Nákup CT prístroja skúma prokuratúra. Obohatil sa Paška, tvrdí opozícia
TASR
TASR

Nákup CT prístroja skúma prokuratúra. Obohatil sa Paška, tvrdí opozícia

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky bude vykonávať vo veci dohľadovú právomoc. Šéf parlamentu by podľa Lipšica mal odstúpiť z funkcie sám, ale keďže to zrejme neurobí, treba o kauze hovoriť v parlamente a pokúsiť sa Pašku odvolať.

Na snímke generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 4. novembra (TASR) - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár vydal pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali okolnosti kúpy CT prístroja v piešťanskej nemocnici, v kauze ktorá stála ministerské kreslo Zuzanu Zvolenskú.

"Na základe odvysielaného príspevku v TV Markíza 31. októbra vydal generálny prokurátor Jaromír Čižnár pokyn námestníkovi generálneho prokurátora pre trestný úsek Petrovi Šufliarskemu, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali okolnosti kúpy CT prístroja štatutárnym orgánom Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch. Za týmto účelom bude vydaný písomný pokyn krajskému prokurátorovi v Trnave a Generálna prokuratúra Slovenskej republiky bude vykonávať vo veci dohľadovú právomoc," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Zuzana Zvolenská (nom. Smer-SD) prijala v pondelok 3. novembra výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a odišla z postu ministerky zdravotníctva. Dôvodom je práve podozrivý nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou.

"Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý ako jediný má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad. Neviem preto povedať, či postup bol alebo nebol zvolený správne. Čo však povedať viem, že nominanti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v správnej rade Piešťanskej nemocnice ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici," uviedla v stanovisku Zvolenská. Ako dodala, k utorku odvolala všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR.

Vyjadrenie NKÚ SR k medializovanej požiadavke na výkon kontroly v piešťanskej nemocnici

NKÚ SR je vo svojej kontrolnej činnosti nezávislý a vykonáva kontroly v zmysle plánu kontrolnej činnosti, ktorý vychádza zo Strategického zámeru na príslušné obdobie. Úlohou úradu nie je preverovať každodennú činnosť, ale najmä preverovanie kontrolných mechanizmov jednotlivých organizácií.

Vzhľadom na rozsah svojej pôsobnosti pristupuje k posudzovaní kontrolovaných oblastí koncepčne a komplexne. Oblasti zdravotníctva sa venuje intenzívne už tretí rok. O výsledkoch za uplynulé dva roky sme dali komplexné správy ministerke zdravotníctva listami z 28.01.2013 a 25.02.2014. Zároveň sme informovali aj príslušné výbory NR SR.

Takto bola ministerka zdravotníctva informovaná aj o problémoch v oblasti obstarávania a využívania zdravotníckej techniky.

Najvyšší kontrolný úrad priebežne predkladá výsledky kontrol vykonaných v oblasti zdravotníctva Výboru NR SR pre financie a rozpočet, Výboru NR SR pre zdravotníctvo a Ministerstvu zdravotníctva SR.

Výsledky všetkých kontrol vykonaných NKÚ SR sú tiež pravidelne zverejňované na web stránke NKÚ SR.

So súhrnnými poznatkami z výsledkov kontrol z oblasti zdravotníctva za strategické obdobie rokov 2012- 2014 budú oboznámené príslušné výbory NR SR a ministerstvo zdravotníctva SR.

Piešťanská nemocnica Alexandra Wintera chcela v roku 2012 kúpiť CT prístroj za vyše milión eur, no k obchodu napokon nedošlo. Denník Sme a televízia Markíza informovali, že po tom, čo kontrolu nad nemocnicou prebrala vládna strana, vedenie tender z roku 2012 zrušilo a vyhlásilo novú súťaž na lepší a drahší prístroj. Ten má po novom dodať košická spoločnosť Medical Group SK za takmer 1,6 milióna eur, ktorú k Smeru-SD viaže meno predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil. Paška v reakcii vyhlásil, že so spomínanou firmou nemá nič spoločné. "Svoje podnikateľské aktivity som ako minoritný akcionár ukončil takmer pred trinástimi rokmi. Bolo to v roku 2002, ešte predtým, ako som sa vôbec stal poslancom NR SR. Stačí sa korektne pozrieť do obchodného registra," reagoval predseda NR SR.

Predsedníčkou dozornej rady sa podľa Sme stala Renáta Zmajkovičová, ktorá si do tohto orgánu zobrala aj svoju poslaneckú asistentku Adrianu Herdovú. Ministerstvo zdravotníctva do dozornej rady nemocnice nominovalo aj Michala Straku, známeho ako autora letného hitu "Žijeme len raz" s raperským menom Ego.

Opozícia chce pre CT prístroj odvolať Pašku

Šéf parlamentu by podľa Lipšica mal odstúpiť z funkcie sám, ale keďže to zrejme neurobí, treba o kauze hovoriť v parlamente a pokúsiť sa Pašku odvolať.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) bude zrejme pre nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou čeliť odvolávaniu z funkcie. Pre kauzu odstúpila z funkcie ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) aj Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) z postov podpredsedníčky parlamentu a šéfky dozornej rady nemocnice. Opozícia však za prípadom vidí hlavne predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), preto iniciuje jeho odvolávanie. U strán KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd zatiaľ podporu istú nemá.

