Každú noc nám dočasne ochrnú svaly. Čo je REM spánok a ako ho zlepšiť?
Doprajte si kvalitný spánok bez prerušovania.

BRATISLAVA 6. apríla - Nie je lepší pocit, ako keď si ľahnete do postele po dlhom dni prechádzok v parku a po pracovných video stretnutiach. Získanie týchto hodín je pre mnohých ľahké, ale to, že máte zatvorené oči, ešte neznamená, že vaše telo získava potrebný odpočinok. Portál whateveryourdose.com vysvetľuje, prečo je REM spánok dôležitý pre dobrý nočný odpočinok a ako ho zlepšiť.
Čo je REM spánok?
REM spánok je termín bežne používaný, ale ľudia mu nerozumejú. Národná nadácia pre spánok vysvetľuje, že počas REM fázy spánku prebieha vaše snívanie. Zároveň vám dočasne ochrnú svaly.
REM spánok zahŕňa väčšiu mozgovú aktivitu ako NREM a považuje sa za „bdelejší“ stav, pretože váš srdcový rytmus a krvný tlak stúpajú na úroveň blízku tomu, čo prežívate, keď ste hore.
Čo sa deje počas spánku REM?
REM spánok je tiež spojený s učením sa nových informácií. Doktor Vincent Walsh z London Institute of Cognitive Neuroscience naznačuje, že REM existuje na kódovanie pamäte.To umožňuje nášmu telu lepšie si pamätať, ako robiť veci, riešiť problémy a zlepšovať naše motorické schopnosti.
Prečo je REM spánok dôležitý?
Fáza spánku REM je často spojená s pocitom osvieženia a pocitom, že „dnes bude dobrý deň“, keď sa zobudíte. REM je posledný cyklus, ktorý nastane pred prebudením spánkového cyklu. A zvyčajne ten, ktorý je obetovaný, keď sú fázy spánku prerušené vašim budíkom každý pracovný deň.
Národná nadácia pre spánok naznačuje, že bez štádia spánku REM by mohol byť váš imunitný systém oslabený, mohli by ste hlbšie pociťovať bolesť a blokovať rast nových zdravých buniek a tkanív v tele.
REM spánok tiež pomáha zabezpečiť lepšiu mentálnu koncentráciu a reguláciu nálady.
Zlepšenie vášho REM spánku
V dnešnej dobe neexistuje aplikácia, ktorá by vám s niečim nepomohla. Skúste si stiahnuť aplikácie, ktoré vám pomôžu zaspať a mať kvalitný spánok. Fungujú na princípe upokojujúcej melódie, ktorá vám pomôže dostať sa do hlbokého spánku. Okrem toho by ste minimálne hodinu pred tým, ako idete spať, nemali pozerať do žiadnych obrazoviek. Nie, ani NETFLIX!
- Zaveďte si večierku. Keď budete každý večer dodržiavať rovnakú rutinu pred spaním, pripravíte telo i myseľ na spánok.
- Znížte nočné budenie. Hlasný zvuk, vysoká teplota v izbe a jasné svetlo môžu prerušiť spánok.
- Doprajte si dostatok spánku.
- Pred spaním sa vyhýbajte alkoholu.