Dobré noviny
Rekord má na dosah! Zaru, najmladšiu pilotku na ceste okolo sveta, privítali na Slovensku originálnym spôsobom
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Rekord má na dosah! Zaru, najmladšiu pilotku na ceste okolo sveta, privítali na Slovensku originálnym spôsobom

Zara pristála na Slovensku.
Zara pristála na Slovensku. — Foto: flyzolo.com

Táto cesta je výzvou a veľkým úspechom nielen pre 19-ročnú Zaru Rutherfordová a jej tím, ale aj pre ultraľahké lietadlo Shark, vyrobené v Senici.

19-ročná Zara Rutherfordová, ktorá sa usiluje o získanie Guinnessovho svetového rekordu ako
najmladšia žena, ktorá obletí sólo celý svet, krátko po 14. hodine pristála na Slovensku. Zastávka na letisku v Senici má pre mladú pilotku z Belgicka symbolický význam a do cieľa jej zostávajú posledné štyri hodiny letu.

„Sharkyho“ návrat domov

Napriek tomu, že mladá ambiciózna pilotka svoje vzrušujúce dobrodružstvo začala na belgickom letisku, na pristátie na Slovensku sa veľmi tešila. Práve letisko v Senici je totiž domovom jedného z najrýchlejších ultraľahkých lietadiel Shark, ktoré sa stalo jej spoločníkom na výnimočnej ceste okolo sveta. Na tú sa Zara vydala pred takmer piatimi mesiacmi a slovenská firma ju v tomto nezvyčajnom a veľmi odvážnom sne ochotne podporila.

Príletu do Senice, ktorý bol pre nepriaznivé počasie niekoľkokrát odložený, sa dočkala až na 150. deň. Po viac ako trojhodinovom lete z bulharskej Sofie privítali Zaru a „Sharkyho“ na Slovensku naozaj originálnym spôsobom - vo vzduchu, kde si spoločne trochu zalietali.

„Sharky bol úžasný. Ja, môj tím a pravdepodobne aj celý šíry svet sme si zamilovali tento úchvatný výkon československých inžinierov v malom balení. Bol ako raketová loď!," napísala o slovenskom stroji Zara.

Zaru a „Sharkyho“ privítali vo vzduchuFoto: Instagram @sharkaeroaircraft / Instagram @fly.zolo

Cesta plná prekážok

Zara svoj pokus o rekord odštartovala 18. augusta. Z Belgicka, preletela cez Írsko na Island, do Grónska, cez oceán do Kanady a New Yorku. Pozdĺž východného pobrežia USA letela až do Kolumbie a zase západným pobrežím na Aljašku.

Po nekonečnom mesačnom čakaní na lepšie počasie preletela z Aljašky cez Beringovu úžinu do Ruska, kde počas ďalšieho mesiaca zdolávala trasu cez Sibír do Vladivostoku. Odtiaľ do Južnej Kórei, na Taiwan, Filipíny, Borneo, do Jakarty. Potom preletela z Indonézie do Singapuru, na Srí Lanku, a Silvester a Nový rok oslávila v Indii. V Dubaji absolvovala konferenciu na výstave Expo, na ktorej navštívila aj slovenský pavilón.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/FlyZolo/posts/255743163363445

Počas necelých piatich mesiacov tak navštívila vyše 20 krajín a pristála na viac ako 40 letiskách z plánovaných 52. Cestu jej niekoľkokrát skomplikovali problémy s administratívou, cestovnými povoleniami či pandémia. Najviac však bojovala s nepriaznivým počasím. Letela pri plus 35°C v púštnych oblastiach USA, pri mínus 35°C na Sibíri, vyhýbala sa tornádam v Amerike aj na Filipínach ale aj oblastiam s nízkou dohľadnosťou kvôli požiarom, smogu či búrkam.

Rekord má na dosah

Zo Senice to má Zara domov, do Belgicka, už len 4 hodiny letu, no plánuje ešte posledné pristátia - v Prahe a Frankfurte. Ak cestu úspešne dokončí, stane sa ambiciózna pilotka nielen najmladšou ženou, ktorá sólovo obletela svet, ale aj prvou ženou, ktorá takúto cestu dokončila v lietadle kategórie ultralightA tiež vôbec prvou Belgičankou na sólo lete okolo sveta.

Napriek tomu, že niektoré krajiny musela zo svojho letového plánu úplne vynechať, dúfa, že svojou odvážnou cestou inšpiruje ženy a pritiahne ich pozornosť k letectvu, ale tiež technike, matematike a vedám. „Verím, že moja cesta okolo sveta povzbudí ostatné dievčatá, ktoré by chceli lietať. Medzi komerčnými pilotmi je iba 5 % žien. To je extrémne nízke číslo vzhľadom na to, že ide o úžasnú prácu so skvelými príležitosťami,“ prezradila pre Virgin.

Už ste čítali?