Kultoví Dempsey a Makepeacová sa prvý raz stretli pred 35 rokmi: Ako vyzerajú hereckí aj životní partneri dnes?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Kultoví Dempsey a Makepeacová sa prvý raz stretli pred 35 rokmi: Ako vyzerajú hereckí aj životní partneri dnes?

Príbeh dvoch kolegov, ktorí si na začiatku nerozumejú, no časom sa do seba zaľúbia, dnes vídame takmer v každom jednom seriáli z pracovného prostredia. Hovorí sa, že to boli práve Dempsey a Makepeacová, kto túto dnes už značne obohranú premisu „vynašiel“.

Hereckí a životní partneri nestratili na šarme ani 35 rokov od začiatku nakrúcania dnes už kultového anglického seriálu. — Foto: The Movie Database

BRATISLAVA 7. júla - Každý, kto vyrastal alebo žil v osemdesiatych rokoch, určite v televízii zaregistroval sympatickú dvojicu Dempsey a Makepeacová. Britská seržantka Harriet „Harry“ Makepeacová z aristokratickej rodiny a Newyorčan James Dempsey boli zhodou okolností prinútení spolupracovať a diváci mali o zábavu postarané. Seriál, ktorý sa vo Veľkej Británii premiérovo vysielal v rokoch 1985 až 1986, sa veľmi rýchlo stal diváckym hitom práve kvôli odlišným osobnostiam hlavných hrdinov. Dempsey a Makepeacová by v úvode seriálu len ťažko skrývali vzájomné antipatie. Časom si však, ako to už v podobných príbehoch býva, navonok nezlučiteľná dvojica predsa len našla k sebe cestu a sympatie medzi hlavnými hrdinami začali rásť.

Okrem kriminálnych zápletiek bol práve vzťah hlavných hrdinov tým, čo pravidelne lákalo milióny divákov k televíznym obrazovkám.

Dabing, na ktorý sa nezabúda

Za úspechom seriálu vo vtedajšom Česko-Slovensku sa však určite sčasti skrýva aj skvelý dabing, bez ktorého si dnes seriál mnohí ani nedokážu predstaviť. Predstaviteľke Makepeacovej, rodenej Juhoafričanke Glynis Barberovej, prepožičala hlas Kamila Magálová a drsného Američana Dempseyho v podaní Michaela Brandona daboval Boris Farkaš. Zaujímavosťou je, že seriál Dempsey a Makepeacová sa pôvodne vysielal na Slovensku aj v Česku len v slovenskom znení. Český dabing vznikol až v roku 2002 a od toho roku sa už slovenské znenie na českých staniciach nevysiela. Slovenskí diváci si však môžu Dempseyho a Makepeacovú vychutnať v občasných reprízach v pôvodnom znení, ktoré vzniklo v rozmedzí rokov 1989 až 1992.

Navštívili aj Slovensko

Glynis Barberová a Michael Brandon raz dokonca aj navštívili Slovensko. Už však ako manželia. V roku 1994 strávili v Bratislave tri dni, počas ktorých sa stretli nielen so slovenskými hercami, ktorí im prepožičali hlasy, no v rámci autogramiád aj s mnohými slovenskými fanúšikmi anglického seriálu. Keďže v tom čase mal ich syn Alexander necelé dva roky, aj on sprevádzal svojich slávnych rodičov. 

Reportáž z návštevy hercov si môžete pozrieť aj vo videu. V roku 1994 ju odvysielala verejnoprávna televízia STV. 

Z hereckých kolegov sú už 30 rokov manželia 

Pozrime sa však, ako sa to celé začalo. Tak, ako sa vyvíjal vzťah seriálových hrdinov v televízií, tak sa postupne vyvíjal aj ten medzi hereckými kolegami Glynis Barberovou a Michaelom Brandonom. Počas nakrúcania druhej série policajného seriálu sa ich vzťah zmenil z kolegiálneho na romantický. Britský bulvár si to, samozrejme, nemohol nechať ujsť a miláčikov publika začal prenasledovať. Glynis si nie raz zaspomínala na to, ako sa krčila a skrývala v Michaelovom aute, aby si ju žiadny novinár nevšimol.

