Dobré noviny
Ľudia sa hanbia poprosiť o pomoc v núdzi, vraví Barbora. Potravinové zbierky v obchodoch im vedia zmeniť život
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Ľudia sa hanbia poprosiť o pomoc v núdzi, vraví Barbora. Potravinové zbierky v obchodoch im vedia zmeniť život

„Neskúmame, kto je akého vierovyznania. Pomáhame tam, kde je treba a tomu, kto to potrebuje,“ hovorí Barbora Vajlová z Farskej charity v Skalici.
„Neskúmame, kto je akého vierovyznania. Pomáhame tam, kde je treba a tomu, kto to potrebuje,“ hovorí Barbora Vajlová z Farskej charity v Skalici. — Foto: B. Vajlová, FACEBOOK/Farská charita v Skalici

Mnohí ľudia sa hanbia za núdzu, do ktorej sa dostali. Ak im však niekto pomôže, sami sa ochotne púšťajú do pomoci iným, tvrdia sociálni a charitatívni pracovníci.

„Mali sme prípad, kedy otec rodiny spadol pod vlak a prišiel o obe nohy. Zo dňa na deň prestal pracovať a celá rodina sa ocitla v núdzi,“ spomína Barbora Vajlová z Farskej charity v Skalici. Už desať rokov pôsobí ako terénna sociálna pracovníčka a konštatuje, že do chudoby upadajú aj tí, ktorí ju predtým nepoznali: „Potravinovými balíčkami sme pomáhali napríklad v rodinách, kde následkom ochorenia COVID-19 v priebehu niekoľkých dní zomreli otcovia – živitelia. To boli veľmi smutné návštevy. Rodiny, ktoré normálne fungovali, sa nečakane, zo dňa na deň, dostali do krízovej situácie.“

Potravinové zbierky nikdy nebudú klišé. „Na takúto pomoc môžu náhle zostať odkázaní ľudia, ktorí bez problémov fungovali,“ hovorí Erik Elek, projektový manažér zo Slovenskej katolíckej charity. Foto: FACEBOOK/Farská charita v Skalici, Archív E. Elek

Prečkať ťažké obdobie

Poskytujú rodinám krízovú pomoc, kým sa pozviechajú po tragických udalostiach a nájdu spôsob, ako sa zabezpečiť. Vyhľadávajú osamelých ľudí, ktorých choroba či inflácia sotili do priepastnej chudoby. Pracujú aj s matkami, ktoré zostali na výchovu detí samé. Stoja pri nich, kým nie sú z najhoršieho vonku. Hovoríme o stovke lokálnych farských charít na celom Slovensku.

Farská charita v Skalici je jednou z nich, konkrétne patrí pod Bratislavskú arcidiecéznu charitu (BACH). Desať diecéznych charít na Slovensku zase združuje Slovenská katolícka charita (SKCH). „Žiaľ, systém na Slovensku je taký, že proces schvaľovania vdovského či sirotského, invalidného dôchodku či iných sociálnych dávok je veľmi dlhý. Rodiny zostanú aj niekoľko mesiacov vo finančnom vákuu a bez podpory štátu v čase, keď pomoc veľmi potrebujú,“ opisuje Barbora situácie, keď krízovú potravinovú pomoc potrebujú aj inak sebestačné rodiny.

Podľa sociálnych pracovníkov Slovenskej katolíckej charity často práve ľudia, ktorí pomoc potrebujú, sa boja alebo ostýchajú o ňu požiadať. Niekedy ju odmietajú, lebo si myslia, že je ešte niekto núdznejší, kto by to potreboval viac. Foto: Archív J. Košta, E. Elek

„Na seniorov a ľudí v núdzi nás v minulosti upozorňovali mamičky, ktoré chodili do kostola v našej farnosti v bratislavskej Petržalke. Ony vlastne iniciovali založenie farskej charity,“ hovorí Ján Košta, dobrovoľník z Farskej charity na Daliborovom námestí v Petržalke. Prvé podujatie, do ktorého sa zapojili ako čerstvo založená organizácia, bola potravinová zbierka Tesca. V predajni na Bzovíckej ulici v Petržalke oslovovali ľudí, ako darovať potraviny rodinám v núdzi v Petržalke. „Vďaka potravinovým darom sme vtedy vytvorili asi 50 veľkých potravinových balíkov. Mamičky k tomu ešte napiekli nejaké suché pečivo. Bolo to pred Mikulášom. Viete si predstaviť tú radosť, akú sme v rodinách urobili,“ opisuje začiatky svojej práce so sociálne ohrozenými ľuďmi na najväčšom slovenskom sídlisku.

