Neutekajte hlboko do lesa. S tipom od skúseného hubára nájdete úrodu tam, odkiaľ iní odchádzajú naprázdno

Kľúčová je najmä trpezlivosť, obozretnosť a priaznivé počasie.
Milujete vôňu čerstvých húb, no aj napriek tomu sa z lesa často vraciate s prázdnym košíkom? V takom prípade určite oceníte zopár tipov od skúsenejších hubárov, ktorí dokážu aj na zdanlivo vyprahnutých miestach objaviť poklady. Pre web Bývanie hrou sa podelili o svoje tajomstvá a priblížili, ktorými ukazovateľmi sa riadia pri hľadaní skrytých miest, ktoré sú hubami posiate.
Hubárska sezóna
Aj keď je sezóna hubárčenia najbohatšia práve v období jesene, huby v prírode nájdete prakticky počas ktorejkoľvek teplej časti roka - aj na jar. Kľúčový je najmä dostatok vlhkosti, čo znamená, že na ne na rôznych miestach môžete natrafiť aj po bohatom daždi a ak je počasie priaznivé, objavujú sa v prírode až do príchodu prvých mrazov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ján Krošlák
Pre pekné úlovky pritom netreba chodiť ďaleko. Huby totiž nerastú len hlboko v lesoch, nájdete ich aj vo väčších mestách obklopených lesoparkami alebo zalesnenými plochami. Stačí si len osvojiť podmienky, za ktorých jednotlivé druhy húb najradšej rastú.
Najlepšie lokality a ideálne počasie
Ihličnaté lesy sú plné tradičných jedlých húb ako je suchohríb či hríb smrekový, v listnatých nájdete napríklad hríb silný a obľúbené kuriatka sa zasa vyskytujú hlavne na miestach pokrytých machom a borievkami. Často sa stačí len poriadne rozhliadnuť a pri hubárčení sa neponáhľať. Preskúmajte okolie kmeňov stromov, hľadajte vlhké miesta aj malé vyvýšeniny a ak sa vám pošťastí, možno natrafíte na pekný kúsok obklopený mnohými ďalšími.