Hoci v čase ich najväčšej slávy sa herci novinárom vyhýbali a svoj vzťah na verejnosti príliš komentovať nechceli, po rokoch sa rozhovorili: „Prvý rok našej spolupráce sa mi veľmi nepáčil, nemala som ho rada. Po roku, asi po nakrútení desiatich častí, sa to postupne začalo meniť,“ spomenula v jednom z rozhovorov začiatky vzťahu Glynis. „Bol taký americký, pomerne hlučný...v tom čase som veľa Američanov nepoznala, tak ma to prekvapilo,“ priznala so smiechom.

Ani Dempsey a Makepeacová si hneď nepadli do oka. Rovnako to bolo aj v prípade ich hereckých predstaviteľov.
Ani Dempsey a Makepeacová si hneď nepadli do oka. Rovnako to bolo aj v prípade ich hereckých predstaviteľov. Foto: Reprofoto ČSFD/ITV

Michael Brandon však priznal, že kolegyňa sa mu pozdávala už od začiatku: „Po rokoch som našiel svoj denník, kam som si po prvom stretnutí s ňou zapísal: dávaj si pozor!“ prezradil po rokoch s úsmevom v televíznom interview. Predstaviteľka Makepeacovej sa však vyjadrila, že Brandon pre ňu spĺňal všetky americké klišé, ktoré kedy počula a chvíľu jej trvalo, kým ho naozaj spoznala a zaľúbila sa. To sa stalo približne po roku spolupráce. Ako priznala, jeho ozajstnú povahu lepšie spoznala až počas turné v Spojených štátoch po odvysielaní prvej série kriminálky, kam išli spoločne v rámci propagácie seriálu. 

Po ukončení nakrúcania a rozhodnutí televíznej spoločnosti nepokračovať s ďalšími dielmi, čo, ako obaja herci viackrát priznali, ich pomerne prekvapilo, sa ich spoločné cesty nerozišli. Glynis si zbalila veci a odsťahovala sa s Michaelom do Los Angeles. V novembri 1989 sa zosobášili a o tri roky neskôr, v novembri 1992 sa im narodil ich prvý a jediný syn Alexander. Tento rok v novembri oslávia sympatickí herci už 31. výročie svadby

Záber z prvej série seriálu Dempsey a Makepeacová.
Záber z prvej série seriálu Dempsey a Makepeacová. Foto: Reprofoto ČSFD/ITV

Šarm si zachovali aj po rokoch

Hoci od samotného nakrúcania prvej série kriminálneho seriálu ubehlo už 35 rokov, hereckí manželia nestratili na šarme a charizme. Glynis aj Michael sa aj po skončení Dempsey a Makepeacovej naďalej venovali herectvu a hoci Glynis sa zamerala skôr na divadelné dosky, obaja manželia si zahrali v mnohých seriáloch či filmoch, ba dokonca sa spolu v roku 2013 zúčastnili aj britskej verzie tanečnej šou Let´s Dance. V britskej verzii s názvom Stepping Out tancujú výlučne celebritné páry. Brandon a Barberová skončili pred bránami semifinále.

Herečka v októbri oslávi šesťdesiate piate narodeniny a jej herecký aj životný partner len prednedávnom v apríli oslavoval presne o desať viac, teda 75 rokov. Aj napriek času, ktorý od nakrúcania seriálu uplynul a prirodzenému starnutiu, však obaja herci vyzerajú stále výborne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

BFI Luminous ball at the Roundhouse. Great venue. Great event. #film #nextgeneration #talent

A post shared by Glynis Barber (@glynisbarber) on

Manželia sa prednedávnom stretli aj so speváčkou Suzi Quatro, ktorá si takisto zahrala v jednej časti seriálu Dempsey a Makepeacová. Na to nezabudla ani Glynis, ktorá v popise fotky na svojom Instagrame napísala: „Je skvelé sa znova po rokoch stretnúť so Suzi Quatro. Naposledy, keď sme sa videli, visela z budovy v jednej časti Dempsey a Makepeacovej.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…