Po Vianociach sa topíme v handrách a obaloch. Toto sú tipy, ako ich stráviť v súlade s prírodou
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Po Vianociach sa topíme v handrách a obaloch. Toto sú tipy, ako ich stráviť v súlade s prírodou

Povedali by ste to? Vianoce ako veľká ekologická záťaž. V posledných rokoch žiaľ, smutná realita. Rozprávali sme sa s ľuďmi, ktorí sú odhodlaní to zmeniť. Bezodpadové návyky a dôsledné triedenie sa oplatia aj v novom roku.

Sviatky radosti a pokoja paradoxne zhoršujú naliehavý ekologický problém - odpady. Slováci na Vianoce vytvárajú viac odpadu ako inokedy. — Foto: PEXELS/J. Borna, A. Shuraeva

„Žijeme v dobe, kedy si môžeme dovoliť kúpiť čokoľvek. Čo si však nemôžeme dovoliť je - vyhadzovať,“ hovorí v dokumente Eko ďalej - Utopení v handrách spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Csefalvayová. Podľa odhadov analytikov, iba počas decembra Slováci  vyprodukujú v priemere 45 kg komunálneho odpadu na osobu. „Vyššia spotreba v súvislosti s vianočnými sviatkami ide ruka v ruke s rastúcou produkciou komunálneho odpadu. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad,“ vysvetľuje Eva Sadovská, analytička WOOD & company. Produkcia komunálneho odpadu pritom u nás z roka na rok rastie.

Veronika Hagovská patrí do tímu expertov Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, ktorí dôsledne pátrajú po tom, kde u nás končia rôzne druhy odpadov a ako sa dajú zhodnocovať. Foto: INCIEN, FACEBOOK/Inštitút cirkulárnej ekonomiky

Veľmi častým odpadom sú obaly

„Všetko jednorazové je problém. Aj pri obaloch by malo platiť, že ich vieme opakovane použiť alebo ľahko recyklovať,“ vysvetľuje Veronika Hagovská, konzultantka pre udržateľnosť z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Farmaceutka Lucia Ševčeková úprimne priznáva, že ju pred niekoľkými rokmi zarazilo množstvo plastového odpadu, ktorý zostával po väčšom nákupe v supermarkete. „Pamätám si, že sme vždy po nákupe museli ísť vyniesť kôš s plastami. Nakúpili sme pritom iba niekoľko druhov strukovín, orechov, sušeného ovocia a iných trvanlivých potravín... Nepáčilo sa mi to,“ hovorí Lucia, ktorá žije v Bratislave. Intuitívne začala vyhľadávať iné spôsoby nakupovania. Najskôr chodila do bezobalových obchodov s dózami a sklenenými pohármi. „Bolo to dosť objemné a musela som premýšľať, koľko toho nakúpim alebo sa muselo ísť s autom,“ priznáva mamička troch detí, ktorá si zaumienila, že plastový odpad (a nielen ten) vo svojej domácnosti zásadne obmedzí. Neskôr si po vzore svojej starej mamy dala našiť vrecká z hustej látky, ktoré sa dajú variabilne uväzovať a sú oveľa ľahšie.

Nákup z bezobalového obchodíka prinesený domov (obilniny, strukoviny, orechy, sušené ovocie, bylinky, mydlo, zubná pasta v tabletkách, cestoviny, oleje) v praktických plátenných vreckách a na druhej fotografii presypaný do pohárov. Foto: L. Ševčeková

„Ak chceme predchádzať vzniku plastového odpadu v domácnostiach, určite je cesta napríklad navštevovať bezobalové obchody, nakupovať ovocie a zeleninu do vlastných vrecúšok, kupovať čapovanú drogériu do vlastných obalov, ktoré vieme použiť opakovane,“ radí Veronika Hagovská. Lucia Ševčeková tvrdí, že pri obmedzovaní odpadov nerobila nič násilne. „Nosila som v hlave to, že ďalšiu igelitovú tašku a jednorazový obal nepotrebujem. Na trhu som začala nakupovať ovocie a zeleninu do vlastných vrecúšok zo starej záclony. Nákupné tašky s vreckami máme v predsienke a už automaticky po nich siahnem,“ hovorí Lucia a dodáva, že väčšinou nákupy v rodine plánujú. Rovnako aj nákupy oblečenia pre tri deti, aby po nich každý rok nezostávali hory handier a topánok, z ktorých vyrástli. „Každý z nás má iné možnosti, ako počas Vianoc vie a môže znížiť ekologickú záťaž. Radím najmä plánovanie nákupu potravín tak, aby sme nimi v konečnom dôsledku neplytvali. Je tiež vhodné nakupovať lokálne produkty,“ dodáva Veronika Hagovská z INCIEN.

