Je segedínsky guláš zo Segedínu? Ani zďaleka, v Maďarsku by ste od čašníka zrejme dostali len nechápavý výraz
História segedínskeho guláša je spätá s Maďarskom a 19. storočím. Ak by ste si ho však u našich južných susedov vypýtali pod týmto názvom, nepochodili by ste. Zrejme by ste na tanieri dostali úplne iné jedlo.
BRATISLAVA 2. augusta - Maďarské mesto Segedín (maďarsky Szeged) láka turistov obrovským akvaparkom, ale aj svojou výbornou gastronómiu. Najslnečnejšie mesto Maďarska je vychýrené svojou červenou paprikou a Pick salámou. Obidve pochutiny majú dokonca spoločné múzeum.
V tejto kulinárskej Mekke by ste si však márne pýtali segedínsky guláš. V miestnych reštauráciach a krčmách by vám pravdepodobne venovali nechápavý výraz.
Segedín, Székelyov guláš, sikulská kapusta
Bravčové mäso na dusenej kyslej kapuste so smotanou a parenými knedľami v Čechách a na Slovensku voláme segedínsky guláš. Pod rovnomerným názvom ho nájdete aj na stránkach viedenských jedálnych lístkov (Szegediner Gulasch).
Náš segedín by kdekoľvek v okolí Szegedu považovali za Székely-gulyás, resp. Székely-káposzta (doslova Székelyov guláš, Székelyho kapusta). Ale pozor, keď si už správne vypýtate svoje vytúžené jedlo, neočakávajte, že vám ho podajú s knedľou. U našich južných susedov sa väčšinou je s chlebom. V Maďarsku názov Szegedi gulyás primárne označuje iné jedlo - guláš so zeleninou a haluškami.
Aby toho nebolo málo, tak pomenovanie s prívlastkom székely tiež spôsobilo nemalý zmätok. Opäť sa nám tu objavuje geografia. K vtedajšiemu Uhorsku prislúchala aj dnešná časť rumunskej Transylvánie Székelyföld (slovensky: Sikulská oblasť, ktorú obýva maďarská etnická menšina Sikulov), Preto sa niekedy objavuje aj názov sikulský guláš.
Opradený legendami
Názov segedín sa k nám pravdepodobne dostal ako skomolenina od mena Székely. Maďarské zdroje najčastejšie uvádzajú, že išlo o istého pána Székelyho, po ktorom obľúbené jedlo nesie svoj názov. Podľa mnohých anekdot o Pešti a Budíne (v tom čase Budapešť, ako ju poznáme dnes, ešte neexistovala - išlo o dve mestá) vieme, že recept vynašli v druhej polovici 19. storočia, uvádza maďarský portál Krónika online.
Najznámejšia legenda, s ktorou je pôvod segedínu spätý, hovorí o hlavnom krajskom archivárovi a spisovateľovi Józsefovi Székelym, ktorý bol súčasník a priateľ básnika Sándora Petőfiho (rodený Alexander Petrovič).
Inovatívny kulinársky nápad
Obaja sa vraj išli najesť do obľúbeného hostinca Komló-kert v Pešti. V kuchyni už ostal len zvyšok perkeltu a kyslej kapusty. Székely ich vraj poprosil, aby mu zvyšky zmiešali. Táto inovácia mu na toľko zachutila, že o nej rozprával všetkým priateľom.
Netrvalo dlho a už si v reštaurácii pýtali „Kapustu á la Székely“. Kronika online píše, že nemuselo ísť o náhodu. Podľa inej, menej obľúbenej verzie, mal archivár sám vyhľadať majiteľa hostinca Arany Sas a presvedčiť ho, aby mu pripravil ním vysnívané jedlo.
Taktiež sa povráva, že označenie segedínsky spôsobila paprika, ktorá pochádzala práve z tohto mesta. Nech už to je s históriou vzniku Székelyho guláša a názvom akokoľvek, dôležité je, že si na ňom pochutnáte. Veď ani francúzske zemiaky nie sú z Francúzska a o parížskom šaláte s rožkom v Paríži ani nechyrovali.