Letná potravinová zbierka

Darovanie potravín by nemalo byť len predvianočným gestom dobrej vôle. Potravinové balíčky potrebujú ľudia v núdzi počas celého roka. Spoločnosť Tesco tento rok organizuje potravinovú zbierku aj krátko pred letnými prázdninami. Od 16. do 17. júna 2023 môžu zákazníci vo všetkých hypermarketoch a vybraných supermarketoch Tesco na Slovensku darovať trvanlivé potraviny a drogériu. Darovanie potravín je jednoduché: tovar po zakúpení stačí odovzdať na vyznačené miesto za pokladničnou zónou alebo dobrovoľníkom z charitatívnych organizácií. Do zbierky sa vedia zapojiť aj zákazníci, ktorí využívajú služby Tesco Online nákupy od 16. do 30. júna 2023. Po skončení zbierky Tesco darované potraviny a hygienické potreby odovzdá Potravinovej banke Slovenska a Slovenskej katolíckej charite. Obe organizácie majú za dlhé roky svojho pôsobenia vybudovanú sieť prijímateľov tejto pomoci. Spoločnosť Tesco tiež daruje charitatívnym partnerom financie vo výške 10 % hodnoty vyzbieraných potravín a drogérie.

Tesco organizuje potravinové zbierky od roku 2013. Za desať rokov aj s pomocou svojich zákazníkov spoločnosť vyzbierala a odovzdala pre ľudí v núdzi 1 062 ton potravín a drogérie v hodnote vyše 1,6 milióna eur. Foto: Tesco

Adresná pomoc, najlepšia pomoc

Tipy na ľudí v núdzi dostávajú farské charity najmä od veriacich. „Upozorňujú nás na seniorov, ktorí sú napríklad onkologickí pacienti, na mamičky, ktoré vychovávajú samy tri či štyri deti... Balíčky sa snažíme prinášať vždy adresne k ľuďom, pri ktorých máme istotu, že ich potrebujú,“ hovorí Ján Košta. Na rodiny, ktorým treba pomôcť, často diskrétne upozornia aj pani riaditeľky a vychovávateľky základných škôl. „Takéto podozrenie majú najmä pri žiakoch, ktorí si nenosia desiate, chodia v špinavom alebo v malom oblečení. Odporučia nám navštíviť tieto rodiny,“ vysvetľuje Barbora Vajlová. Viaceré farské charity spolupracujú aj so sociálnym oddelením mestských úradov, s obecnými úradmi, s kuratelami na Úradoch sociálnej práce a rodiny a so školami, ktoré majú v spádových oblastiach detský domov, azylový dom a nájomné sociálne byty. „Za tých desať rokov máme vytvorenú veľmi dobrú sieť, vďaka ktorej si medzi sebou posúvame potrebné informácie,“ dodáva Barbora z Farskej charity v Skalici.

„V Skalici máme výhodu malého mesta a malých dedín v okolí, kde sa ľudia navzájom poznajú a dávajú nám vedieť, ak sa niektorá rodina ocitne v ťažkostiach,“ hovorí sociálna pracovníčka Barbora Vajlová. Foto: FACEBOOK/Farská charita v Skalici

Slovenská katolícka charita sa pri práci s najchudobnejšími usiluje o systematickú pomoc. Vďaka darovaným potravinám si napríklad rodiny v sociálnej núdzi usporia na veci, na ktoré im inak nevychádzajú peniaze. „Jedna rodina, kam nosíme balíčky s potravinami, vďaka tomu odkladá peniaze na zubný strojček pre dcéru,“ vysvetľuje Ján Košta, prečo sa s rodinami snažia vopred dohodnúť, ako dlho im s nákupom časti potravín budú pomáhať. Polročný či ročný prídel základných trvanlivých potravín môže znamenať aj to, že rodičia zaplatia deťom krúžky, odložia peniaze na letný tábor alebo na potrebný počítač. Jednorazová pomoc takýto efekt na rozpočet rodiny v núdzi alebo osamelého dôchodcu nemá. „Vďaka potravinovým zbierkam si farské charity vedia plánovať dĺžku pomoci. Pomáhajú ľuďom zároveň pri hľadaní práce, prípadne sa vymaniť z dlhovej pasce. Dávame si záležať, aby nevznikala závislosť na týchto daroch,“ hovorí Erik Elek, projektový manažér SKCH.

