Dobré noviny
5 tipov, ako posilniť imunitu vašich detí
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

5 tipov, ako posilniť imunitu vašich detí

— Foto: Pixabay

Predíďte chorobám u vašich detí a posilnite ich obranyschoponoť. Poradíme vám, ako na to.

Jeseň je už v plnom prúde a na dvere čoskoro zaklope aj zima. Chladné počasie spôsobilo, že mnohé deti už stihli ochorieť, no niektoré to zrejme majú ešte len pred sebou. Prechladnutie, chrípka či nádcha však nemusia byť neodmysliteľnou súčasťou zimného obdobia. Môžete im ľahko predísť a to tak, že v prvom rade u vašich detí posilníte obranyschopnosť. My vás teraz prezradíme 5 jednoduchých tipov, ako na to.

1. Správna strava

Nie je v tom žiadny háčik. Základom pre zdravie vašich detí je pestrá strava plná vitamínov a minerálov. Najmä v tomto období by ste mali dbať na to, aby vaše deti mali v jedálničku dosť ovocia a zeleniny. Napríklad pomaranče, mandarínky, mrkva alebo fazuľky sú bohaté nie len na vitamín C, ale aj na karotenoidy, ktoré zvyšujú produkciu bielych krviniek v tele. Každé dieťa by malo denne zjesť približne päť porcií ovocia a zeleniny denne. Na mysli však máme detskú porciu, pod ktorou si predstavte množstvo zhruba o veľkosti detskej päste.

Pre imunitu sú dôležité aj minerály, predovšetkým selén a zinok, ktoré prispievajú k správnej funkcii viacerých orgánov. Nájdete ich napríklad v brokolici, v cesnaku, v paradajkách, v cibuli, v morských plodom či v obilných klíčkoch. Zabudnúť nesmieme ani na rastlinné oleje ako olivový, mandľový, sezamový alebo ľanový.

2. Dojčenie

Dojčenie je tým prvým a najzásadnejším spôsobom, ktorým môžete detskú imunitu posilniť. V materskom mlieku totiž dieťatko príjme všetko, čo potrebuje, a to navyše v presnej dávke a v správnom zložení. Čisté dojčenie sa doporučuje do šiestich mesiacov bábätka. V ďalšom období s ním však netreba prestať, iba ho začať doplňovať klasikou stravou.

Podľa viacerých štúdií sa u dojčených detí vyskytuje oveľa menšie množstvo alergií a nie sú také také chorľavé. Materské mlieko je pre nich zdravé a výživné, ale určite ste nevedeli, že ich tiež chráni napríklad pred infekciami uší, zápalom pľúc, cukrovkou, ale aj pred obezitou v dospelosti. Pokiaľ teda máte možnosť dojčiť, neprestávajte s tým. Svojmu dieťatku tým dávate naozaj to najlepšie.

Odporúčame:

8 prírodných antibiotík, ktoré máte v kuchyni aj vy

 

3. Pohyb

Aktívni ľudia sú všeobecne zdravší a odolnejší voči chorobám. A to ako dospelí, tak aj deti. Zapíšte ich teda do nejakého športového krúžku, alebo im dajte dobrý príklad a choďte športovať s nimi. Vrámci voľného času môžete zájsť napríklad na turistiku, na bicykel, na korčule, alebo si ísť aspoň do parku zakopať loptu. Urobíte tým niečo pre zdravie seba aj svojich detí.

4. Spánok

Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na kvalitný spánok, ktorý je pre zdravie a správny vývoj dieťaťa viac ako len dôležitý. Jeho nedostatok a únava totiž znižuje obranyschopnosť detského organizmu. Najmenšie detičky nechajte spať vždy, keď sú unavené a ak to nie je nutné, nebuďte ich. Aj väčšie deti by si mali poobede zdriemnuť, no je pravdou, že väčšine z nich sa to veľmi nepáči. Ak poobede spať vyslovene nechcú, nenúťte ich do toho. Nechajte ich, aby si aspoň ľahli a čítali si napríklad knižku, alebo sa s nimi rozprávajte. Obvykle pri tom napokon aj tak zaspia. Pred večerným spánkom zasa dbajte na to, aby bola detská izba riadne vyvetraná a aby v nej nebolo horúco. Nezabudnite však na teplú perinu a pyžamo.

Aj po prekonaní choroby nechajte vaše dieťa, aby si dostatočne odpočinulo. Telo oslabené nákazou totiž potrebuje dlhšiu dobu na rekonvalescenciu. Aj keď sa vám možno zdá, že vaša ratolesť je už v poriadku, chorobu nepodceňujte a radšej ju neposielajte do školy či škôlky skôr, ako vám to dovolí lekár. Keď totiž návrat urýchlite, môže sa ľahko stať, že oslabený organizmus sa neubráni ďalším infekciám a vaše dieťa čoskoro znova ochorie.

5. Hygiena

Už od útleho veku by ste mali svoje deti učiť základným hygienickým návykom. Prízvukujte im, aby si po príchode domov, po toalete, pred jedlom a po kontakte so špinavými vecami umyli ruky. Po chorobe im vymeňte zubné kefky, uteráky aj posteľné prádlo, aby ste tak zabránili ďalšej nákaze. Aj v prípade umývania a čistoty však treba poznať správu mieru a netreba to preháňať, pretože nadmerná hygiena môže vyvolať úplne opačný efekt. Namiesto posilnenia imunity by ju mohla oslabiť.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…