Dobré noviny
O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej dráhy ju delí jediná prekážka
Tímea Gurová
Tímea Gurová

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej dráhy ju delí jediná prekážka

Na skúšky sa Paulína mimoriadne pripravovala.
Na skúšky sa Paulína mimoriadne pripravovala. — Foto: Archív: Paulína Vicenová

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa vyplatila a je krok od nástupu na prestížnu univerzitu.

BRATISLAVA 29. marca – Paulína Vicenová je 18-ročná gymnazistka z Partizánskeho. K prírodným vedám mala vždy o niečo bližšie ako jej rovesníci a môžu za to predovšetkým rodičia a starí rodičia, ktorí ju k nim viedli.

 „Môj starý otec ma často brával do prírody a hovoril mi zaujímavosti o rôznych zvieratách. Ocino, ktorý je chemický inžinier, mi zase prírodne javy vysvetľoval do detailov z vedeckejšieho pohľadu,“ spomína Paulína.

To, že chce svoju budúcnosť venovať vede, Paulína pochopila počas štúdia na partizánskom gymnáziu, ktoré na súťažiach reprezentovala. Po presťahovaní do Bratislavy začala navštevovať aj Inštitút molekulárnej biomedicíny na Univerzite Komenského.

Foto: Archív: Paulína Vicenová

„Tam som pochopila, že by som v budúcnosti chcela pracovať na vývoji nových terapií pre ťažko chorých pacientov,“ hovorí Paulína v rozhovore pre Dobré noviny.

A tak sa prihlásila na Oxford na štúdium biomedicíny.

"Prijímacie skúšky na Oxford boli pomerne zložité. Najprv som musela napísať niečo ako motivačný list, v ktorom som musela zhrnúť, prečo by si Oxford mal zvoliť práve mňa, aké sú moje skúsenosti a plány do budúcnosti. Ďalším krokom boli prijímacie testy, ktoré som robila online z mojej školy. Jeden test bol zameraný na logické myslenie, jeden na vedomosti z chémie, biológie, fyziky a matematiky. Poslednou časťou bolo písanie 500 slovnej eseje na zadanú tému a na všetko som mala dve hodiny,“ vysvetľuje Paulína, ako vyzeral prijímací proces na prestížnu školu.

Oxford si potom pozval z 537 uchádzačov 120 na ďalšie interview.

Foto: Archív: Paulína Vicenová

„Mala som až tri pohovory a počas každého som odpovedala profesorom z Oxfordu na ich otázky,“ spomína gymnazistka.

Komplikácia z Brexitu

Nebyť pandémie a s ňou súvisiacich obmedzení, s vyučujúcimi by sa stretla aj osobne. Z dobrej noviny z Oxfordu bola neskutočne nadšená. Radostnú správu hneď zavolala rodine, priateľom a vlastne všetkým, ktorí ju na ceste za dobrým vzdelaním podporovali.

„Keď ale opadlo moje prvotné nadšenie, uvedomila som si, že moja cesta na Oxford ešte ani zďaleka nie je na konci,“ dodáva Paulína.

Na štúdium a školné musí do konca mája alebo júna zohnať ešte 47-tisíc eur. Niečo sa jej už podarilo vyzbierať cez transparentný účet, niečo pokryje rodinný rozpočet aj peniaze z brigády.

Na zvyšok však stále potrebuje pomoc sponzorov a dobrých ľudí. Túto situáciu jej najviac skomplikoval Brexit.

„Pred Brexitom bolo školné v Británii omnoho nižšie a vláda naň udeľovala študentom z Európskej únie pôžičku. Už sa mi podarilo vyzbierať okolo 18 000, za čo som veľmi vďačná. Vôbec som nečakala, že nájdem toľko podpory. Veľmi ma to dojíma,“ dodáva Paulína Vicenová.

Už ste čítali?