Dobré noviny
Bezdomovcom dali 5-tisíc a sledovali, čo sa bude diať. Výsledky vyvracajú všetky stereotypy o ľuďoch bez domova
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Bezdomovcom dali 5-tisíc a sledovali, čo sa bude diať. Výsledky vyvracajú všetky stereotypy o ľuďoch bez domova

Výsledok štúdie univerzity British Columbia prekvapil všetkých pesimistov.
Výsledok štúdie univerzity British Columbia prekvapil všetkých pesimistov. — Foto: Pixabay.com

Neminuli ich ani na alkohol, ani na cigarety. Väčšina ľudí bez domova využila šancu na nový začiatok, má kde bývať aj pravidelnú stravu.

VANCOUVER 26. novembra – 50 náhodne vybraných bezdomovcov, ktorí boli na ulici viac ako polroka, dostalo v Kanade 5-tisíc dolárov v hotovosti. Po roku sledovali, čo sa v ich životoch udialo a akým spôsobom peniaze minuli.

Do skúmanej skupiny vybrali aj 65 ďalších ľudí bez domova, ktorí však peniaze nedostali. Výskumná vzorka ľudí nemohla trpieť závislosťou od alkoholu či iných drog a ani psychickými chorobami.

Výsledky štúdie univerzity British Columbia prekvapili všetkých neprajníkov aj pesimistov. Väčšina ľudí 5-tisíc dolárov neminula a aj po roku mala k dispozícii viac ako 1000 dolárov.

Bezdomovci minuli na alkohol a cigarety o 40% menej peňazí, ako keď boli na ulici.
Bezdomovci minuli na alkohol a cigarety o 40 % menej peňazí, ako keď boli na ulici. Foto: Pixabay.com

Polovicu peňazí minula na stravu a ubytovanie, zvyšok peňazí šiel na bežné účty, lieky, oblečenie a verejnú dopravu. Na alkohol či cigarety dali o 40 % menej než v dobe, keď prežívali na ulici.

Bývanie našli rýchlejšie

Nájsť si stabilné bývanie trvalo v priemere 3 mesiace, pričom ľudom bez finančnej podpory to trvalo 5. Výskum vznikol v spolupráci s charitatívnou organizáciou For Social Change, podľa ktorej hotovosť dáva bezdomovcom pocit výberu, zodpovednosti a nákupnej sily. Dostávajú signál, že spoločnosť im dôveruje.

„Ľudia často odmietajú dávať peniaze ľuďom bez domova, pretože predpokladajú, že budú nesprávne využité. Výskum spochybňuje stereotypy, ktoré na západe máme o tom, ako pomôcť ľuďom na okraji spoločnosti,“ povedala pre cbc.ca Claire Williams z organizácie For Social Change.

Väčšina si našla stabilné bývanie do troch mesiacoch.
Väčšina si našla stabilné bývanie do troch mesiacov. Foto: Pixabay.com

Ray je jedným z tých, ktorí dostali peniaze na ruku. Mesiace predtým strávil v nocľahárni. Peniaze minul na ubytovanie a urobil si aj kurz práce s počítačom, ktorý mu chýbal k tomu, aby mohol získať prácu v centre pre ľudí so závislosťami.

„Trošku som túžil vrátiť sa na miesto, odkiaľ som vyšiel. Raz sa možno stanem dôležitým človekom so silným hlasom,“ povedal.

Tento projekt na druhej strane ušetril 8-tisíc dolárov ročne za každého človeka, ktorý by inak v lepšom prípade vyhľadal nocľaháreň. Náklady na ročnú zdravotnú starostlivosť všetkých 50 účastníkov predstavovali zhruba 405-tisíc dolárov.      

Už ste čítali?