Svrbia vás v noci chodidlá? Možno vám chce niečo povedať vaša pečeň
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Svrbia vás v noci chodidlá? Možno vám chce niečo povedať vaša pečeň

Čo znamenajú rôzne prejavy nášho tela a prečo je dôležité sledovať, kedy sa v priebehu dňa objavujú?

— Foto: Flickr

Naše telo nám občas vysiela rôzne signály, ktorými upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Je však potrebné, abysme ich vedeli správne interpretovať a zareagovať na ne.

Svrbenie tela? Odpoveď nájdete v pečeni

Napríklad kašeľ, bolesť hlavy, kýchanie či svrbenie na rôznych častiach tela môžu mať rozmanité dôvody. Experti však odhalili, že kľúčom k poznaniu ich pravého dôvodu je čas, v ktorom sa v priebehu dňa objavujú.  

Bolesť hlavy

Ráno

Ak sa pravidelne budíte s bolesťou hlavy a nepomáha výmena matraca, zmena spánkového režimu a dokonca ani upokojujúce prípravky, je možné, že trpíte spánkovým apnoe. Ide o poruchu, ktorá je charakteristická prerušovaním dýchania počas spánku. Porucha dýchania má za následok zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého v krvi, čo vedie k nahromadeniu kyseliny známej ako acidóza. A práve ona je spúšťačom nepríjemných bolestí hlavy, ktorú po prebudení opakovane pociťujeme.

„Pre takýto typ bolestí hlavy je tiež charakteristické, že sa v priebehu dňa zlepšujú a postupne sa celkom vytratí,“ uvádza doktor Louise Selby.

Príčinou bolesti môže byť tiež zápal prinosových dutín, pretože počas ležania vo vodorovnej polohe sa hromadí hlien, ktorý nemôže odtekať a komplikuje tak dýchanie a hromadenie CO2. Bolesť sa zlepší krátko po tom, ako človek vstane a začne sa pohybovať, pretože upchaté dýchacie cesty sa opäť spriechodnia. Táto bolesť sa však vyskytuje len počas výskytu zápalu a keď pominie zápal, stratí sa aj bolesť.

Počas dňa

Ľudia si často neuvedomujú, že bolesť hlavy si spôsobujú sami svojimi každodennými návykmi. Podľa posledných výskumov je najčastejšou príčinou bolesti hlavy vyskytujúcej sa počas dňa, zvýšený príjem kofeínových nápojov. "Bolesti sa najčastejšie objavujú popoludní, kedy sa príjem kofeínu nakumuluje do bodu, kedy nám telo hovorí STOP. Bohužiaľ, často si tento signál mylne interpretujeme a uvaríme si ďalšiu kávu alebo čierny čaj. Môže sa stať, že bolesť na chvíľu ustúpi, ale môžeme si byť istí, že sa opäť objaví,“ uvádza doktor Selby.

Kofeín je diuretikum, ktoré spôsobuje dehydratáciu organizmu. Keďže je mozog tvorený z 80% tekutinou, je zrejmé, že ho dehydratácia negatívne ovplyvní. Jej dôsledkom je zmršťovanie mozgu, ktorý sa sťahuje smerom dovnútra lebky. Tento pohyb zaznamenajú receptory ako bolesť.

Močopudný účinok kofeínu negatívne pôsobí aj na obličkové kanáliky, ktoré sú zodpovedné za filtráciu krvi. Obličky reabsorbujú vodu a živiny z krvi, pričom zvyšok vylúčia ako moč. „Kofeín narušuje proces reabsorbcie tekutiny a tá je odvádzaná nie späť do tela, ale ako odpad do moču. Organizmus je tak o tekutinu ochudobnený,“ hovorí neurológ doktor Chris Eden, prednosta nemocnice Royal Hospital v Guilforde.

Večer

Na konci dňa sú za bolesť hlavy najčastejšie zodpovedné unavené oči, stres a napätie z pracovného dňa. Svaly okolo očí sú každý deň enormne namáhané sledovaním obrazovky počítača a to, čo pociťujeme ako bolesť hlavy, sú v skutočnosti kŕče očných svalov. Táto bolesť hlavy sa nazýva „tenzná bolesť“ a môže trvať od 30 minút až po niekoľko dní. "Aby sme bolesti predchádzali, je dôležité správne držanie tela a predovšetkým uhol, v akom sa pozeráme na obrazovku počítača. Rovnako, by sme si mali robiť pravidelné prestávky, počas ktorých doprajeme očiam odpočinok,“ uvádza doktor Eden.

V noci

Záchvatová bolesť hlavy známa ako "cluster headaches" sa prejavuje neznesiteľným záchvatom bolesti. "Ide o zoskupenie viacerých typov bolesti hlavy, ktoré udrú v rovnakom čase a najčastejšie sa vyskytujú v noci a to v rovnako čase, typicky okolo 2:00 ráno,“ uvádza neurológ doktor Andy Dowson. Dodáva, že tento typ bolesti najčastejšie súvisí s narušením spánkového cyklu, kedy človek neprirodzene rýchlo prechádza z fázy hlbokého spánku do bdelosti a naopak.

