisbane.

V septembri 2008 ho spolu s jeho manažérom zatkli na letisku v Los Angeles po tom, čo rozbili niekoľkým bulvárnym fotografom ich fotoaparáty.

V novembri toho istého roku ho zas zatkli v anglickom meste Gateshead po ďalšej potýčke s fotografom.

V septembri 2009 počas udeľovania MTV Video Music Awards Kanye prerušil ďakovnú reč Taylor Swift, ktorá zvíťazila v kategórii Najlepší videoklip interpretky. Rapper vtedy speváčku prerušil so slovami: "Taylor, veľmi sa s tebou teším, ale musím ťa zastaviť, pretože najlepšie video všetkých čias má Beyoncé.

"Šokovaná Swift svoju reč nedokončila a odišla z pódia. Publikum ju však aj tak ocenilo potleskom a rappera vypískalo. Neskôr jej priestor na dokončenie reči poskytla práve Beyoncé po svojom víťazstve v kategórii Najlepší videoklip roka.

Kanye sa za tento incident potom niekoľkokrát ospravedlnil, pričom čelil kritike mnohých známych osobností vrátane prezidenta USA Baracka Obamu.

Kanye West Disrespects Taylor Swift at MTV Awards from Dakota O\'Neill on Vimeo.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…