Dobré noviny
Čo sa deje s vaším telom a mysľou, keď nemáte dostatok spánku?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Čo sa deje s vaším telom a mysľou, keď nemáte dostatok spánku?

— Foto: Pixabay

Menej ako 6 hodín kvalitného spánku denne predstavuje pre človeka skutočnú hrozbu.

Dospelý človek potrebuje denne v priemere 6 až 8 hodín spánku, aby sa jeho telo aj myseľ dostatočne zregenerovali. Samozrejme, množstvo spánku, ktoré jednotlivec potrebuje, závisí aj od miery vyčerpania, genetiky a množstva ďalších faktorov, no menej ako 6 hodín kvalitného spánku predstavuje pre každého človeka hrozbu. Ak trpíte nedostatkom spánku, môže to vaše zdravie ovplyvniť viac, ako si myslíte.

Jeden z hlavných problémov spojený s nedostatkom spánku je pokles kognitívnych schopností. Jednoduchšie povedané, náš mozog bez dostatočného množstva spánku skrátka nefunguje správne. Následkom toho môžu byť problémy s pamäťou, s učením, plánovaním, s premýšľaním a následne aj s celkovým výkonom. Závažnými dôsledkami sú však aj podráždenosť a zlá nálada. Unavení ľudia sa nedokážu riadne sústrediť, a preto sú aj častými vinníkmi dopravných nehôd.

Nedostatok spánku nespôsobuje len pocit nepretržitej únavy. V skutočnosti má na ľudské telo a myseľ oveľa viac neblahých účinkov, no ich prejavy si so spánkovým deficitom spojí len málokto. Toto sú najčastejšie z nich:

Náladovosť

Nedostatok spánku neblaho vplýva na dôležité chemické látky v ľudskom mozgu, takzvané neurotransmitery, čo môže mať za následok náladovosť, pocit úzkosti, či dokonca depresiu.

Vplyv na zdravý úsudok

Ako už bolo spomenuté, krátky spánok môže ľahko ovplyvniť kognitívne schopnosti človeka, a to môže viesť aj k problémom s posudzovaním a vyhodnocovaním rôznych okolností a tiež k obmedzenej schopnosti zvládať stres.

Zvýšený krvný tlak

Štúdie dokázali, že ľudia, ktorí majú nedostatočný spánok sú náchylnejší k ochoreniam srdca a zvyšuje sa u nich aj pravdepodobnosť výskytu mŕtvice.

Nárast telesnej váhy

Spánok ovplyvňuje hladinu hormónov podieľajúcich sa na regulácii chuti do jedla. Hladina leptínu, hormónu, ktorý reguluje zásoby tuku, sa pri nedostatku spánku výrazne zníži a hladina grelínu, takzvaného hormónu hladu, naopak stúpne. To v konečnom dôsledku spôsobuje postupný nárast telesnej hmotnosti.

Halucinácie

Príliš častý nedostatok spánku môže v krajných prípadoch viesť k halucináciám a v zriedkavých prípadoch môže dokonca vyvolávať stavy psychózy a príznaky podobné schizofrénii.

Až teda budete nabudúce hľadať dôvod, prečo ísť spať o niečo skôr, spomeňte si na to, čomu všetkému môžete predísť, keď tak urobíte.

Už ste čítali?