Filipínsky prezident chce viac pozitívneho spravodajstva
Dobré noviny
Dobré noviny

Filipínsky prezident chce viac pozitívneho spravodajstva

Filipínsky prezident vyzval médiá, aby sa vyhýbali senzáciechtivosti a viac sa usilovali o vyváženie negatívnych správ pozitívnymi.

MANILA 12. septembra - "Dnes, viac ako inokedy, sa potrebujeme zaviazať k vyššiemu štandardu v žurnalistike. Nehovorím, že médiá by mali neustále chváliť vládu. Ale správy by nemali byť o súťažení v tom, kto prinesie viac negatívnych titulkov," uviedol prezident Benigno “Noynoy” Aquino III.

"Ako dlho môže publikum vydržať negativizmus deň čo deň? Médiá, vláda, a ľudia musia spolupracovať na vytvorení prostredia pre pozitívny a progresívny diskurz. Musíme sa vzdať negativity a senzáciechtivosti," dodal.

Prezidentov nápad možno pochádza zo Slovenska

Podobná iniciatíva vznikla tento rok aj na Slovensku. Podnikateľ a aktivista Róbert Sedlák v apríli odštartoval online petíciu za menej krvi a viac pozitívnych správ v spravodajstve. Tá žiadala od slovenských médií, aby prinášali viac pozitívnych správ o úspechoch našich športovcov, umelcov, vedcov, podnikateľov, nadaných detí i bežných ľudí.

"Spravodajstvo začína byť čoraz viac zaplnené negatívnymi informáciami o vraždách, nehodách, násilí, vojnách a zle. Sme ľudské bytosti, ktoré sa viac nemienia zabávať na nešťastí iných. Nemyslíme si, že prílev negatívnych informácií z nás urobí lepšiu a informovanejšiu spoločnosť ani že nás akokoľvek inšpiruje," hovorí autor petície Róbert Sedlák. Ako dodal, "svet je plný zlých udalostí, ale rovnako ponúka aj veľmi veľa dobrých novín a príbehov so šťastným koncom. A práve tieto príbehy nás môžu inšpirovať stať sa lepšou spoločnosťou."

Iniciatíva za rekordne krátky čas získala vyše 10-tisíc podporovateľov a pozornosť viacerých zahraničných médií. Napriek tomu nenašla pochopenie u médií na Slovensku. Tie sa ňou odmietli zaoberať a označili ju za naivnú.

Iniciatíva preto na konci mája prerástla do nového spravodajského portálu DobreNoviny.sk, ktorý zo svojho spravodajstva úplne vyškrtol násilie, ľudské nešťastie a krv. Naopak sa snaží prinášať viac pozitívnych správ, ktoré môžu ľudí potešiť či inšpirovať.

Autor slovenskej petície je však voči vyhláseniam filipínskeho prezidenta skeptický. "Myslím si, že pán prezident vycítil silnejúci odpor ľudí voči smerovaniu spravodajstva. Tento odpor sa však snaží využiť na svoje vlastné politické ciele. Chce byť zrejme vnímaný ako pozitívne mysliaci líder, ktorý spája národ. Zatiaľ je však v rovine rečí. Neurobil žiadne kroky, ktoré by smerovali k zmene tak, ako sme to urobili my na Slovensku," konštatuje Sedlák.

Video: Róbert Sedlák o projekte Dobré noviny na konferencii TEDxKošice

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…