Tajomstvo  pravej lásky? Prezradili ho páry žijúce v šťastných manželstvách viac ako 50 rokov
Dobré noviny
Dobré noviny

Tajomstvo  pravej lásky? Prezradili ho páry žijúce v šťastných manželstvách viac ako 50 rokov

Čo znamená láska? Ako ju pestovať tak, aby netrvala len krátky okamih, ale aby dokázala rásť a prežiť naprieč dlhými desaťročiam tak, aby bola stále taká, ako na začiatku? Opýtali sme sa tých, ktorí skutočne poznajú odpoveď a ich slová nie sú len prázdnymi frázami bez obsahu.

— Foto: reprofoto Sheknows.com

Hoci zo všetkých strán neustále počúvame o tom, aké ťažké je v dnešnej dobe udržať lásku stále živú a že rozvody a rozchody sú takmer bežnou súčasťou života, pozrime sa aj na druhú stranu mince. Na páry, ktoré lásku vypestovali od najmenšieho semienka až po silný strom, ktorý odolá všetkým prekážkam, nástrahám a neduhom počasia. Má totiž pevné korene, ktoré mu nedovolia, aby sa zakolísal.

Láska môže trvať celý život, ak:

1. Budete jeden pre druhého prioritou

GeneBeverly žijú v manželstve 54 rokov. Majú 3 deti a 5 vnúčat.

„Náš recept na šťastné manželstvo spočíva v tom, že vždy, bez ohľadu na okolnosti, sme si jeden pre druhého dokázali nájsť čas. Ak sa necháte pohltiť životom okolo seba, stresom a zaneprázdnenosťou, začnete sa odcudzovať ľuďom, ktorí pre vás najbližší. Zrazu zistíte, že s vaším kolegom či kaderníčkou si máte toho povedať viac, ako so svojím partnerom. Práve tomu sme sa vždy snažili vyhnúť,“ hovorí Beverly.

Gene dodáva: „Bolo jednoduché nechať sa pohltiť prúdom života. Deti, starosti, práca, povinnosti a všetko dookola. Na začiatku manželstva sme však uzavreli dohodu, že budeme jeden pre druhého vždy prioritou a nikdy nedopustíme, aby medzi nami narástla priepasť. Hoci len chvíľku pred spaním alebo ráno, kým deti ešte spali, vždy sme si našli čas, kedy sme sa pritúlili, zdôverili sa jeden druhému alebo len tak zažartovali. Moja manželka mi navyše každý deň pri odchode do práce hovorila, že sa už veľmi teší, keď prídem domov.“

2. Nesnažte sa zmeniť svojho partnera

CindyRandy nedávno oslávili 50. výročie sobáša.

"Keď som bola mladá, hrávala sa v rádiu pesnička, ktorá okrem iného hovorila – dnes si vezmeš jedného muža a zajtra ho zmeníš. Texty piesní sa neoplatí vždy počúvať, v opačnom prípade to nemusí skončiť dobre a sama som to rýchlo pochopila. Keď sme sa s Randym vzali, hneď som začala triediť jeho šatník. Nepáčilo sa mi, že má príliš veľa športových vecí, málo farieb a okamžite som sa pustila do nariaďovania, čo treba kúpiť a ako šatník musíme vylepšiť. Randy mi vtedy povedal niečo, čo mi dodnes utkvelo v pamäti a celkom to zmenilo môj pohľad na manželstvo: ‚Miláčik, milujem ťa preto, aká si a nie preto, aká by si mala byť. Potrebujem, aby si aj ty mňa prijala takého, aký som a nie, aký mám byť o mesiac či dva.‛ Naučila som sa rešpektovať, že niekedy si Randy vezme príšernú kravatu a rád nosí vyťahané športové tričká. Sú to možno len maličkosti, ale práve na nich stojí celý vzťah. Nesnažte sa nikdy meniť toho druhého na ničo, čím nie je,“ upozorňuje Cindy.

3. Doprajte partnerovi pocit, že je výnimočný

„Pokiaľ som nemala vysokú horúčku, alebo iné nečakané komplikácie, každý jeden deň som si našla čas na to, aby som pre Jeffa urobila niečo špeciálne. Niečo, čím mu dám najavo, aký je pre mňa výnimočný,“ hovorí Dorothy, šťastne vydatá takmer 60 rokov a dodáva: „Nemyslite si, že som môjmu manželovi kupovala drahé oblečenie, alebo najdrahšie brandy, to vôbec nie. Jednoducho som do postele priniesla šálku kávy a croissant, alebo som mu župan nechala vyhriať pri krbe, aby ho ráno nestriasla zima. Každé ráno sme začína milou vecou, malou pozornosťou, ktorou sme hovorili, aký je pre nás ten druhý dôležitý. Potom jednoducho nemôžete mať nikdy zlý deň.“

„Máme už dávno po 80-tke a ja som svojej manželke nikdy neprestal hovoriť, aká je krásna a že mám obrovské šťastie, keď som s ňou. Je to len pár viet, ale dokážu neskutočne veľa. Musíte si len nájsť chvíľu času, aby ste ich vyslovili,“ hovorí Jeff.

A čo by Dorothy a Jeff odkázali iným párom? „Nikdy sa nepýtajte, čo môže ten druhý urobiť pre mňa. Otázka znie, čo môžem urobiť ja pre neho!“

4. Nezabúdajte na zábavu

LoisBob nedávno oslávili svoje 70. výročie svadby. A aké je motto tejto dvojice? „Užívajte si seba navzájom a užívajte si každý jeden deň!“

„Celý život sme spoločne pracovali, žili a vychovávali deti. Nikdy sme však nemali ponorkovú chorobu, práve naopak. Keď sme boli jeden bez druhého, cítili sme sa prázdni a opustení, akoby nám chýbala jedna časť. Keď sme spolu vždy veľa vtipkujeme, smejeme sa a takto sme preplávali celým životom. Máme množstvo kamarátov, chodíme na výlety a vedieme niekoľko komunitných skupín v našom meste. Nikdy sme neprestali žiť a ak niekto hovorí, že patríme do starého železa, pokojne ho strčím do vrecka,“ hovorí so smiechom Bob.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…