ELIXÍR MLADOSTI existuje a rastie v slovenských záhradách, tvrdia vedci
Dobré noviny
Dobré noviny

ELIXÍR MLADOSTI existuje a rastie v slovenských záhradách, tvrdia vedci

Nedávna štúdia univerzity v Iowe si vzala na mušku ovocie, ktoré pozná každý z nás a je dokonca možné, že je pravidelnou súčasťou aj vášho každodenného jedálnička. Ak je to tak, robíte dobre, toto ovocie má totiž zázračné schopnosti!

— Foto: reprofoto Medcor.com

Vedci si tentokrát vzali na mušku obľúbené ovocie a podrobne skúmali jeho zdravotné benefity pre ľudské telo. Výskumníci však nakoniec dospeli k záveru, v aký na začiatku ani sami nedúfali - jablká nás dokážu vrátiť späť v čase.

Staré príslovie hovorí, že stačí jedno jablko denne a človek vôbec nemusí navštevovať doktora. Hoci to, samozrejme, neplatí univerzálne, jablká majú skutočne zázračnú moc. Vedecká štúdia totiž zistila, že práve jablká a zelené rajčiny majú úžasný vplyv na ľudské svaly – konkrétne majú schopnosť zastaviť úbytok svalstva, ktorý je súčasťou starnutia.

Ako to funguje?

Úbytok svalovej hmoty je síce normálnou súčasťou starnutia, ale ak by sme ho dokázali spomaliť či dokonca zastaviť, dokázali by sme predísť mnohým nepríjemnostiam spojeným s obmedzenou funkčnosťou pohybového systému a významne zvýšiť kvalitu života v staršom veku.

Ubúdanie svalovej hmoty spôsobuje látka známa ako ATF4, ktorá sa vo zvýšenej miere vylučuje s pribúdajúcim vekom. Látka znižuje kapacitu svalstva prijímať potrebné množstvo bielkovín, ktoré zaručujú bezchybné fungovanie svalstva. Štúdia ukázala, že už jedno jablko denne dokáže významne spomaliť vylučovanie tejto látky a oklamať mozog tak, aby si myslel, že na vylučovanie tejto látky ešte nenastal ten správny čas. Proces ubúdania svalovej hmoty je tak možné účinne a dlhodobo spomaliť pomocou obyčajných jabĺk.

Tajomstvo jabĺk

Keď vedci skúmali, ktorá konkrétna časť jabĺk je zodpovedná za tieto úžasné účinky, zistili, že ide o šupku. Práve v nej, rovnako ako v šupke zelených rajčín, sa nachádza látka, ktorá zastavuje vylučovanie spomínanej látky ATF4. Kľúč k dlhodobému zdraviu svalov je tak ukrytý práve v tej časti jablka, ktorú mnohí ľudia ostraňujú ako prvú.

Vedúci štúdie, profesor Christopher Adams, uvádza: „Veríme, že zistenia našej štúdie prispejú k tomu, že predovšetkým starší ľudia budú môcť žiť život v lepšej kondícií a v pohybe. Je pritom úžasné, že nie je potrebná žiadna zdĺhavá a náročná terapia. Stačí, ak na mesiac či dva zaradíte do svojho jedálnička 1 jablko denne a dostavia sa prvé výsledky. Takéto úžasné veci dokáže len príroda!“

Ako ste na tom s konzumáciou jabĺk vy? Napíšte nám komentár.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…