Mama devätorčiat sa stále zotavuje. Deti denne potrebujú 100 plienok a vypijú 6 litrov mlieka
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mama devätorčiat sa stále zotavuje. Deti denne potrebujú 100 plienok a vypijú 6 litrov mlieka

Matka devätorčiat sa po náročnom pôrode zotavuje, no stále väčšinu dňa prespí.  

— Foto: Instagram: sightmagazine

MAROKO 29. júla – 26-ročná Halima Cisse začiatkom mája podstúpila cisársky rez a ostala v šoku. Miesto siedmich detí, ktoré mala pod srdcom nosiť, sa narodilo deväť. V tom okamihu sa zmenil nielen jej život, ale prepísali sa aj svetové štatistiky. Ide o prvý zdokumentovaný a potvrdený prípad narodenia sa tak vysokého počtu detí, ktoré prežili. Päť dievčat a štyria chlapci mali od 500 gramov do jedného kila a hneď putovali do inkubátorov.

Foto: TASR/AP

Takmer tri mesiace po narodení sú stále v nemocnici v Maroku a Halima sa z náročného pôrodu ešte stále dáva do kopy. O deti sa stále 24 hodín denne stará tím lekárov a sestier. „Keď deti vychádzali, hlavou mi chodilo niekoľko otázok. Vedela som, čo sa deje, vyzeralo to, ako keby zo mňa vychádzal nekonečný prúd detí,“ spomína Halime v rozhovore pre Daily Mail. „Moja sestra ma držala za ruku a jediné na čo som bola schopná myslieť bolo, ako sa o ne postarám a kto mi pomôže?“ hovorí.

Deti navštevuje dvakrát denne na 30 minút. Starostlivosť o ne je skutočne náročná. Denne spotrebujú 100 plienok, prebaľujú sa každé dve hodiny. Vypijú asi 6 litrov mlieka a každé tri hodinu majú lekársku prehliadku. Náklady za starostlivosť presiahli už milión libier, ale zaplatila ich malijská vláda. Mama deviatich detí strávi väčšinu času v nemocničnej izbe a spí. Stále sa cíti veľmi slabá. „Porodiť jedno dieťa je už dosť ťažké, ale mať ich deväť je nepredstaviteľné. Na ich starostlivosť je potrebné vynaložiť toľko práce. Som vďačná lekárskemu tímu, že tú ťažkú prácu robí,“ pokračuje. V nemocnici pobudnú zrejme ešte ďalšie dva mesiace.

Halima Cisse počas pôrodu takmer zomrela na stratu krvi. Len jej brucho vážilo asi 30 kilogramov. Otec sa kvôli coronovým obmedzeniam dostal do Maroka až v júli. Je šťastný, že deti aj manželka sú nažive. Postarať sa o tak veľkú rodinu bude náročné. Doma majú už staršiu dcérku a žijú skromne, v trojizbovom domčeku. „Je veľa vecí, ktoré budeme musieť v budúcnosti vyriešiť. Teraz sa zameriavam len na to, aby sme sa o deti postarali a dostali ich domov,“ dodáva otec. Lekári v Mali pôvodne dávali menej ako 50 percentnú šancu na prežitie každému z detí. Prevoz do Maroka zariadil prezident.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…