Dobré noviny
Záchranári ho prosili, aby s tým prestal. Muž za 20 minút vytiahol z ponoreného trolejbusu 37 ľudí
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Záchranári ho prosili, aby s tým prestal. Muž za 20 minút vytiahol z ponoreného trolejbusu 37 ľudí

— Foto: Instagram: history

Svojou odvahou, ktorá ho stála kariéru, sa preslávil po celom svete.

K neuveriteľne heroickému výkonu sa prinútil vtedy 23-ročný Arménčan Šavarš Karapeťan. Svoju silu a schopnosti dokázal zužitkovať na pomoc iným a to spôsobom, ktorý ho preslávil na celom svete. 

Talent na plávanie pod vodou

Karapeťan sa narodil v Arménsku v roku 1953. Otec ho od mala viedol k športu a k dosahovaniu úspechov. Začínal s gymnastikou. Keď mu učiteľ povedal, že začína príliš neskoro na to, aby sa stal šampiónom, prešiel na plávanie. Tam mu však zase chýbala flexibilita a tak skúsil plávať s plutvami. Jeho vytrvalosť a sila mu dávala všetky predpoklady na to, aby v tomto športe lámal rekordy. Pri plavbe plutvami sa nachádzal výlučne pod vodou a na kratšie vzdialenosti mu musel vystačiť vlastný nádych. Karapeťan trénoval veľmi tvrdo už len preto, aby mohol potešiť otca. Trénoval beh s batohom plným piesku, zatajoval dych a prvé medaily zo svetových súťaží začali pribúdať. V tomto období v roku 1974 sa ocitol v nebezpečnej situácii po prvý raz.

Rútiaci sa autobus

Cestoval v autobuse do športového centra. Vodič zrazu vystúpil, aby skontroloval motor, ale zabudol zatiahnuť ručnú brzdu. Autobus sa začal rútiť z kopca. Karapeťan vtedy vtrhol do kabíny vodiča a zatiahol ručnú brzdu. Po prvý raz v živote tak zabránil katastrofe, ale v porovnaní s udalosťou, ktorá prišla o dva roky neskôr, bolo zastavenie rútiaceho autobusu len zaujímavou príhodou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ФОТО | ИСТОРИЯ (@foto.istoriya)

Znelo to ako bomba

16. septembra 1976 sa vybral so svojim bratom zabehať a zacvičiť si popri jazere. Tento beh mu však úplne zmenil život. Z ničoho nič začul zvuk, ako keby niečo vybuchlo. Pozeral sa navôkol, čo sa mohlo stať, keď vtom zbadal trolejbus, ktorý zišiel z cesty a spadol priamo do jazera. Vo vnútri dopravného prostriedku sa nachádzalo 92 pasažierov. „Bolo to naozaj desivé. Náraz bol tak hlasný, ako keby niekde vybuchla bomba,“ opisoval v jednom z rozhovorov Šavarš Karapeťan. Plavec nečakal ani sekundu. Rozbehol sa smerom k trolejbusu, nadýchol sa a potopil. Najťažšie bolo rozkopnúť zadné okno, na skle si dokonca rozrezal nohu. „Bolesť bola skutočne veľká, ale nemohol som na to myslieť. Pochopil som, že mám málo času,“ hovoril. Ponáral sa, hľadal ľudí a nosil ich na hladinu, kde už čakal jeho brat. Dokopy sa ponoril 40-krát. V priebehu 20 minút sa mu podarilo z potopeného trolejbusu vyslobodiť 37 ľudí. Išiel na maximum, ponáral sa do hĺbky asi desiatich metrov pod vodnú hladinu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Максим (@historyofsportspersonality)

Prestal až, keď sa vrátil s vankúšom v náručí

Na miesto dorazili aj záchranári. Šavarša prosili, aby s vyťahovaním prestal, ale on neposlúchal. Neuvedomil si, že neustálym ponáraním a zatajovaním dychu, sa sám pripravuje o potrebný kyslík.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…