120-tisíc Slovákov sa podpísalo za ochranu klímy. Petíciu Klíma ťa potrebuje dnes aktivisti odovzdali NR SR
TASR
TASR

120-tisíc Slovákov sa podpísalo za ochranu klímy. Petíciu Klíma ťa potrebuje dnes aktivisti odovzdali NR SR

Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje NR SR v pléne.

Na snímke z inicatívy — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. októbra (TASR) - Iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“ odovzdala do parlamentu vo štvrtok petíciu za riešenie klimatickej krízy. Podpísalo ju viac ako 120.000 ľudí. Žiadajú v nej poslancov, premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a vládu, aby prijali klimatickú zmenu ako jednu zo svojich priorít a vyvinuli kroky na jej riešenie.

„Verejnú požiadavku na riešenie klimatickej krízy už nemožno ignorovať a veríme, že sa na to rovnako pozerajú aj poslanci parlamentu,“ povedal jeden z iniciátorov petície a koordinátor Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň.

Národná rada sa petíciou musí zaoberať

Iniciátori petície očakávajú, že jej body sa jednoznačne premietnu do uznesenia Národnej rady (NR) SR, ktoré stanoví úlohy pre vládu spolu s termínmi. Moderátor a jeden z iniciátorov petície Michal Sabo pripomína, že podporu pre rovnaké ciele, aké má petícia, pred voľbami sľúbili tri zo štyroch strán vládnej koalície OĽANO, Sme rodina a Za ľudí.

Je úlohou vlády definovať priority a vytvárať systémové riešenia. Majú na to miliardové rozpočty, tímy analytikov, a najmä zodpovednosť, ktorú im odovzdali občania vo voľbách. Ak politici, a najmä tí pri moci, hovoria, že nemajú dáta na riešenie najväčšej krízy, aká nás čaká, nesplnili si svoju prácu, za ktorú sú platení,“ konštatuje Hrbáň.

Signatárka petície a aktivistka Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu povedala, že mimovládne organizácie, vedci aj odborníci sú pripravení poskytnúť politikom pomocnú ruku pri hľadaní riešení.

Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje NR SR v pléne. Kancelária NR SR by mala preveriť súlad doručenej petície so zákonmi. „Prípadnú vecnú príslušnosť a zistené skutočnosti oznámi predsedovi NR SR tak, aby ju predseda do 30 pracovných dní od jej doručenia mohol postúpiť na prerokovanie a zaujatie stanoviska gestorskému výboru NR SR,“ uvádza sa na webovej stránke parlamentu.

Požiadavky petície

Iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“ spustila petíciu „Za klímu, za budúcnosť“ koncom septembra. Žiadajú v nej poslancov NR SR, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Zároveň chcú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ. Petíciu vítajú prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…