Dobré noviny
Kea je jediný vysokohorský papagáj na svete. Oslní vás nielen zjavom, ale aj neskonalou inteligenciou
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Kea je jediný vysokohorský papagáj na svete. Oslní vás nielen zjavom, ale aj neskonalou inteligenciou

— Foto: Reprofoto: Goodshomedesign.

Tohto statného papagája, jediného svojho druhu na svete, môžete vidieť lietať nad horami, ale aj prechádzať sa po snehu.

NOVÝ ZÉLAND 11. júla - Pestrofarebné papagáje sa nám spájajú najmä s teplom a tropickými krajinami. Na Novom Zélande však majú nezvyčajného operenca – jediný druh vysokohorského papagája s názvom Nestor Kea (Nestor notabilis). Statného alpínskeho papagája možno vidieť, ako sa necháva unášať vetrom ponad vrcholky hôr alebo sa prechádza po snehu. Jeho perie je olivovozelené, pod krídlami a na chvoste prechádza do žltej a červenej až po modrú farbu. 
 

Inteligentnejší ako opice

Kea patrí k najinteligentnejším druhom vtákov vôbec. Je známy svojou zvedavosťou, ktorá hrá dôležitú úlohu v jeho prežití v extrémnych podmienkach novozélandských Južných Álp. Kea sa dokonca naučil používať nástroje, vie vyriešiť logické hlavolamy a dokáže pracovať aj so štatistickými úlohami.

Podľa výskumov, ktoré boli zverejnené vo vedeckom magazíne Nature, tieto novozélandské papagáje dokonca dosahujú v niekoľkých inteligenčných testoch lepšie výsledky ako opice. Vedci tiež prišli na to, že Kea využíva pri rozhodovaní teóriu pravdepodobnosti rovnako ako ľudia.

Majú schopnosť počkať

Tieto inteligentné zvieratá sú však aj veľmi spoločenské a väčšinou žijú v skupine 5 - 15 jedincov. Štúdia z roku 2017, ktorú priniesli vedci z Aucklandskej univerzity sa zaoberala otázkou, ako ten druh spolupracuje pri riešení problémov. Prišli na prelomový fakt. Podľa záverov štúdie sú tieto papagáje schopné počkať 65 sekúnd na svojho partnera, ktorý im môže pomôcť vyriešiť úlohu. 

Schopnosť počkať viac ako minútu zatiaľ nebola zaznamenaná u žiadneho iného tvora než človeka. A ako to už dnes už pri mnohých živočíšnych druhov býva, aj Kea patrí k ohrozeným druhom. Na svete ich je už len okolo 7-tisíc.
 

Už ste čítali?