Dobré noviny
Je segedínsky guláš zo Segedínu? Ani zďaleka, v Maďarsku by ste od čašníka zrejme dostali len nechápavý výraz
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Je segedínsky guláš zo Segedínu? Ani zďaleka, v Maďarsku by ste od čašníka zrejme dostali len nechápavý výraz

Segedínsky guláš, ilustračné foto
Segedínsky guláš, ilustračné foto — Foto: Wikimedia/Maciarka

História segedínskeho guláša je spätá s Maďarskom a 19. storočím. Ak by ste si ho však u našich južných susedov vypýtali pod týmto názvom, nepochodili by ste. Zrejme by ste na tanieri dostali úplne iné jedlo.

BRATISLAVA 2. augusta - Maďarské mesto Segedín (maďarsky Szeged) láka turistov obrovským akvaparkom, ale aj svojou výbornou gastronómiu. Najslnečnejšie mesto Maďarska je vychýrené svojou červenou paprikou a Pick salámou. Obidve pochutiny majú dokonca spoločné múzeum.

V tejto kulinárskej Mekke by ste si však márne pýtali segedínsky guláš. V miestnych reštauráciach a krčmách by vám pravdepodobne venovali nechápavý výraz.

Segedín, Székelyov guláš, sikulská kapusta

Bravčové mäso na dusenej kyslej kapuste so smotanou a parenými knedľami v Čechách a na Slovensku voláme segedínsky guláš. Pod rovnomerným názvom ho nájdete aj na stránkach viedenských jedálnych lístkov (Szegediner Gulasch).

Múzeum Pick salámy a segedínskej červenej papriky.
Múzeum Pick salámy a segedínskej červenej papriky. Foto: Facebook/Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum

Náš segedín by kdekoľvek v okolí Szegedu považovali za Székely-gulyás, resp. Székely-káposzta (doslova Székelyov guláš, Székelyho kapusta). Ale pozor, keď si už správne vypýtate svoje vytúžené jedlo, neočakávajte, že vám ho podajú s knedľou. U našich južných susedov sa väčšinou je s chlebom. V Maďarsku názov Szegedi gulyás primárne označuje iné jedlo - guláš so zeleninou a haluškami.

Aby toho nebolo málo, tak pomenovanie s prívlastkom székely tiež spôsobilo nemalý zmätok. Opäť sa nám tu objavuje geografia. K vtedajšiemu Uhorsku prislúchala aj dnešná časť rumunskej Transylvánie Székelyföld (slovensky: Sikulská oblasť, ktorú obýva maďarská etnická menšina Sikulov), Preto sa niekedy objavuje aj názov sikulský guláš.

Segedín je na Slovensku veľmi obľúbený. Objavil sa aj v Jaubiskovom kultovom filme Nevera po Slovensky.
Segedín je na Slovensku veľmi obľúbený. Objavil sa aj v Jaubiskovom kultovom filme Nevera po Slovensky. Foto: Youtube/andrej garaj

Opradený legendami

Názov segedín sa k nám pravdepodobne dostal ako skomolenina od mena Székely. Maďarské zdroje najčastejšie uvádzajú, že išlo o istého pána Székelyho, po ktorom obľúbené jedlo nesie svoj názov. Podľa mnohých anekdot o Pešti a Budíne (v tom čase Budapešť, ako ju poznáme dnes, ešte neexistovala - išlo o dve mestá) vieme, že recept vynašli v druhej polovici 19. storočia, uvádza maďarský portál Krónika online.

Najznámejšia legenda, s ktorou je pôvod segedínu spätý, hovorí o hlavnom krajskom archivárovi a spisovateľovi Józsefovi Székelym, ktorý bol súčasník a priateľ básnika Sándora Petőfiho (rodený Alexander Petrovič).

Petőfi slávnu „székely káposztu“ spomína v jednej zo svojich básni z roku 1946.
Petőfi slávnu „székely káposztu“ spomína v jednej zo svojich básni z roku 1946. Foto: Wikimedia/Soma Orlai Petrics

Inovatívny kulinársky nápad

Obaja sa vraj išli najesť do obľúbeného hostinca Komló-kert v Pešti. V kuchyni už ostal len zvyšok perkeltu a kyslej kapusty. Székely ich vraj poprosil, aby mu zvyšky zmiešali. Táto inovácia mu na toľko zachutila, že o nej rozprával všetkým priateľom.

Netrvalo dlho a už si v reštaurácii pýtali „Kapustu á la Székely“. Kronika online píše, že nemuselo ísť o náhodu. Podľa inej, menej obľúbenej verzie, mal archivár sám vyhľadať majiteľa hostinca Arany Sas a presvedčiť ho, aby mu pripravil ním vysnívané jedlo.

Taktiež sa povráva, že označenie segedínsky spôsobila paprika, ktorá pochádzala práve z tohto mesta. Nech už to je s históriou vzniku Székelyho guláša a názvom akokoľvek, dôležité je, že si na ňom pochutnáte. Veď ani francúzske zemiaky nie sú z Francúzska a o parížskom šaláte s rožkom v Paríži ani nechyrovali.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…