Dobré noviny
Dištančné vzdelávanie počas epidémie nie je žiadnou novinkou. Vyskúšali si ho žiaci už pred viac ako 80 rokmi
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Dištančné vzdelávanie počas epidémie nie je žiadnou novinkou. Vyskúšali si ho žiaci už pred viac ako 80 rokmi

Prvý záber je archívny, druhý je ilustračný.
Prvý záber je archívny, druhý je ilustračný. — Foto: Reddit/u/lisagg9/Getty / TASR/AP

Už v roku 1937 sa žiaci z Chicaga vzdelávali dištančne. Vyučovacie hodiny boli krátke, no vďaka experimentu sa zmenila úloha rozhlasu vo výučbe. 

CHICAGO 9. februára - Celý svet bojuje s pandémiou a viacerí študenti sa v dnešných dňoch vzdelávajú dištančne, no stále sa nájdu aj takí, ktorí nemajú doma ani počítač, nie to ešte pripojenie na internet. Nie je to však prvý raz, čo žiaci študujú na diaľku. Príkladom bola epidémia obrny v USA v roku 1937, uvádza agentúra AP s odvolaním na web The Conversation.

Aj v minulosti zatvárali školy 

Profesorka Katherine A. Foss z Middle Tennessee State University doposiaľ zdokumentovala vypuknutie šarlachu, osýpok, záškrtu a iných ochorení, v dôsledku ktorých sa zatvárali školy. 

V minulosti však ľudia nemali k dispozícii také vymoženosti, aké máme v dnešných dňoch. Školy kedysi kompenzovali stratu času, ktorý bol potrebný na výučbu, posunom školského roka alebo nariadením povinnej dochádzky v sobotu.

Výzva pre učiteľov aj študentov 

V roku 1937, keď USA zasiahla epidémia obrny, boli v celej krajine zatvorené detské ihriská či bazény a deti nemohli chodiť ani do kín. V auguste zaznamenalo Chicago rekordných 109 prípadov ochorenia. Začiatok školského roka sa práve preto oddialil o tri týždne. 

V Chicagu však prišli s myšlienkou vyučovania cez rozhlas. Približne 315-tisíc detí sa začalo vzdelávať z domu 13. septembra.

Učitelia spolupracovali s vedením školy a pripravovali hodiny pre každý ročník pod dohľadom odborníkov. V miestnych novinách sa každé ráno nachádzal rozvrh hodín. V pondelok, stredu a piatok sa vyučovali humanitné a prírodné vedy, ďalšie dni boli zas venované hodinám anglického jazyka a matematiky.

Dištančné vzdelávanie trvalo približne tri týždne 

Vyučovacie hodiny boli skutočne krátke, trvali len pätnásť minút. Hodiny mali byť predovšetkým náučné, no aj zábavné. Učiteľom poskytlo priestor sedem miestnych rozhlasových staníc. Dvaja riaditelia monitorovali každé vysielanie a pedagógom poskytovali spätnú väzbu. 

Rozhlasová výučba sa oficiálne skončila koncom septembra, keď sa školy opäť otvorili. Dištančné vzdelávanie trvalo len tri týždne, no zmenilo úlohu rozhlasu vo vzdelávaní v Chicagu, vysvetlil portál novinky.cz s odvolaním na The Conversation. 

Prvé skúšobné hromadné očkovanie 

Detská obrna je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktorého následkom môže byť doživotná paralýza, v niektorých prípadoch aj smrť, objasňuje Úrad verejného zdravotníctva SR na oficiálnej stránke. 

Prvé skúšobné hromadné očkovanie proti detskej obrne sa uskutočnilo 23. februára 1954 v americkom Pittsburghu a jeho okolí. Lekár Thomas Francis z univerzity v Michigane v apríli 1955 vyhlásil, že pokusné očkovanie vakcínou bolo úspešné. Očkovanie injekciou však bolo čoskoro nahradené orálnou vakcínou, informovala TASR.

Archívna snímka, indonézske dieťa pri vakcinácii proti obrne 31. mája v chudobnej štvrti Jakarty. — Foto: TASR/AP
Zdravotník očkuje dieťa proti obrne 19. októbra 2008 v Kábule. — Foto: TASR/AP

Už ste čítali?