Dobré noviny
Lacný zabijak, ktorého konzumujeme každý deň
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Lacný zabijak, ktorého konzumujeme každý deň

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Fotolia

Jeme ho denne v rôznych jedlách, a to bez toho, aby sme o tom vôbec tušili. Je totiž veľmi lacný, a preto u výrobcov aj veľmi obľúbený. Viete však, že ničí ľudské zdravie aj našu planétu?

Francúzska ministerka životného prostredia Segolene Royalová minulý týždeň vyzvala k bojkotu Nutelly. Spoločnosť Ferrero, ktorá sladkú nátierku vyrába, totiž používa na jej výrobu príliš veľa palmového oleja, čo ohrozuje nielen ľudské zdravie, ale aj životné prostredie. Bojkot Nutelly môže podľa Royalovej zachrániť planétu.

Samozrejme, hrozbu nepredstavuje iba obľúbená hnedá pochúťka. Palmový olej sa za posledných 30 rokov stal jedným z najpoužívanejších produktov rastlinnej výroby. Nachádza sa až v polovici potravinárskych výrobkov: v margarínoch, v čokoláde, v sušienkach, v slaných lupienkoch či v tyčinkách, ale aj v pečive. Nájdete ho dokonca aj v krmivách pre domácich miláčikov a v kozmetike.

Napriek tomu, že o nevhodnosti palmového oleja výrobcovia vedia, jeho nízka cena poráža všetky hrozby. Je totiž o tretinu lacnejší ako (už aj tak lacný) repkový olej a dvakrát lacnejší než olej podzemnicový.

Skrytá hrozba

Nebezpečenstvo skryté v palmovom oleji sa nazýva nasýtené mastné kyseliny. Zatiaľčo v 100 gramoch repkového oleje je ich iba okolo 7 gramov, v palmovom oleji je to 49 gramov! Vysoký obsah nasýtených mastných kyselín spôsobuje upchávanie ciev, čo môže viesť k infarktu alebo skôrnateniu tepien. Aj česká štúdia profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrdzuje, že palmový olej neobsahuje žiadne blahodárne nenasýtené mastné kyseliny, ale iba tie nebezpečné, nasýtené.

Odporúčanie vyhnúť sa konzumácii palmového tuku vydáva vo svojich Výživových odporúčaniach aj Spoločnosť pre výživu, spadajúca pod české ministerstvo zdravotníctva. Docent Jan Pánek z Profit inštitútu, ktorý pracoval na odbornom hodnotení palmového tuku, doslova píše: „Asi jedinou výhodou palmového oleja je jeho nízka cena.“

Netreba si však pliesť palmový a kokosový olej. Palmový olej sa totiž vyrába z palmy, zatiaľčo kokosový olej je vyrobený z rastliny nazývanej kokosovník orechoplodový.

Palmový olej se počas výroby stužuje, čo je práve jeden z nezdravých procesov. Rastlinné tuky sa totiž rozpúšťajú pri oveľa nižších teplotách ako tie živočíšne, preto napríklad slnečnicový olej zostane tekutý aj pri mínusových teplotách. Stužovanie oleja je chemický proces, ktorý zásadne mení jeho zloženie - vzniknú takzvané transnenasytené mastné kyseliny, ktorých konzumácia nám škodí. Podľa lekárov denne konzumujeme až šesťkrát väčšiu dávku, než je naše telo schopné bez ujmy spracovať. Aj preto pribúda stále viac infarktov a mozgových mŕtvic.

Pralesy v ohrození

Palmový olej neohrozuje iba naše zdravie, ale aj životné prostredie. Pochádza totiž z palmy olejnice guinejské, ktorá má pôvod v západnej Afrike, ale dnes sa už pestuje namiesto pralesov na Borneu alebo v Malajzii. V začiatkoch jej pestovania, v roku 1985, mali palmové plantáže ojelnice guinejskej len 1 500 km štvorcových, no o 30 rokov neskôr to bol už stonásobok. Samozrejme, viac ako polovica paliem bola vysadená na mieste, kde boli pôvodne dažďové pralesy.

Čo s tým však môžeme urobiť? Tú najväčšiu pomoc máme práve vo svojich rukách. Avšak spotrebiteľov, ktorí by boli ochotní študovať etikety výrobkov a odmietali by kupovať tie, ktoré palmový olej obsahujú, je minimum. Problémom ani nie je samotná existencia tohto druhu oleja, ale najmä jeho množstvo, v akom ho posledné roky konzumujeme. To súvisí so vznikom viac ako päť desiatok chorôb vrátane celiakie, cukrovky, ochorení štítnej žľazy, zákalov, dokonca môže byť aj príčinou rozvoja depresie.

V ktorých produktoch nájdete palmový olej?

Portál idnes.cz na svojich stránkach uvádza tieto potraviny:

Tuky: Rama, Perla, Hera, Nutella, Snickers, Mars, Kofila, Kaštany, Milky Way, Fidorka, Banány v čokoláde, Tatranky, BeBe sušienky

Slané pochúťky: arašidové chrumky, sušienky Tuc mini s makom

Cereálie: Cini Minis, Nesquick, müsli tyčinky

Paštéty: Svačinka od Hamé

Kozmetika: mydlo Fresh Touch od Dove, sprchový gél Fa Nature and care, zubné pasty Daily Signal White a Odol

Ďalší potravinoví zabijaci:

Glukózovo-fruktózový sirup: jeho výroba je lacnejšia ako výroba cukru, a pritom má dvaapolkrát vyššiu schopnosť sladenia. Fruktóza zo sirupu sa v črevách mení na tuk, ukladá sa v cievach a spôsobuje tak cukrovku 2. typu.

Cukor: nadmerná konzumácia cukru vedie nielen k obezite či k cukrovke, ale aj k ochoreniam ciev, k vyššiemu výskytu nádorového bujnenia a k depresiám.

Soľ: prehnané solenie spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku. Bežnú kuchynskú soľ je vhodné nahradiť morskou alebo himalájskou soľou. Hlavný problém však nie je v dosoľovaní jedál na tanieri, ale v konzumácii polotovarov, ktoré majú veľmi vysoký obsah soli, ako napríklad kečupy, dresingy, paštéty a podobne.

Glutaman: niekedy označovaný aj ako E621. Môže spôsobovať závrate, bolesti hlavy alebo zažívacie problémy.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?