Je segedínsky guláš zo Segedínu? Ani zďaleka, v Maďarsku by ste od čašníka zrejme dostali len nechápavý výraz
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Je segedínsky guláš zo Segedínu? Ani zďaleka, v Maďarsku by ste od čašníka zrejme dostali len nechápavý výraz

História segedínskeho guláša je spätá s Maďarskom a 19. storočím. Ak by ste si ho však u našich južných susedov vypýtali pod týmto názvom, nepochodili by ste. Zrejme by ste na tanieri dostali úplne iné jedlo.

Segedínsky guláš, ilustračné foto — Foto: Wikimedia/Maciarka

BRATISLAVA 2. augusta - Maďarské mesto Segedín (maďarsky Szeged) láka turistov obrovským akvaparkom, ale aj svojou výbornou gastronómiu. Najslnečnejšie mesto Maďarska je vychýrené svojou červenou paprikou a Pick salámou. Obidve pochutiny majú dokonca spoločné múzeum.

V tejto kulinárskej Mekke by ste si však márne pýtali segedínsky guláš. V miestnych reštauráciach a krčmách by vám pravdepodobne venovali nechápavý výraz.

Segedín, Székelyov guláš, sikulská kapusta

Bravčové mäso na dusenej kyslej kapuste so smotanou a parenými knedľami v Čechách a na Slovensku voláme segedínsky guláš. Pod rovnomerným názvom ho nájdete aj na stránkach viedenských jedálnych lístkov (Szegediner Gulasch).

Múzeum Pick salámy a segedínskej červenej papriky.
Múzeum Pick salámy a segedínskej červenej papriky. Foto: Facebook/Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum

Náš segedín by kdekoľvek v okolí Szegedu považovali za Székely-gulyás, resp. Székely-káposzta (doslova Székelyov guláš, Székelyho kapusta). Ale pozor, keď si už správne vypýtate svoje vytúžené jedlo, neočakávajte, že vám ho podajú s knedľou. U našich južných susedov sa väčšinou je s chlebom. V Maďarsku názov Szegedi gulyás primárne označuje iné jedlo - guláš so zeleninou a haluškami.

Aby toho nebolo málo, tak pomenovanie s prívlastkom székely tiež spôsobilo nemalý zmätok. Opäť sa nám tu objavuje geografia. K vtedajšiemu Uhorsku prislúchala aj dnešná časť rumunskej Transylvánie Székelyföld (slovensky: Sikulská oblasť, ktorú obýva maďarská etnická menšina Sikulov), Preto sa niekedy objavuje aj názov sikulský guláš.

Segedín je na Slovensku veľmi obľúbený. Objavil sa aj v Jaubiskovom kultovom filme Nevera po Slovensky.
Segedín je na Slovensku veľmi obľúbený. Objavil sa aj v Jaubiskovom kultovom filme Nevera po Slovensky. Foto: Youtube/andrej garaj

Opradený legendami

Názov segedín sa k nám pravdepodobne dostal ako skomolenina od mena Székely. Maďarské zdroje najčastejšie uvádzajú, že išlo o istého pána Székelyho, po ktorom obľúbené jedlo nesie svoj názov. Podľa mnohých anekdot o Pešti a Budíne (v tom čase Budapešť, ako ju poznáme dnes, ešte neexistovala - išlo o dve mestá) vieme, že recept vynašli v druhej polovici 19. storočia, uvádza maďarský portál Krónika online.

Najznámejšia legenda, s ktorou je pôvod segedínu spätý, hovorí o hlavnom krajskom archivárovi a spisovateľovi Józsefovi Székelym, ktorý bol súčasník a priateľ básnika Sándora Petőfiho (rodený Alexander Petrovič).

Petőfi slávnu „székely káposztu“ spomína v jednej zo svojich básni z roku 1946.
Petőfi slávnu „székely káposztu“ spomína v jednej zo svojich básni z roku 1946. Foto: Wikimedia/Soma Orlai Petrics

Inovatívny kulinársky nápad

Obaja sa vraj išli najesť do obľúbeného hostinca Komló-kert v Pešti. V kuchyni už ostal len zvyšok perkeltu a kyslej kapusty. Székely ich vraj poprosil, aby mu zvyšky zmiešali. Táto inovácia mu na toľko zachutila, že o nej rozprával všetkým priateľom.

Netrvalo dlho a už si v reštaurácii pýtali „Kapustu á la Székely“. Kronika online píše, že nemuselo ísť o náhodu. Podľa inej, menej obľúbenej verzie, mal archivár sám vyhľadať majiteľa hostinca Arany Sas a presvedčiť ho, aby mu pripravil ním vysnívané jedlo.

Taktiež sa povráva, že označenie segedínsky spôsobila paprika, ktorá pochádzala práve z tohto mesta. Nech už to je s históriou vzniku Székelyho guláša a názvom akokoľvek, dôležité je, že si na ňom pochutnáte. Veď ani francúzske zemiaky nie sú z Francúzska a o parížskom šaláte s rožkom v Paríži ani nechyrovali.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…