Čo jesť, ak sa chystáte na očkovanie proti covidu? Takto znížite riziko vedlajších účinkov
Alexandra König
Alexandra König

Čo jesť, ak sa chystáte na očkovanie proti covidu? Takto znížite riziko vedlajších účinkov

Pripravte sa na očkovanie vhodnou stravou a stimuláciou imunitného systému. Na čo si treba dať pozor? 

ilustračné foto — Foto: pexels/Gustavo Fring

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky po očkovaní patrí bolesť na mieste vpichu, pocit slabosti, únava, pokles tlaku či zvýšená teplota. Otázkou je, či ich dokážeme zmierniť, alebo im úplne predchádzať správne zvolenou stravou. Zisťovali sme preto fakty o protizápalových potravinách, alkohole, hydratácii a spánku v súvislostiach s očkovaním.

Alkohol

Alkohol je sám o sebe pre telo „stresor“ a aj keď sám o sebe účinok vakcíny neznižuje, ak ste to s ním prehnali, môže sa stať, že vám bude zle od žalúdka, alebo vás bude bolieť hlava, takže v rozpoložení „po opici“ určite nie je vhodné ísť na očkovanie a rovnako dôležité je vyvarovať sa alkoholu 48 hodín po vakcinácii.  Dokonca nie len opitosť, ale aj jeden pohár vína pred aplikáciou vakcíny môže spôsobiť, že sa budete po očkovaní cítiť výrazne horšie.Aj ľahká konzumácia alkoholu spôsobí, že sme relatívne dehydrovaní a to spôsobí, že sa bolesti tela podané po druhej dávke vakcíny mRNA ešte zintenzívnia. Je to akoby ste mali chrípku, tiež vám pohár vína nepomôže k tomu, aby ste sa cítili svižnejšie,“ uviedol portál eatingwell.com.

Čo jesť?

Je to vlastne veľmi jednoduché – snažte sa urobiť všetko preto, aby bolo vaše telo plné vitamínov, bielkovín, antioxidantov a vlákniny a to tak, že si deň pred očkovaním a v deň očkovania doprajete vyváženú stravu plnú ovocia a zeleniny. Jedzte povedzme tak, akoby ste cítili, že na vás ide choroba. Vyhnite sa veľkej dávke bieleho cukru, ktorý je nepriateľom imunity, ale aj vyprážaným a ťažkým jedlám. Pite ovocné šťavy, pripravte si mäsový vývar.

Jednoducho svoje telo pripravte na to, že ho čaká určitá záťaž. A pred očkovaním určite nebuďte hladní a ani nalačno, obzvlášť, ak pociťujete strach, alebo úzkosť – tie je najlepšie zajesť niečím zdravým. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že prípady, že ľudia odpadli po vakcinácii, mohli byť spôsobené skôr faktom, že boli hladní a smädní, než samotnou vakcínou. Dobrý nápad je vypiť smoothie, ovocný fresh, grécky jogurt, ovocie, celozrnné pečivo s plátkom šunky... Môžete vyskúšať aj tzv. protizápalovú stravu, kam patria oriešky, tučné ryby či zelená zelenina.

Pri zdravom stravovaní sa však veľa ľudí robí chybu v tom, že síce jedia veľa ovocia a zeleniny, no málo mäsa - teda bielkovín. Ak ich má telo nedostatok, ubúda mu zo svalovej hmoty a telo je slabšie a bez energie. Na tvaroh, vajcia a mäso preto určite nezabúdajte ani pred očkovaním. Čo sa tekutín týka, dbajte na to, aby ste boli dobre hydratovaní. Nezabudnite, že káva a alkohol dehydratujú organizmus. Ideálna je preto voda, džús či čaj.

Pred očkovaním môžete vyskúšať protizápalovú stravu.
Pred očkovaním môžete vyskúšať protizápalovú stravu. Foto: pexels/Daria Shevtsova

Spánok

Určite je vhodné, aby ste sa dobre vyspali, pretože spánok je to najlepšie na imunitu a odolnosť organizmu. Urobte teda všetko preto, aby ste na očkovanie išli plní síl a s čistou hlavou. Nepite preto pred spaním alkohol ani kofeín, ani nejedzte ťažké jedlá, aby ste si nenarušili spánkovú architektúru.

Myslite na to, čo bude po

Nikdy neviete, ako zareagujete – možno vás bude bolieť brucho, možno budete mať pocit, že ste chorí. Preto je dobré sa na tieto situácie pripraviť a mať po ruke sucháre, banány, čaj, polievku, ovocie či zeleninu. Aby ste nemuseli vôbec nič riešiť, ak sa dostanete do situácie, že si budete musieť ľahnúť.

A čo cvičenie?

Pohyb ide ruka v ruke so zdravím a športovanie je alfou a omegou. Človek, ktorý sa pravidelne hýbe, môže vakcínu znášať lepšie. Nemusíte chodiť denne do fitka alebo behať maratóny. Každodenná rýchla chôdza dokáže napríklad urobiť zázraky. Na druhú deň po vakcinácii choďte na prechádzku – samozrejme, ak sa necítite úplne zle, vtedy je najlepšie sa akejkoľvek námahe vyhnúť, kým únava nepominie.  

Rady na záver

Ak sa pred vakcináciou cítite zle, alebo pociťujete príznaky infekčného ochorenia, preobjednajte sa.  Podľa odporúčaní ŠÚKL, ak sa po očkovaní necítite dobre, bolí vás hlava a podobne, ideálne je užiť liečivo s účinnou látkou paracetamol.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…