Vianoce ako odpadová pohroma

  • „Zbytočný odpad na Vianoce vzniká, keď v snahe prekvapiť svojich blízkych darčekovo balíme to, čo je už raz zabalené,“ konštatuje analytička Eva Sadovská. Skúsme tradičné balenie nielen vianočných darčekov nahrádzať opakovateľne využiteľnými alternatívami (plátenná taška, staré noviny alebo obyčajný baliaci papier, ktorý vlastnoručne vymaľujeme a ozdobíme).
  • „Ak nás predajca láka na hračku, ktorá je zabalená len v kartónovej krabici bez zbytočných plastov, ale hračka je vyrobená z nekvalitného plastu a preprava hračky má vysokú uhlíkovú stopu, tak by sme si takúto hračku vybrať nemali,“ upozorňuje na neúprimné marketingové ťahy a greenwashing Veronika Hagovská. Podporme kúpou radšej lokálnych výrobcov, ktorí používajú kvalitné, často prírodné materiály a myslia na ekologickejšie alternatívy obalov.
V Japonsku sa v minulosti tovary balili a prepravovali v kusoch tradičných látok furoshiki. Tie sú dnes inšpiráciou pre ekologickejšie balenie neformálnych darčekov. Jednofarebné aj maľované látky sa totiž opakovane používajú na vkusné dekoratívne balenie. Foto: FACEBOOK/Furoshiki giftwrap
  • Nakupovanie s rozumom môže znieť ako klišé. Jeho súčasťou je dôsledné plánovanie nákupov, spisovanie si zoznamov a nosenie vlastných tašiek. Takto predídeme zbytočnému znášaniu potravín, ktoré napokon neskonzumujeme a vyhodíme. V konečnom dôsledku ušetríme takto peniaze z rodinného rozpočtu.
  • Dbajme na ekodizajn výrobkov, ktoré kupujeme či už ako darčeky alebo spotrebný tovar do domácnosti. „Ide o produkty s dlhou životnosťou, ktoré sú navrhované ako úložiská surovín. Dajú sa jednoducho demontovať, vďaka čomu oddelíme jednotlivé komponenty a materiá­ly na následné zhodnotenie. Takéto produkty výrazne odstraňujú odpad, ktorý sa nedá ďalej využiť. Ekodizajnové výrobky sú zároveň  navrhnuté tak, aby sa dali ľahko opraviť,“ hovorí Veronika Hagovská.
„Hoci by to tak nemalo byť, Vianoce sú obdobím, kedy sa štatisticky počas roka vytvorí najväčšie množstvo odpadov. Od odpadov z obalov, cez odpady v podobe nechcených darčekov až po nedojedené potraviny a jedlá,“ konštatuje Veronika Hagovská z INCIEN. Foto: UNSPLASH/Freestocks, H. Wijnholds

Obmedzovať a opätovne používať

Toto je mantra, ktorú si treba opakovať pri všetkom, čo si chceme kúpiť. Dôverne ju poznajú odborníci na odpadové hospodárstvo. „Materiálové zhodnotenie odpadov je oveľa vhodnejšie ako energetické zhodnocovanie. Pre nás je prioritou. To je dôvod, prečo navštevujeme s odborníkmi najrôznejších recyklátorov a zisťujeme, kam sa posúvajú technológie,“ vysvetľuje Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti NATUR-PACK, prečo prichádzajú stále s vylepšenými odporúčaniami k triedeniu odpadov. Týmto prístupom sa môžeme inšpirovať aj v našich domácnostiach. Podľa Veroniky Hagovskej je tiež dôležité zistiť si, ako na tom s vyhadzovaním sme: „Odporúčam urobiť si doma malú analýzu odpadov a určité obdobie sledovať, koľko čoho vyhadzujete. Možno zistíte, že väčší problém ako s plastami máte napríklad s plytvaním potravinami alebo s nesprávnym triedením kuchynského bioodpadu.“  Potom na rad prichádzajú vylepšenia. Pred rokom sme napríklad v hlavnom meste prestali sypať biologický odpad z kuchyne do zmesového kontajnera, lebo pribudli  nádoby na bioodpad. Drvivú väčšinu plechoviek a PET fliaš tiež už nevyhadzujeme do žltého kontajnera ako kedysi. Vďaka zabehnutému zálohovému systému sa tieto obaly spracovávajú a opakovane využívajú.

