Dátový analytik upresnil, kedy zoslabne druhá vlna. Z najhoršieho by sme mali byť von, tvrdí
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dátový analytik upresnil, kedy zoslabne druhá vlna. Z najhoršieho by sme mali byť von, tvrdí

Aj keď dátový analytik vidí medzery v opatreniach vlády, za niektoré opatrenia ju chváli a vraví, že sme z najhoršieho zrejme vonku.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA 16. novembra - Druhá vlna pandémie nového koronavírusu na Slovensku dosiahla svoj vrchol. Povedal to v rozhovore pre TV Noviny dátový analytik Ivan Bošňák z občianskej platformy a projektu Dáta bez pátosu. Okrem iného predpovedá, kedy by mala úplne zoslabnúť.

„Na začiatku novembra sme dosiahli maximálne sedemdňové priemery 2500 a odvtedy ideme dole. V piatok, 13. novembra, sme presne na čísle 1700. Zabrali sprísnené opatrenia z 1. a 15. októbra a potom aj zákaz vychádzania a obmedzenie mobility,“ tvrdí dátový analytik.

Kedy definitívne zoslabne druhá vlna?

Keďže denné prírastky začali klesať pred viac ako týždňom, v nemocniciach sa podľa jeho slov klesajúci trend prírastkov prejaví približne za 10 až 14 dní. Nemocnice by tak mali prekonať najťažšie obdobie tento a budúci týždeň.

Ivan Bošňák.
Ivan Bošňák. Foto: Facebook/Ivan Bošňák

Druhá vlna je tesne za druhým vrcholom, otázka preto znie, kedy definitívne zoslabne. „Ak sme sa smerom nahor vlnili od konca augusta do začiatku novembra, čo je deväť týždňov, tak aj deväť týždňov pôjdeme dole. To podľa kalendára vychádza na sviatok Troch kráľov, teda 6. januára. Samozrejme, za predpokladu, že neuzatvoríme celú krajinu alebo nezačneme výrazne uvoľňovať,“ ozrejmil a zdôraznil, že by to malo platiť len vtedy, že budú platiť približne rovnaké opatrenia ako dnes.

Na opatrenia by sa malo pozerať podľa regiónov

Dátový analytik sa na plošné opatrenie pozerá kriticky. Doteraz totiž platilo, že ak sa kĺzavý medián dostane na hodnotu 500, tak sa spoločnosť vráti do normálu. Podľa neho takéto plošné pravidlo pre celé Slovensko nie je veľmi rozumné. Na druhej strane vládu chváli za opatrenia, ktoré v šiestich krokoch od 1. septembra (zavedenie semaforu) a následne od 1. a 15. októbra postupne prijala.

„V Revúcej, Leviciach, Veľkom Krtíši, v Žarnovici a Rožňave sme na malých číslach, v Šali tiež, no na Kysuciach sú 10-krát a boli aj 30-krát vyššie čísla. A napriek tomu od 1. októbra máme rovnaké opatrenia tam aj tam. Bolo by preto dobré, aby sme od regiónu k regiónu prispôsobovali opatrenia, hlavne v ohniskách režim sprísnili a mobilitu a sociálne kontakty zásadne obmedzili,“ uviedol príklad dátový analytik.

Uvoľňovanie opatrení?

Koncom minulého týždňa minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že pri uvoľňovaní sú opatrní a nebudú sú zameriavať na kĺzavý medián, ale na kĺzavý sedemdňový priemer. Ak dosiahne hodnotu 750 nových prípadov za deň, tak príde spomínané uvoľňovanie. „Je to ekvivalent parametru 7-dňová incidencia a na 10-tisíc obyvateľov to vychádza 10 (presne 9,6),“ povedal Bošňák.

Zároveň by mohol opäť začať platiť semafor, podľa ktorého by sa riadili opatrenia v regiónoch. Podmienkou je, aby v nemocniciach nebolo viac ako 2000 pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň.

Nezanedbávajme situáciu

„Píšu nám ľudia z obcí, kde majú veľa prípadov a starosta vraj s tým nič nerobí. Tak volali epidemiológovi a ten im mal povedať, že musia čakať, lebo nemá žiadne pokyny. Jediné, čo im poradil, aby zostali doma. No a takých obcí je pravdepodobne mnoho,“ doplnil.

Analytik upozorňuje, že takéto zanedbanie situácie povinnosti vystopovať blízkych z okolia nakazených môže vrátiť v podobe preplnených nemocníc. Myslí, si, že vláda mala po druhom kole plošného testovania spraviť štyri rýchle kroky. „My sme ich testovaním identifikovali, teraz treba dohľadať všetky kontakty, potom aj tieto kontakty otestovať a potom pozitívnych a ich okolie treba izolovať. A všetky tieto kroky treba urobiť relatívne rýchlo,“ dodáva.

„Dobrou správou je, že už máme za sebou maximá pozitívnych a blížime sa k maximám hospitalizovaných,“ povedal a zdôraznil, že nie na celom Slovensku je situácia zlá. „Stále je a vždy bolo a bude hlavnou úlohou zabojovať okamžite a efektívne s pandémiou v ohniskách,“ uzavrel Bošňák.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…