Dobré noviny
Toto je podľa vedcov najvtipnejší vtip všetkých čias. Vyberali ho milióny ľudí po celom svete
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Toto je podľa vedcov najvtipnejší vtip všetkých čias. Vyberali ho milióny ľudí po celom svete

Najvtipnejší vtip.
Najvtipnejší vtip. — Foto: Pexels, Elevate / Unsplash, Omar Lopez

Vedcov prekvapila jeho univerzálnosť.

Smiech je univerzálny, lacný a zároveň zdravý, nakoľko prospieva nášmu mozgu či srdcu. Považujeme ho za prejav radosti, no dokážu nás rozosmiať aj úplne banálne záležitosti, medzi ktoré nepochybne radíme aj vtipy. Spomínate si, kedy ste sa naposledy zasmiali nad naozaj dobrým vtipom?

Hodnotili dva milióny ľudí

Napriek tomu, že každý človek má iný zmysel pre humor, vedcom sa podarilo zistiť, ktorý vtip je údajne ten najvtipnejší na svete. Ako píše portál LAD Bible, nejde o žiadnu novinku. Masívna štúdia bola vykonaná už pred 20 rokmi, no je aktuálna dodnes.

Psychológ, doktor Richard Wiseman začal so svojou štúdiou v roku 2001 a to prostredníctvom webovej stránky LaughLab. V priebehu roka pozval do svojho prieskumu takmer dva milióny ľudí na celom svete, aby ohodnotili päť náhodne vybraných vtipov z databázy, ktorá ich obsahovala viac ako 40 000.

Ľudia, ktorí sa prihlásili na webovú stránku LaughLab, boli vyzvaní, aby hodnotili vtipy pomocou päťbodovej škály od „nie veľmi vtipného“ po „veľmi vtipné“. Titul najvtipnejšieho vtipu nakoniec získal vtip o poľovníkoch. 

Veľké rozdiely v humore rôznych národov

Je pravdepodobné, že po prečítaní uvedeného vtipu nedostanete záchvat smiechu, no podľa doktora Wisemana zvíťazil pre svoju univerzálnosť. Niektoré vtipy získali vyššie hodnotenia, tento bol však obľúbený naprieč rôznymi krajinami. „Vtipy považujeme za zábavné z rôznych dôvodov. Niekedy v nás vyvolávajú pocit nadradenosti nad ostatnými, znižujú emocionálny dopad situácií vyvolávajúcich úzkosť alebo nás prekvapujú kvôli nejakej nezrovnalosti,“ povedal doktor Wiseman pre The Guardian po ukončení výskumu. Vtip, ktorý nakoniec vyhral, spĺňal všetky tri uvedené znaky.

Okrem identifikácie najvtipnejšieho vtipu experiment odhalil veľké rozdiely v humore medzi jednotlivými národmi. Zaujímavosťou bolo, že Nemci, ktorí nie sú preslávení svojím zmyslom pre humor, považovali takmer všetko za vtipné. Ľudia z Írska, Spojeného kráľovstva, Austrálie či Nového Zélandu si najviac užili vtipy so slovnými hračkami a Američania a Kanaďania uprednostňovali vtipy, kde bol silný pocit nadradenosti. Európania vo všeobecnosti prejavili svoju záľubu v netradičnom surrealistickom humore zameranom na nejaké nezrovnalosti či nonsens.

„Tieto výsledky sú naozaj zaujímavé. Naznačujú, že ľudia z rôznych častí sveta majú zásadne rozdielne zmysly pre humor. Humor je životne dôležitý pre komunikáciu a čím viac rozumieme tomu, ako kultúra a zázemie ľudí ovplyvňuje ich zmysel pre humor, tým viac budeme schopní efektívne komunikovať,povedal doktor Wiseman.

Ako teda znie najvtipnejší vtip všetkých čias

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…