Namýšľal si, že sa iba priživuje. Louis de Funès však svojho dabéra z Československa vychválil do nebies

Jeho hlas sa nerozlučne spájal s francúzskym komikom Louisom de Funèsom.
Jeho hlas sa nerozlučne spájal s francúzskym komikom Louisom de Funèsom. Dabing tohto herca preslávil Františka Filipovského, od ktorého narodenia 23. septembra uplynulo 116 rokov, rovnako ako jeho filmové a divadelné roly. Český herec stvárnil množstvo charakterových a komediálnych postáv - hral študentov, nesympatických „šprtov“ či „podlízačov“, impulzívnych a náladových pánov, dobrých aj zlých dedkov. Prepožičal svoj hlas rozhlasu a dabingu, účinkoval v televízii. Množstvo ľudí ho pozná práve ako hlas Žandára zo St. Tropéz.
Talent po otcovi
František Filipovský sa narodil 23. septembra 1907 v Přelouči. Veľký herecký talent zdedil pravdepodobne po otcovi Františkovi, ktorý bol hudobný skladateľ a spevák. Od detstva hral na rôzne hudobné nástroje a spieval v kostole. Už popri štúdiu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe hrával vo viacerých menších pražských divadlách, no nakoniec to nedokončil.
Pôvodne mal byť úradníkom, no začal sa venovať filmu. Prvú filmovú úlohu dostal v dráme Před maturitou v roku 1932. Skutočný herecký vzostup mu však priniesli populárne študentské komédie režiséra Martina Friča Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše (1938, 1939). V nich František Filipovský stvárnil prototyp nesympatického „bifľoša“ Krhounka (resp. Mazánka).
Známe filmy aj väčšie úlohy
Neskôr sa objavil aj v ďalších známych filmoch. Prefíkaným astrológom bol v legendárnom filme Císařův pekař - Pekařův císař (Martin Frič, 1951). Ako tajný policajt Bretschneider vystupoval vo filme Dobrý voják Švejk a v ďalšom dieli Poslušně hlásím stvárnil bláznivého poručíka Duba (Karel Steklý, 1956 a 1957).
Neskôr začal František Filipovský dostávať aj väčšie úlohy. Hral v komédií Pane vy jste vdova (Václav Vorlíček, 1970) a v tom istom roku aj v ďalšej bláznivej veselohre Čtyři vraždy stačí, drahoušku (Oldřich Lipský). Ako detektív Mrázek bol členom vyšetrovateľského tímu radu Vacátka (Jaroslav Marvan) v seriáli Hříšní lidé města pražského aj vo filme Vražda v hotelu Excelsior (Jiří Sequens, 1971).
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.