„Polystyrén je veľmi častá zložka obalového materiálu. Je to jeden z mála plastov, ktorý sa dá veľmi dobre recyklovať. Často však končí v prírode alebo v zmesovom komunálnom zbere, čo je škoda,“ hovorí Marek Brindzík zo spoločnosti NATUR-PACK. Foto: NATUR-PACK, S. Mabena

Čo s polystyrénom?

Expandovaný polystyrén rozoznáme podľa štruktúry malých guľôčok. Patrí k vzácnym 9 % plastov, ktoré možno výborne recyklovať. Napriek tomu často končí popučený v nevyužiteľnom mixe v žltom kontajneri, hoci tam patrí. Upozorňuje na to Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti NATUR-PACK. „Na Slovensku máme recyklátorov, ktorí sú schopní spracovať stovky ton polystyrénu ročne. Potrebujú ho však vo väčších kusoch. V smetiarskych autách rotopressy vytriedený polystyrén popučia a pomiešajú s inými plastami. V takejto  forme ho recyklátor už nevie materiálovo zhodnocovať,“ dodáva Brinzík. S odborníčkami z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky pripravuje NATUR-PACK kampaň vhodnejšieho triedenia polystyrénu. „Pri väčších množstvách, napríklad aj v prípade doručenia elektroniky, je správnejšie polystyrén odovzdať v zbernom dvore,“ odporúča  konzultantka Veronika Hagovská. INCIEN už dokonca vypracoval mapu zberných miest, ktoré zabezpečujú zber čistého polystyrénu. „V Bratislave sme zaznamenali veľmi pozitívne reakcie na kontajnery na polystyrén vo vybraných zberných dvoroch. Ľudia ich vo veľkom využívajú. Podobne zareagovali aj obyvatelia Starej Ľubovne, kde im zberová spoločnosť EKOS umožnila nosiť polystyrén do samostatného kontajnera,“ dodáva Marek Brinzík.

„Odovzdanie polystyrénu v zbernom dvore je pre jeho recykláciu to najlepšie, čo môžeme urobiť, pretože expandovaný polystyrén EPS je veľmi dobre recyklovateľný a ide o cenný materiál, ktorý sa dá opäť využiť,“ hovorí konzultantka Veronika Hagovská. Foto: PEXELS/Y. Gento, Rodnae productions

Nechcené darčeky

Pokiaľ chceme niekoho obdarovať, mali by sme sa riadiť zlatým príslovím: Menej je viac. Nevhodne zvolené či nechcené darčeky totiž tiež končia v odpade. V období Vianoc je to najviditeľnejšie. „U nás v rodine neberieme Vianoce za čas plnenia prianí. Sme praktickí. Deťom darujeme to, čo potrebujú, napríklad kvalitné peňaženky, alebo termosky na čaj,“ vysvetľuje Lucia Ševčeková. Luciine deti pod stromček okrem praktických drobností dostali napríklad aj výlety. Darčeky im navyše nebalia do papiera, ale im ich skrývajú. Pod stromčekom si nachádzajú indície, ktoré ich dovedú ku skrýši s darčekom. „Namiesto rýchleho trhania papierov sa takto celá rodina aj pol hodinu zabávame pri hľadaní,“ dodáva Lucia.

Ozdoby z lepeného kartónu na borovicových vetvičkách. V rodine farmaceutky Lucie Ševčekovej majú radi ručne vyrobené vianočné ozdoby z prírodnín alebo recyklovateľných materiálov. Foto: L. Ševčeková

Iný prístup k obdarovávaniu nielen počas Vianoc odporúča aj konzultantka pre udržateľnosť Veronika Hagovská: „Veľa pekných vecí vieme vyrobiť sami. Vďačným darčekom môžu byť aj lístky do divadla, návšteva a podpora útulkov, rôzne kurzy, podpora charitatívnych projektov alebo projektov s environmentálnou a sociálnou pridanou hodnotou, poukážky do lokálnych prevádzok, či bezobalových obchodov.” Veronika Hagovská tiež vystríha pred každoročným nákupom nových trendových vianočných ozdôb, ktoré napokon tiež končia v odpade alebo v spaľovniach. Zväčša sú totiž vyrobené so zmesových a nerecyklovateľných materiálov.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou NATUR-PACK.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…