V Brne nasadili pacientom s covidom ivermektín. Primár Rezek hlási skvelé výsledky
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Brne nasadili pacientom s covidom ivermektín. Primár Rezek hlási skvelé výsledky

Brniansky primár Michal Rezek v rozhovore pre Novinky.cz hovorí o liečbe toľko diskutovaným ivermektínom, ktorým liečia pacientov vo Fakultnej nemocnici u svaté Anny. Podľa jeho slov to vyzerá tak, že by liek mohol fungovať.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay/StockSnap

BRNO 24. februára - Česká spoločnosť anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny vydala v spolupráci s ďalšími odborníkmi tento týždeň stanovisko, v ktorom užívanie ivermektínu neodporúča kvôli nedostatočným poznatkom. Pokiaľ bude chcieť lekár u našich susedov podať tento liek, je to na jeho riziko.

Kardiológ a primár internej klinky Michal Rezek je zatiaľ jediný, kto v Česku tento liek na liečbu covidu-19 nasadil. Čakať na klinické štúdie podľa neho v tejto napätej situácii nemá zmysel.

Nie je to zázračný liek, ale tolerancia liečby je veľmi dobrá

Liek podali v brnianskej nemocnici 30 pacientom s ťažkým priebehom, ktorí museli dostávať kyslík. Jasné závery sa podľa Rezeka z takej malej vzorky robiť nedajú. „Priebeh choroby sa ale u časti z nich zlepšil relatívne rýchlo, pri ostatných k výrazným zmenám nedošlo. Nie je to tak, že by to všetko malo jasný priebeh, že dáte nakazeným tento liek a stane sa zázrak. Tak to nie je,“ ozrejmil.

Na druhej strane tvrdí, že tolerancia liečby bola veľmi dobrá, nežiaduce účinky minimálne. „Zdravotný stav veľkej väčšiny pacientov sa po užívaní ivermektínu a v spojení s ďalšou liečbou podarilo zlepšiť natoľko, že mohli byť prepustení domov,“ vyhlásil.

Čakať na kvalitnejšie klinické štúdie?

V rozhovore ďalej opisuje situáciu, v ktorej sa Česká republika nachádza. Od októbra podľa neho sledujú u pacientov ťažký priebeh ochorenia. „Nie je to radostné,“ priznáva. „Uvádzaná mortalita pacientov, ktorí sú na kyslíku, sa v štúdiách pohybovala okolo 20 percent. To sme považovali za vysoké číslo a hľadali sme, čo by sme mohli použiť. Ivermektín americké štúdie odporúčali aj pri neskoršej fáze covidu, tak sme si povedali, že to skúsime,“ vysvetľuje a dodáva, že si liek nechali priviesť cez mimoriadny dovoz a začali ho podávať.

Uvedomuje si, že štúdie o užívaní ivermektínu nepochádzajú z najrenomovanejších miest. Potom je tu podľa jeho slov časť štúdií z Ameriky, ktoré sú retrospektívne. „Nie je úplne štandardné, aby ste mohli s istotou povedať, že nejaký liek funguje, preto sa to ešte overuje v kvalitnejších klinických štúdiách,“ vysvetľuje, s tým, že ešte nezaznamenal úplne negatívne štúdie, väčšina je podľa neho naopak veľmi pozitívna. „Hlavná výhrada je, že ak sa urobí rozsiahlejšia štúdia za dodržania prísnych štandardov, tak by sa mohlo ukázať, že efekt ivermektínu nakoniec nebude veľký,“ myslí si.

Nie je načo čakať

V čase, keď riešime covid, nemá tieto takzvane tvrdá dáta takmer žiadny liek, ani tie, čo používame. „Sme v situácii, kedy je pacientov veľa a ich priebehy sú často veľmi zlé. Človek si preto musí položiť otázku, či musíme za každú cenu čakať, až sa to preukáže, alebo sa budeme snažiť liečiť tým, čo máme možnosť podať,“ hovorí a pokračuje: „Čas beží a chorí pribúdajú, niektorí odchádzajú, takže si myslím, že v tejto situácii nie je načo čakať.“

Tvrdí, že taký názor však nebudú mať všetci. „Keby došlo na kontroverzii, tak to asi dopadne rovnako ako v americkom Národnom ústave zdravia (NIH), že nie sú jasné dôkazy ani proti, ani pre podanie a musí sa počkať na kvalitnejšie štúdie,“ uzatvára. 

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…