„Kto hovorí, že potrebujeme masívne očkovanie, je hlupák,“ urazil vedcov Matovič. Vzdelanci na jeho slová reagujú
Martina Bednárová
Martina Bednárová

„Kto hovorí, že potrebujeme masívne očkovanie, je hlupák,“ urazil vedcov Matovič. Vzdelanci na jeho slová reagujú

Premiér už za svojho nepriateľa nepovažuje len Richarda Sulíka ale aj vzdelaných vedcov, ktorí podporujú masívne očkovanie. Vynadal im do hlupákov.

Premiér je okrem členov svojho poslaneckého klubu pohádaný už takmer s každým. Najnovšie nazval lekárov a vedcov hlupákmi. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA 13. januára - Nemilé prekvapenie čakalo všetkých odborníkov a vedcov, ktorí sa vyjadrili v prospech masívneho očkovania na Slovensku. Vakcíny sú totiž jediným účinným preventívnym liekom pred covidom-19.

Na Slovensku sa situácia každým týždňom zhoršuje, premiér razí cestu celoplošného testovania. Imunológovia, infektológovia, matematici a lekári nepovažujú tento čin za správny. Zhodujú sa, že energiu a silu vysilených zdravotníkov by sme mali smerovať práve k očkovaniu.

Premiér nazval hlupákmi všetkých, ktorí nepodporujú celoplošné testovanie ale masívne očkovanie. Tisíce vakcín visia v systéme ako nevyužité, očkujeme pomaly a neefektívne. Na kampaň o očkovaní bolo vyčlenených len niekoľko desiatok tisíc eur, čo je v porovnaní s vyspelými a okolitými štátmi neporovnateľne málo. Zároveň sa objavujú škandály o zbytočne prednostne zaočkovaných mladých športovcov. „Ak preočkujeme mladých ľudí do 35 rokov, klesne nám úmrtnosť o menej ako 0,5%. Ak dôchodcov nad 80 rokov, úmrtnosť klesne minimálne o 40%,“ vyjadril sa dátový analytik Martin Smatana. Premiér však napriek dlhodobému varovaniu lekárov a vedcov o zbytočnosti celoplošného testovania vidí v tejto opätovnej celoslovenskej akcii „jediné riešenie“.

Všetci sú hlupáci

Matematici a vzdelaní ľudia, ktorí založili Facebookovú skupinu Dáta bez pátosu dlhodobo, podrobne a trpezlivo vysvetľujú súčasnú situáciu tak, ako to v skutočnosti je. Viackrát vyvrátili rôzne grafy a vyjadrenia premiéra, ktorými sa Matovič vyzbrojil na tlačovej besede. Inak tomu nie je ani dnes. Vzdelanci reagovali na vyjadrenia o hlupákoch skutočne podráždene. „Pán Igor Matovič,  neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale NEOTIERAJTE SI O NÁS HUBU.“ Píše sa v príspevku, ktorý okrem iného opäť vyvracia Matovičove tvrdenia o tom, že Slovensko je jedno veľké ohnisko nákazy.

Stránka dlhodobo poukazuje na dostupné, pomerne jednoducho zvládnuteľné a lacné kroky, akými by sa dala zlá pandemická situácia zmierniť. Proti Matovičovým ostrým slovám vystúpil aj virológ Boris Klempa. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú, povedal vedec pre TASR.

„Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy 'Veda pomáha covid-19'“, povedal Klempa.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…