Kýchanie

Ráno

Hlavnou príčinou kýchania ráno je alergia. „Zatiaľ čo v spánku je tento reflex potlačený, po prebudení sa opäť obnovuje aj tento reflex a reaguje na alergény, ktoré sa počas spánku v nosovej dutine nahromadili," uvádza doktor Selby.

Ďalším dôvodom môže byť klimatizácia, ktorá počas noci vysušuje nosovú dutinu.

Počas dňa

Kýchanie, ktoré sa objavuje počas celého dňa, je najpravdepodobnejšie spôsobené vírusom, akým je napríklad nádcha.

Večer

"Kýchanie, ktoré sa zhoršuje k večeru, je najpravdepodobnejšie spôsobené sennou nádchou," uvádza doktor Peter Burt. Peľ stúpa počas dňa a začína padať na zem, keď klesá teplota. Na večer sme tak konfrontovaní s najvyššou koncentráciou peľu, ktorý nám spôsobuje kýchanie. Ako proti tomuto nepríjemnému kýchaniu bojovať? Pomôcť môže aj obyčajné zatváranie okien, nosový sprej a predovšetkým sprchovanie tesne pred spaním, vďaka ktorému z tela zmyjeme peľ.

Kašeľ

Ráno

Ak je kašeľ prvá vec po prebudení a navyše sa tento „rituál“ opakuje už viacero mesiacov, môže ísť o chronické ochorenie pľúc, ktoré postihuje najčastejšie fajčiarov. Ranné vykašliavanie je spôsob, akým sa telo zbavuje hlienu, ktorý sa počas noci nazhromaždil v dýchacích cestách.

Ranný kašeľ tiež často trápi ľudí trpiacich astmou. V prípade astmatikov zohráva významnú úlohu hladina kortizolu – protizápalovej látky – ktorá je práve ráno najnižšia a stúpa počas dňa, čo sa prejavuje ako ústup záchvatového kašľa.

Počas dňa

Typickou príčinou sú vírusové ochorenia, vrátane chrípky či prechladnutia. Špecifický význam má však kašeľ, ktorý sa objavuje pravidelne po jedle. Môže totiž ísť o žalúdočný reflux, teda ochorenie, kedy sa tráviace šťavy dostávajú zo žalúdka do pažeráka a spôsobujú pocity pálenia a záchvaty kašľa.

Kašeľ môže byť spôsobený aj niektorými druhmi liekov. Napríklad tabletky používané na reguláciu krvného tlaku často spôsobujú dráždivý suchý kašeľ. Tieto lieky sa najčastejšie užívajú ráno – hodinu pred raňajkami – čo je dôvod, prečo sa kašeľ objavuje až v priebehu dňa, kedy liek účinkuje.

Večer

Nočný kašeľ je bežný pre ľudí s astmou, až 61 percent pacientov uvádza, že kašeľ im bráni v pokojnom spánku. Pôvodcom problémov môžu byť tiež alergény nachádzajúce sa v spálni – počnúc od roztočov až po špecifické druhy rastlín.

Svrbenie

Ráno

Svrbenie po prebudení je najčastejšie spôsobené uštipnutím hmyzu, ktoré v noci necítime a prejaví sa až po prebudení. „Uštipnutie väčšiny druhov hmyzu necítime v noci práve preto, že hmyz vylučuje do rany anestetické látky a antikoagulanty, ktoré ranu znecitlivejú," uvádza doktor Selby. Rovnako, aj naša citlivosť počas noci a predovšetkým v hlbokých fázach spánku je takmer minimálna.

Počas dňa

Svrbenie počas dňa môže spôsobovať slnečné žiarenie. Vyvoláva alergiu, ktorá sa zhoršuje počas pobytu na slnku a trvať môže ešte dve hodiny po ňom. V tomto prípade pomôžu antihistaminiká a umývanie pokožky v studenej vode. Inou príčinou môže byť svrab, ktorý sa môže prejavovať intenzívnym svrbením aj počas dňa.

Večer

"Keď ku mne prichádzajú pacienti, ktorí si sťažujú na svrbenie zhoršujúce sa v noci, vždy sa ich pýtam, aký používajú prací prášok. Telo je totiž práve v noci najviac v kontakte s prádlom vypraným v konkrétnom pracom prostriedku. Jeho zmena je teda prvým krokom, ktorý im odporučím vyskúšať," uvádza doktor Selby.

V noci

Intenzívne svrbenie dlaní a chodidiel počas noci je tiež častým príznakom poškodenia pečene a sťažujú si naň najmä ľudia konzumujúci vo zvýšenej miere alkohol. Jeho dôvodom sú žlčové soli, ktoré pomáhajú pečeni odstrániť odpadové látky, a ktoré sa vo večerných hodinách ukladajú v koži. Toto svrbenie je možné zmierniť pomocou liekov, akými je napríklad Albumín.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…