"To, že pán Paška sa venuje zdravotníctvu, je zdokumentované. Firmy, ktoré vlastnia Medical Group, sídlia na adresách ako firmy sponzorov Smeru Širokého a Brhela, predstavitelia firiem sú nominanti ministerstva zdravotníctva v štátnych nemocniciach, zisky firmy Medical Group kopírujú obdobia vlád Robeta Fica," vymenoval na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente líder hnutia NOVA Daniel Lipšic dôkazy, ktoré majú podľa neho usvedčovať Pašku.

Poukázal aj na to, že sa firma presunula z Cypru na Belize. Poznamenal, že Cyprus na rozdiel od Belize už vydáva iným krajinám údaje o tom, kto je beneficent of the owners. "Preto bolo treba firmu presunúť na Belize," doplnil Lipšic. Nepriame dôkazy sú podľa neho dostatočné na to, aby bol Paška odvolaný. "Tých nepriamych dôkazov je toľko, že tvoria ucelenú reťaz, ktorá poukazuje jedným smerom, a tým je Pavol Paška," zdôraznil Lipšic. Podľa neho nemožno pochybovať o tom, že hlavným aktérom predraženého nákupu CT prístroja je Paška.

Šéf parlamentu by podľa Lipšica mal odstúpiť z funkcie sám, ale keďže to zrejme neurobí, treba o kauze hovoriť v parlamente a pokúsiť sa Pašku odvolať. NOVA, OĽaNO a SaS sa budú usilovať, aby presvedčili svojich kolegov z opozície, ktorí sa do odvolávania Pašku zatiaľ nehrnú. Lipšic o dôvodoch nešpekuluje, podporu chce získať.

O Paškovej zodpovednosti za kauzu nepochybuje ani Igor Matovič z OĽaNO. Jeho vplyv v zdravotníctve podľa Matoviča dokazuje aj nominácia Marcela Foraia za generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Forai je podľa Matoviča Paškov kamarát a chodí za šéfom parlamentu pravidelne "ako na klavír". Matovič spochybnil aj vyjadrenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že o predraženom nákupe nevedel. Pripomenul listy, ktoré premiérovi posielali pracovníci piešťanskej nemocnice, a na ktoré úrad vlády nereagoval.

Ľubomír Galko zo SaS žiada budúceho ministra zdravotníctva, aby zrušil súťaž na CT prístroj. Ľudí vyzýva, aby o podozreniach z korupcie hovorili a nebáli sa. Avizoval, že SaS preverí všetky doterajšie podnety, ktoré od ľudí dostala. Tvrdí, že prípad CT prístroja v piešťanskej nemocnici nie je ojedinelý.

V súvislosti s kauzou podal Lišpic na generálnej prokuratúre aj trestné oznámenie. "Podal som trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania pri správe cudzieho majetku. Sú tam uvedené aj podozrivé osoby v súvislosti s Paškom, Zvolenskou," priblížil Lišpic, ktorý si nerobí veľké nádeje, že prokuratúra kauzu vyšetrí a vinníkov potrestá.

Piešťanská nemocnica Alexandra Wintera chcela v roku 2012 kúpiť CT prístroj za vyše milióna eur, no k obchodu nakoniec nedošlo. Denník Sme a televízia Markíza informovali, že po tom, čo kontrolu nad nemocnicou prevzala vládna strana, vedenie tender z roku 2012 zrušilo a vyhlásilo novú súťaž na lepší a drahší prístroj. Ten má po novom dodať košická spoločnosť Medical Group SK za takmer 1,6 milióna eur, ktorú k Smeru-SD viaže meno predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil. Paška sa od kauzy ešte v pondelok (3.11.) dištancoval. Vyhlásil, že s firmou nemá nič spoločné, svoje podnikateľské aktivity ako minoritný akcionár ukončil takmer pred 13 rokmi. Obvinenia zo strany opozície ešte v pondelok označil za klamstvá, vidí za nimi blížiace sa komunálne voľby.

Kto už čelil odvolávaniu?

Súčasná vláda nečelí pokusu poslancov Národnej rady o dovolanie niektorého jej člena po prvý raz.

Iba pred niekoľkými dňami, 30. októbra, čelil pokusu o odvolanie minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Dôvodom bolo prideľovanie eurofondov spoločnosti Star EU. Tá je v čerpaní eurofondov mimoriadne úspešná a Richterovi pripisujú opoziční poslanci blízkosť k tejto spoločnosti.

Pokusu o odvolanie už čelil aj samotný predseda vlády Robert Fico. Toho sa poslanci pokúsili odvolať 17. septembra 2013 pre kauzu SPP. Vládny dokument o spätnom odkúpení Slovenského plynárenského priemyslu totiž vznikol na počítači finančnej skupiny J&T, ktorá mala na zoštátnení profitovať. Biznis v súčasnosti vyšetruje polícia. Poslanci s návrhom na odovlanie premiéra neboli úspešní, no parlamentná schôdza sa nezaobišla bez fyzických potýčiek priamo v budove parlamentu. Schôdzu si vtedy poslanci vládneho Smeru-SD krátili popíjaním alkoholu, ktorého desiatky prázdnych fliaš objavila na druhý deň upratovačka v ich klubovej miestnosti.

Odvolávaniu mala čeliť aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Avšak skôr, ako sa opozícii podarilo zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, odstúpila ministerka po výzve premiéra sama.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…