Filipínsky prezident chce viac pozitívneho spravodajstva
Dobré noviny
Dobré noviny

Filipínsky prezident chce viac pozitívneho spravodajstva

Filipínsky prezident vyzval médiá, aby sa vyhýbali senzáciechtivosti a viac sa usilovali o vyváženie negatívnych správ pozitívnymi.

MANILA 12. septembra - "Dnes, viac ako inokedy, sa potrebujeme zaviazať k vyššiemu štandardu v žurnalistike. Nehovorím, že médiá by mali neustále chváliť vládu. Ale správy by nemali byť o súťažení v tom, kto prinesie viac negatívnych titulkov," uviedol prezident Benigno “Noynoy” Aquino III.

"Ako dlho môže publikum vydržať negativizmus deň čo deň? Médiá, vláda, a ľudia musia spolupracovať na vytvorení prostredia pre pozitívny a progresívny diskurz. Musíme sa vzdať negativity a senzáciechtivosti," dodal.

Prezidentov nápad možno pochádza zo Slovenska

Podobná iniciatíva vznikla tento rok aj na Slovensku. Podnikateľ a aktivista Róbert Sedlák v apríli odštartoval online petíciu za menej krvi a viac pozitívnych správ v spravodajstve. Tá žiadala od slovenských médií, aby prinášali viac pozitívnych správ o úspechoch našich športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí.

"Spravodajstvo začína byť čoraz viac zaplnené negatívnymi informáciami o vraždách, nehodách, násilí, vojnách a zle. Sme ľudské bytosti, ktoré sa viac nemienia zabávať na nešťastí iných. Nemyslíme si, že prílev negatívnych informácií z nás urobí lepšiu a informovanejšiu spoločnosť ani že nás akokoľvek inšpiruje," hovorí autor petície Róbert Sedlák. Ako dodal, "svet je plný zlých udalostí, ale rovnako ponúka aj veľmi veľa dobrých novín a príbehov so šťastným koncom. A práve tieto príbehy nás môžu inšpirovať stať sa lepšou spoločnosťou."

Iniciatíva za rekordne krátky čas získala vyše 10-tisíc podporovateľov a pozornosť viacerých zahraničných médií. Napriek tomu nenašla pochopenie u médií na Slovensku. Tie sa ňou odmietli zaoberať a označili ju za naivnú.

Iniciatíva preto na konci mája prerástla do nového spravodajského portálu DobreNoviny.sk, ktorý zo svojho spravodajstva úplne vyškrtol násilie, ľudské nešťastie a krv. Naopak sa snaží prinášať viac pozitívnych správ, ktoré môžu ľudí potešiť či inšpirovať.

Autor slovenskej petície je však voči vyhláseniam filipínskeho prezidenta skeptický. "Myslím si, že pán prezident vycítil silnejúci odpor ľudí voči smerovaniu spravodajstva. Tento odpor sa však snaží využiť na svoje vlastné politické ciele. Chce byť zrejme vnímaný ako pozitívne mysliaci líder, ktorý spája národ. Zatiaľ je však v rovine rečí. Neurobil žiadne kroky, ktoré by smerovali k zmene tak, ako sme to urobili my na Slovensku," konštatuje Sedlák.

Video: Róbert Sedlák o projekte Dobré noviny na konferencii TEDxKošice

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…