Úrady práce v rámci Prvej pomoci odoslali takmer 370 miliónov eur
TASR
TASR

Úrady práce v rámci Prvej pomoci odoslali takmer 370 miliónov eur

Úrady práce odoslali k 2. júlu tohto roka takmer 370 miliónov eur na mzdy zamestnancov a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v rámci jednotlivých opatrení „Prvej pomoci“.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/pixabay

Bratislava 6. júla (TASR) - Úrady práce odoslali k 2. júlu tohto roka takmer 370 miliónov eur na mzdy zamestnancov a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v rámci jednotlivých opatrení „Prvej pomoci“.

Zdroje smerovali na udržanie približne pol milióna pracovných miest, teda na miesto každého štvrtého zamestnanca. Vyplýva to z druhej aktualizácie hodnotenia opatrení na podporu pracujúcich a ich rodín, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky (ISP) pri ministerstve práce.

Čerpanie pomoci sa v apríli a v máji tohto roka zintenzívnilo. Na aprílovú prvú pomoc bolo doteraz vynaložených 171 miliónov eur, čo je v porovnaní s marcom viac o takmer 108 %. Vzrástlo najmä čerpanie v opatrení 3A, teda v rámci tzv.kurzarbeitu, a to až o 24,5 milióna eur.

Viac ako 120 % medzimesačný nárast je aj pri opatrení číslo dva, v rámci ktorého žiadajú SZČO o príspevky na seba a pri opatrení 3B, v rámci ktorého vyplácajú úrady paušálne príspevky na mzdy zamestnancov, bol nárast o 120,9 %. Najnižší medzimesačný nárast je pri opatrení jedna pre zatvorené prevádzky, keďže postupne dochádzalo k ich otváraniu.

V apríli sa pomoc nielen zvýšila, ale aj zrýchlila. Podnikateľom s už podpísanou dohodou stačilo predložiť výkaz, čo skrátilo vybavenie pomoci na dva pracovné dni. Novým žiadateľom trvalo zúradovanie pomoci od prijatia žiadosti po úhradu menej ako sedem pracovných dní.

V júni tohto roka sa medziročne zvýšil počet vyplateného ošetrovného (OČR) takmer desaťnásobne. Počet dávok stúpol z 13.477 v júni 2019 na 131.851 v júni tohto roka. Zo všetkých od marca vyplatených OČR predstavujú tie pandemické necelých 87 %. Keďže školy sú bežne cez prázdniny zatvorené, rodičia v júli a v auguste nemajú nárok na pandemickú OČR. Na túto dávku však majú nárok naďalej rodičia detí, ktoré navštevujú jasle alebo škôlku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…