Dobré noviny
Čo jesť, ak sa chystáte na očkovanie proti covidu? Takto znížite riziko vedlajších účinkov
Alexandra König
Alexandra König

Čo jesť, ak sa chystáte na očkovanie proti covidu? Takto znížite riziko vedlajších účinkov

ilustračné foto
ilustračné foto — Foto: pexels/Gustavo Fring

Pripravte sa na očkovanie vhodnou stravou a stimuláciou imunitného systému. Na čo si treba dať pozor? 

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky po očkovaní patrí bolesť na mieste vpichu, pocit slabosti, únava, pokles tlaku či zvýšená teplota. Otázkou je, či ich dokážeme zmierniť, alebo im úplne predchádzať správne zvolenou stravou. Zisťovali sme preto fakty o protizápalových potravinách, alkohole, hydratácii a spánku v súvislostiach s očkovaním.

Alkohol

Alkohol je sám o sebe pre telo „stresor“ a aj keď sám o sebe účinok vakcíny neznižuje, ak ste to s ním prehnali, môže sa stať, že vám bude zle od žalúdka, alebo vás bude bolieť hlava, takže v rozpoložení „po opici“ určite nie je vhodné ísť na očkovanie a rovnako dôležité je vyvarovať sa alkoholu 48 hodín po vakcinácii.  Dokonca nie len opitosť, ale aj jeden pohár vína pred aplikáciou vakcíny môže spôsobiť, že sa budete po očkovaní cítiť výrazne horšie.Aj ľahká konzumácia alkoholu spôsobí, že sme relatívne dehydrovaní a to spôsobí, že sa bolesti tela podané po druhej dávke vakcíny mRNA ešte zintenzívnia. Je to akoby ste mali chrípku, tiež vám pohár vína nepomôže k tomu, aby ste sa cítili svižnejšie,“ uviedol portál eatingwell.com.

Čo jesť?

Je to vlastne veľmi jednoduché – snažte sa urobiť všetko preto, aby bolo vaše telo plné vitamínov, bielkovín, antioxidantov a vlákniny a to tak, že si deň pred očkovaním a v deň očkovania doprajete vyváženú stravu plnú ovocia a zeleniny. Jedzte povedzme tak, akoby ste cítili, že na vás ide choroba. Vyhnite sa veľkej dávke bieleho cukru, ktorý je nepriateľom imunity, ale aj vyprážaným a ťažkým jedlám. Pite ovocné šťavy, pripravte si mäsový vývar.

Jednoducho svoje telo pripravte na to, že ho čaká určitá záťaž. A pred očkovaním určite nebuďte hladní a ani nalačno, obzvlášť, ak pociťujete strach, alebo úzkosť – tie je najlepšie zajesť niečím zdravým. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že prípady, že ľudia odpadli po vakcinácii, mohli byť spôsobené skôr faktom, že boli hladní a smädní, než samotnou vakcínou. Dobrý nápad je vypiť smoothie, ovocný fresh, grécky jogurt, ovocie, celozrnné pečivo s plátkom šunky... Môžete vyskúšať aj tzv. protizápalovú stravu, kam patria oriešky, tučné ryby či zelená zelenina.

Pri zdravom stravovaní sa však veľa ľudí robí chybu v tom, že síce jedia veľa ovocia a zeleniny, no málo mäsa - teda bielkovín. Ak ich má telo nedostatok, ubúda mu zo svalovej hmoty a telo je slabšie a bez energie. Na tvaroh, vajcia a mäso preto určite nezabúdajte ani pred očkovaním. Čo sa tekutín týka, dbajte na to, aby ste boli dobre hydratovaní. Nezabudnite, že káva a alkohol dehydratujú organizmus. Ideálna je preto voda, džús či čaj.

Pred očkovaním môžete vyskúšať protizápalovú stravu.
Pred očkovaním môžete vyskúšať protizápalovú stravu. Foto: pexels/Daria Shevtsova

Spánok

Určite je vhodné, aby ste sa dobre vyspali, pretože spánok je to najlepšie na imunitu a odolnosť organizmu. Urobte teda všetko preto, aby ste na očkovanie išli plní síl a s čistou hlavou. Nepite preto pred spaním alkohol ani kofeín, ani nejedzte ťažké jedlá, aby ste si nenarušili spánkovú architektúru.

Myslite na to, čo bude po

Nikdy neviete, ako zareagujete – možno vás bude bolieť brucho, možno budete mať pocit, že ste chorí. Preto je dobré sa na tieto situácie pripraviť a mať po ruke sucháre, banány, čaj, polievku, ovocie či zeleninu. Aby ste nemuseli vôbec nič riešiť, ak sa dostanete do situácie, že si budete musieť ľahnúť.

A čo cvičenie?

Pohyb ide ruka v ruke so zdravím a športovanie je alfou a omegou. Človek, ktorý sa pravidelne hýbe, môže vakcínu znášať lepšie. Nemusíte chodiť denne do fitka alebo behať maratóny. Každodenná rýchla chôdza dokáže napríklad urobiť zázraky. Na druhú deň po vakcinácii choďte na prechádzku – samozrejme, ak sa necítite úplne zle, vtedy je najlepšie sa akejkoľvek námahe vyhnúť, kým únava nepominie.  

Rady na záver

Ak sa pred vakcináciou cítite zle, alebo pociťujete príznaky infekčného ochorenia, preobjednajte sa.  Podľa odporúčaní ŠÚKL, ak sa po očkovaní necítite dobre, bolí vás hlava a podobne, ideálne je užiť liečivo s účinnou látkou paracetamol.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…