Mentálny kouč 17 rokov trénoval Jágra: Dnešné deti nie sú také odolné, rodičia robia jednu veľkú chybu
Niektorí rodičia podľa neho zachádzajú do extrémov.
Je bývalým hokejistom aj trénerom, no celý život sa venuje predovšetkým psychológii športu. Mentálny kouč Marian Jelínek 17 rokov trénoval aj Jaromíra Jágra a práve pri ňom pochopil, že hoci je fyzická stránka veľkou súčasťou výkonu, najdôležitejšie je mentálne nastavenie človeka. Jelínek patrí k najvyhľadávanejším mentálnym koučom vrcholových športovcov, no radí aj rodičom, ako by mali vychovať psychicky odolné deti v dobe, ktorá je plná výziev a paradoxov.
Každý máme svoje vnútorné dvojča
Keď Marian Jelínek musel pre vážne zranenie skončiť s hokejom, postupne začal prechádzať k inému povolaniu. „Začala ma extrémne zaujímať psychológia, veci ohľadom subjektívnych svetov jedincov a hľadanie rezerv v ich športovom výkone. Túžba po najlepších výkonoch ma zaviedla k tomu, že víťazstvo nie je len vo fyzickej oblasti, ale aj v psychike,“ hovoril v relácii 13. komnata. V praxi ho k psychológii športu priviedol Jaromír Jágr, ktorý mu dal úlohu. „Nájdi ten rozdiel medzi úspešnými a priemernými. Poď, vymysli niečo nové,“ povedal mu ambiciózny hokejista a Marian Jelínek výzvu prijal.
„Vďaka nemu som tiež spoznal veľmi úspešných ľudí, či už Maria Lemieuxa, Waynea Gretzkyho, Tigera Woodsa, alebo napríklad Miloša Formana. To ma hrozne zaujalo, pretože som si uvedomil, že rozdiel medzi naozaj výborným a priemerným športovcom je v tom jeho subjektívnom svete a psychike,“ vysvetľoval Jelínek. Po rokoch praxe vie, že s prácou na psychike musíme začínať už v detstve, pretože už deti čelia stresu, úzkosťami či útokmi na ich ego. S tým úzko súvisí jedna z Jelínkových teórií, podľa ktorej má v sebe každý človek svoje vnútorné dvojča, kritika, s ktorým by sme sa mali naučiť dobre komunikovať. Hoci na každého podľa jeho slov platí niečo iné, on sám využíva tri základné techniky – riadený vnútorný dialóg, vizualizáciu a imagináciu a dychové cvičenia.
Tipy pre rodičov
„Dôležité je si uvedomiť, že zmyslom nie je nechcené hlasy a myšlienky potlačiť, zahnať ani pobiť sa s nimi, ale využiť ich energiu – ja hovorím skamarátiť sa s tým svojím dvojčaťom,“ uviedol pre CNN Prima News Jelínek a vysvetlil aj to, ako by sme sa mali správať k deťom, aby v budúcnosti nemali problém, ak budú vystavené stresu či prehre.