Akej farby sú tieto šaty? Otázka, ktorá trápi celý internet
Dobré noviny
Dobré noviny

Akej farby sú tieto šaty? Otázka, ktorá trápi celý internet

Celý internet teraz rieši, či sú šaty bielo-zlatej alebo modro-čiernej farby. Prečo to každý vidí inak?

BRATISLAVA 1. marca - Všetko sa začalo u matky, ktorá poslala svojej dcére fotku šiat v obchode. Tá nevedela určiť ich farbu a tak fotografiu zdieľala na svojom profile a odštartovala tak obrovskú diskusiu, v ktorej sa rieši jediné - sú tieto šaty modro-čierne alebo bielo-zlaté?

Možno si spomínate, ako v roku 2013 zaplavili facebookové profily fotky žiráf. Všetko zavinila jediná otázka - čo otvoríte ako prvé? Užívateľom sa tento koncept páčil a bola to aj celkom dobrá výzva, ale neuchytilo sa to. Po dvoch rokoch je tu ďalšia otázka.

Začalo to u mladej nevesty, ktorej sa matka začala obzerať po nových šatách. V obchode ich odfotila a poslala jej fotku. A potom to začalo! Nevesta požiadala o pomoc so zistením farby šiat na svojom Tumblr profile. Vo štvrtok si to všimli veľké weby ako BuzzFeed a nová mánia sa mohla začať.

Dokonca aj manželská nezhoda

Celý internet teraz rieši, či sú šaty bielo-zlatej alebo modro-čiernej farby. Do debaty o farbe šiat sa zapojili dokonca aj rôzne celebrity. Svojimi komentármi prispela napríklad aj speváčka Taylor Swift alebo Justin Bieber. Obaja považujú šaty za modro-čierne.

Na stranu bielo-zlatého variantu sa naopak pridala Julianne Moore, herečka čerstvo ocenená Oscarom. K tejto strane sa tiež pripojila Kat Dennings alebo bejzbalová hviezda Jacoby Ellsbur. K tímu bielo-zlatej sa tiež pripojila hviezda televíznej reality šou Kim Kardashian West. Zároveň ale dodala, že jej manžel - rapper Kanye West - s týmto názorom nesúhlasí.

Prečo vidíme každý niečo iné?

Otázka sa rozšírila po internete a tejto príležitosti sa chytili ​​veľké médiá, ktoré obratom kontaktovali odborníkov. Neurológ Bevil Conway pre magazín Wired uviedol, že problém je vo vnímaní farieb na dennom svetle. Niektorí teda viac vnímajú tmavé tóny a iní naopak svetlé. Navyše, je aj vedecky dokázané, že ženy rozpoznajú farby lepšie ako muži. Preto sa ženy zväčša prikláňajú na stranu modro-čiernej kombinácie a muži naopak skôr na stranu bielo-zlatej.

Kto vidí modro-čiernu a kto bielo-zlatú?

Je vcelku pochopiteľné, že mnoho diskusií o farbe šiat prebieha na najpoužívanejšej sociálnej sieti. Facebook si to všimol a pripravil pre nás štatistiky toho, kto to ako vidí.

Muži, mladí ľudia a používatelia sediaci pri počítači vidia väčšinou modro-čiernu. Ženy, starší ľudia a tí, čo sa na obrázok pozerali na smartfónoch zase skôr bielo-zlatú.

Akú farebnú kombináciu vidíte vy? Napíšte nám do diskusie!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…