„Naplánovaná pomoc s nákupom potravín prináša ľuďom v núdzi veľkú slobodu. Vďaka nej sa dokážu postarať aj o iné veci, ktoré popri jedle treba riešiť,“ hovorí Ján Košta z Farskej charity na petržalskom Daliborku. Foto: Archív J. Košta, E. Elek

Misia: Nájdi človeka v núdzi

Podľa Erika Eleka u nás existuje veľa skrytých „trpiacich núdznych“. Tí napriek prežívanej biede o pomoc nepožiadajú. „Sú to najmä seniori, ktorí sa donekonečna uskromňujú. Celý život pracovali, čakajú, že sa o nich postará štát, no tá podpora nie je vždy dostačujúca,“ konštatuje projektový manažér SKCH. „V týchto prípadoch je veľmi dôležitá všímavosť okolia a ochota pomôcť,“ dodáva Erik Elek. Aktuálne beží napríklad projekt Pošli tašku, ktorý založila Bratislavská arcidiecézna charita. Táto pomoc je určená nielen pre seniorov v núdzi, ale aj pre zdravotne znevýhodnených.

„Potravinové zbierky Tesco organizuje už roky a jeho zákazníkov ochotných zapájať sa považujeme za hrdinov. Je jedno, v akej sume potraviny kúpili a darovali. Ukázali ochotu pomôcť a tá nás motivuje v tom, čo robíme,“ hovorí Erik Elek. Foto: Archív E. Elek

Slovenská katolícka charita (SKCH) vznikla v roku 1927 a je najväčšou charitatívnou organizáciou u nás. V súčasnosti vedie projekty pomoci chudobným na národnej aj medzinárodnej úrovni. Na projektoch v rámci Slovenska pomáha okolo 1200 zamestnancov a dobrovoľníkov. Spravujú asi 300 zariadení pre dlhodobú aj krátkodobú pomoc ľuďom v núdzi po celom Slovensku. Medzinárodné projekty SKCH sú zamerané na pomoc najchudobnejším v Afrike prostredníctvom adopcií na diaľku či rozvojom remeselných zručností. Organizácia tiež poskytuje humanitárnu pomoc krajinám, ktoré postihlo prírodné nešťastie alebo ich sužuje vojna, napríklad na Ukrajine, v Sýrii a v Iraku.

Posielajú to ďalej

Náročná práca sociálneho terénneho pracovníka má pre Barboru Vajlovú zároveň pridanú hodnotu. Je svedkom toho, ako prejavený záujem a dobro premieňa ľudí. „Stáva sa nám a je to veľmi milé, že rodiny, ktorým sme pomáhali, sa postupne stanú našimi dobrovoľníkmi a zapájajú sa do tímu, akoby chceli pomoc, ktorej sa dostalo im, vrátiť niekomu inému,“ hovorí Barbora Vajlová. O podobnej skúsenosti hovorí aj projektový manažér SKCH Erik Elek. Podľa Jána Koštu sa takmer každý, ku komu sa v núdzi dostala pomoc, stáva citlivejším pre potreby iných vo svojom okolí. „Povedal by som, že existuje priama úmera pomoci a vzniknutej dobročinnosti na strane toho, komu sa pomohlo,“ dodáva dlhoročný charitatívny pracovník z bratislavskej Petržalky. Trochu nám to pripomenulo staršiu americkú drámu Pošli to ďalej, kde malý chlapec podobným spôsobom premieňal dobrými skutkami svet okolo seba.

Americký psychologický film z roku 2000 je príbehom malého Trevora (herec Haley Joel Osment), ktorý vymyslí ako zmeniť svet k lepšiemu. Navrhne, aby každý človek pomohol trom ďalším ľuďom a začne sám od seba. Foto: © Warner Bros. Pictures.

Čo darovať?

Charitatívni partneri Tesca Potravinová banka Slovenska a Slovenská katolícka charita odporúčajú darovať tieto trvanlivé potraviny: ryža, cestoviny, strukoviny (fazuľa, hrach, šošovica), múka, detská krupica, detské príkrmy, detská výživa, instantné polievky, konzervy (rybacie, mäsové), zaváraniny, pretlak, paštéty, káva, čaj, olej, ocot, cukor, soľ, koreniny, med, lekvár, puding, sušené ovocie, sušienky, sušené mlieko.

Z hygienických potrieb sú na darovanie vhodné: pracie prostriedky, prostriedky na umývanie riadu a na dezinfekciu, vrecia na odpad, šampón, sprchovací gél, zubné kefky, zubné pasty, jednorazové holiace strojčeky, holiace peny, dámske vložky, hygienické vreckovky, toaletný papier, plienky, vlhčené obrúsky.

„Na Whatsappe máme skupinu rodín v núdzi, ktoré si vždy v nedeľu večer môžu prísť po chlieb a pečivo od darcov,“ opisuje Ján Košta jeden zo spôsobov, ako darovanie niektorých potravín prebieha v praxi. Foto: Archív J. Košta, FACEBOOK/Farská charita v Skalici

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Tesco.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…