Prečo spia manželské páry v Japonsku oddelene?
Oddelené spálne nemusia vždy znamenať, že rozvod je už za dverami. Najmä nie v Japonsku.
TOKIO 27. júla - Japonsko je ostrovný štát, ktorého časť územia tvoria hory. Mestá sú preplnené a miesta je málo. Azda každému sa s krajinou vychádzajúceho Slnka spájajú miniatúrne byty či kapsulové hotely, ktoré sa našincom zdajú pritesné.
Aj napriek tomu mnohé japonské manželské páry spia v oddelených izbách. Jednou z hlavných príčin je podľa portálu Brightside rozdielny pracovný čas. Zobudiť vašu polovičku len preto, že ste prišli domov neskoro z práce, prípadne ste museli odísť skôr, nemá na kvalitu jej spánku dobrý vplyv. Spánok v oddelenej izbe má poskytnúť nerušený a zdravší spánok obom partnerom.
Spánok si cenia
Japonci si svoj spánok veľmi cenia a nechcú byť vyrušovaní. Spať osem hodín vcelku bez toho, aby sa vedľa vás niekto otáčal, kopal alebo chrápal, to je snom nielen pre mnohých Japoncov.
Fenoménu oddelených spálení sa vo svojej knihe venoval vedec Hideki Kobayashi z japonskej univerzity Chiba, uvádza portál soranews24. Podľa jeho zistení v oddelených izbách spí 26 percent manželských párov žijúcich v bytoch v tokijskej oblasti. Kobayashi tiež tvrdí, že štyri z desiatich manželských párov nad 60 rokov nezdieľajú posteľ a že 53 percent manželov, ktorých deti sa presťahovali, radšej spia jednotlivo.
Prirodzená cesta k samostatnému spánku
Prvá teória, ktorú načrtol ako príčinu oddelených spální, spočíva vo výchove detí. V Japonsku je zvykom, že matky spia so svojimi novorodenými deťmi. S pribúdajúcim vekom dieťa začne prirodzene spať samo, pričom tento prirodzený progres vedie k prijatiu spánku osamote. Dieťaťu nikto nepovie, že má ísť spať vedľa, preto neskôr v sebe nenesie neochotu spať osamote, načrtol profesor.
Manželia len na oko
Kobayashiho druhá hypotéza je uveriteľnejšia. Tak ako vo väčšine bohatých vyspelých krajín, aj v Japonsku došlo v posledných desaťročiach k nárastu rozvodovosti. Rozvod je však v Japonsku stále tabu a mnoho párov sa podľa neho rozhodne žiť pod jednou strechou, hoci už nie sú spolu, čo je viac spoločensky akceptovateľné.
Treba však povedať, že každý pár je individuálny a má odlišné potreby. Preto sa fenomén oddelených spálni nedá len tak ľahko generalizovať.