Termokamera ukázala, ako výrazne sa líšia teploty v uliciach so stromami a bez nich
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Termokamera ukázala, ako výrazne sa líšia teploty v uliciach so stromami a bez nich

Namiesto drahých klimatizácii, ktoré v lete pracujú na plné obrátky, by postačilo, keby sme mali v mestách viac stromov. Majú totiž unikátnu vlastnosť - dokážu vyparovať vodu a tým znižujú teplotu vo svojom okolí.

Zábery z termokamery. — Foto: Reprofoto: Televize Seznam

PRAHA/BRATISLAVA 29. júla - Rozpálený betón, asfalt a dlažba. Široko ďaleko žiaden strom či voda. Aj vám je pri čítaní týchto slov horúco? Toto leto nám prinieslo už niekoľko tropických dní.

Prirodzene, počas takýchto dní vyhľadávame miesta, kde sa môžeme aspoň trocha ochladiť. Človek nemusí mať tri vysoké školy na to, aby vedel, že útočisko pred úmorným slnkom nájde aj pod korunou košatého strom a nie na rozpálenej asfaltovej ceste, keďže umelé povrchy počas dňa koncentrujú teplo.

Čo dokáže zeleň v mestách?

Český moderátor Televize Seznam Jan Tuna podnikol jednoduchý experiment, aby ukázal, aký je rozdiel v uliciach miest, v ktorých sú veľké stromy, a v častiach, kde stromy nie sú.

Na pravé poludnie sa vybral na Krížikovú ulicu v pražskom Karlíne. Vybral si ju z jednoduchého dôvodu - časť ulice je lemovaná agátovou alejou a ďalšia časť je bez stromov, čo vytvára kontrastné prostredie.

Markantný rozdiel

Spolu s Milanom Vítkom z Greenpeace Česká republika sa pomocou termokamery pozreli na teploty na chodníku v jednotlivých častiach.

Výsledok? Na tej časti chodníka, na ktorú padal tieň zo stromov, bolo 27 až 30 °C . O pár krokov ďalej, na mieste, kde nie je žiaden strom, teplota na chodníku vystúpila na 40 až 45°C, čo činí takmer 20-stupňový rozdiel. Prečo je to tak?

Najlepšie klimatizačné jednotky

Rovnako ako stromy, aj domy vrhajú na chodník tieň, no podľa Vítka je medzi nimi jeden zásadný rozdiel: „Aj dom môže tieniť, ale strom je unikátny v tom, že vyparuje vodu a tým ochladzujú teplotu vo svojom okolí. Za jeden deň je veľký a košatý listnatý stom odparí stovky litrov vody.“

Okrem toho, že stromy čistia vzduch a zachytávajú poletujúci prach, vďaka nim sa cítime oveľa príjemnejšie. „Rúbať stromy v meste, ktoré nie sú ohrozujúce, je pre mesto z dlhodobého hľadiska zlá voľba. Zmysel má sa o tie stromy starať, sadiť nové,“ povedal s dodatkom, že ak sú v aleji dva stromy, ktoré nie sú zdravé, nemá zmysel ju celú vyrábať, stačí tie dva.

Celú reportáž si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Najteplejšie miesta v Bratislave

Pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) spolu s kolegami z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôd ešte v roku 2018 zisťovali, ktoré lokality sú v našom hlavnom meste najteplejšie.

Neslávne víťazstvo si vyslúžilo okolie Riazanskej ulice v Novom Meste a Primaciálne námestie v Starom Meste.

Primaciálne námestie v Bratislave.
Primaciálne námestie v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Pozitívny ochladzujúci efekt podľa zistení preukázali zelené a vodné plochy v meste. „Park Slovenského národného povstania v Líščom údolí bol stabilne takmer o dva stupne Celzia chladnejší ako neďaleká zástavba v Karlovej Vsi. Podobne jazero Kuchajda bolo v popoludňajších hodinách približne o jeden stupeň Celzia chladnejšie ako okolie Riazanskej ulice,“ vysvetlil SHMÚ.

Rozdiel teploty bo najvýraznejší najmä v zástavbách s veľkým podielom umelých povrchov, ako sú asfalt, betón alebo dlažby. Tie majú odlišné podmienky bilancie žiarenia ako okolitá vidiecka krajina. Umelé povrchy akumulujú teplo počas dňa a je tam málo vegetácie, ktorá by dokázala zadržiavať vodu a mala by ochladzujúci efekt.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…