SAV je prvá vedecká inštitúcia s ocenením HR Excellence in Research na Slovensku
TASR
TASR

SAV je prvá vedecká inštitúcia s ocenením HR Excellence in Research na Slovensku

Slovenská akadémia vied (SAV) sa 13. júla stala prvou slovenskou vedeckou inštitúciou, ktorá získala značku HR Excellence in Research.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Chokniti Khongchum

Bratislava 22. júla (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) sa 13. júla stala prvou slovenskou vedeckou inštitúciou, ktorá získala značku HR Excellence in Research. Toto ocenenie udeľuje Európska komisia inštitúciám, ktoré garantujú, že budú dodržiavať 40 princípov a zásad Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov v rámci Stratégie ľudských zdrojov vo výskume. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Slovenská akadémie vied, a teda jej ústavy, budú ešte viac otvárať svoje dvere zahraničným pracovníkom a zjednodušovať im procesy, ktoré bývajú pre cudzincov náročné. Chceme týmto ľuďom zjednodušiť situácie, ktoré sa týkajú rôznych podnetov, práce s dátami či náboru a výberu výskumníkov," povedala Zuzana Hrabovská z Odboru vedy a výskumu SAV.

Ako dodala, cieľom je podporiť kariérny rozvoj, poradenstvo, nepretržité vzdelávanie, sprístupňovať potrebné dokumenty a zvýšiť informovanosť nových pracovníkov. „Naše procesy náboru výskumných pracovníkov budú zosúladené s princípmi otvoreného, transparentného a spravodlivého náboru," uviedla Hrabovská.

SAV sa zaviazala začleniť zásady charty a kódexu do inštitucionálnych politík a stratégií manažmentu ľudských zdrojov, a predovšetkým klásť dôraz na kvalitné pracovné podmienky, transparentný nábor na základe kvalifikácie a skúseností, i vytváranie priaznivého prostredia pre kariérny rozvoj.

„Tieto ciele sú definované v akčnom pláne, keďže je však miera súladu v jednotlivých organizáciách a ústavoch SAV rôzna, bude aj implementácia krokov akčného plánu prispôsobená skutočným potrebám tej ktorej organizácie,“ vysvetlila Hrabovská.

Ako doplnila, veľký dôraz bude kladený na zdieľanie dobrej praxe medzi organizáciami. Väčšina opatrení prijatých na centrálnej úrovni bude mať podľa nej rámcový alebo odporúčací charakter a organizáciám bude ponechaná voľnosť v prijatí vlastných opatrení, ktoré budú zodpovedať ich aktuálnej situácii a potrebám.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…