Dobré noviny
Po vlakoch sú zadarmo už aj diaľnice. Diaľničné známky nemá kto kontrolovať
Dobré noviny
Dobré noviny

Po vlakoch sú zadarmo už aj diaľnice. Diaľničné známky nemá kto kontrolovať

Situácia pripomína kolaps daňového systému z roku 2012, ktorý vtedajší opozičný poslanec Robert Fico podrobil tvrdej kritike. Rozdiel je len v tom, že premiér je dnes akýsi mĺkvy.

BRATISLAVA 4. januára - Ak ste si zakúpili novú diaľničnú známku, zrejme ste nemuseli. Od 1. januára totiž vstúpil do platnosti zákon, ktorý je ukážkovým príkladom nedokonalosti úradníckej moci na Slovensku.

Podľa zákona totiž musíte mať známku nalepenú na okne tak, ako doteraz. Avšak ak vás policajti na diaľnici zastavia bez nej, pokutu vám uložiť nemôžu. Kontrolu totiž podľa nového zákona vykonávajú výhradne zamestanci správcu, teda Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) alebo osoby ňou poverené. Takáto osoba navyše musí mať aj špeciálny preukaz vydaný ministerstvom dopravy. Policajti však ani jedna z týchto osôb nie sú.

Legislatívnu absurditu pre televíziu Markíza potvrdil aj viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel. „Áno, legislatívne platí to, že policajti samostatne nebudú kontrolovať úhradu týchto diaľničných známok," uviedol Ábel.

Za všetko môže úradnícky amaterizmus

Od 1. januára mal byť do prevádzky spustený systém elektronických diaľničných známok a v súvislosti s tým musel byť prijatý aj príslušný zákon. Ako však býva zvykom, pravá ruka opäť nevedela, čo robí ľavá ruka a Ficova vláda síce nový zákon prijala, ale diaľničiari nestihli včas spustiť systém. Elektronické diaľničné známky teda v prevádzke nie sú, avšak zákon áno. Nikto navyše netuší, dokedy bude tento stav trvať.

Pokutu teda po novom môžete dostať iba v takom prípade, ak bude policajtovi asistovať zamestnanec NDS. A to sa s ohľadom na kapacity NDS deje iba pri veľmi výnimočných „lievikových“ akciách, ktoré navyše policajti avizujú vopred. Ak by vás ale predsalen prichytili pri jazde bez diaľničnej známky, naďalej platí, že vám môže byť uložená bloková pokuta až do výšky 200 € a v správnom konaní až do výšky 500 €.

Veľavravný je však aj postoj samotnej polície, ktorej podľa slov jej viceprezidenta súčasný stav dokonca vyhovuje. Budú sa vraj môcť sústrediť na iné veci.

Fico Mikloša za podobný lapsus kritizoval, teraz mlčí

Kolaps daňového systému v roku 2012, vďaka ktorému Slovensko prišlo asi o 10 miliónov eur, pripravil o prácu 5 manažérov na ministerstve financií a prípad vyšetrovala aj polícia. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vtedy začal viesť trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Nekompetentný postup zo strany vedenia ministerstva a Finančného riaditeľstva vtedy tvrdo kritizoval vtedajší opozičný poslanec Robert Fico. Minister financií Ivan Mikloš definitívne zlyhal - profesionálne, politicky i morálne,“ vyhlasoval poslanec zo svojej opozičnej lavice. Diaľničná daň je daňou ako každá iná, preto dnešná situácia pripomína práve Miklošovo zlyhanie. Rozdiel je len v tom, že premiér je dnes akýsi mĺkvy.

Už ste čítali?