Krajčí: Rezort zdravotníctva ide posilniť onkológiu, Slováci majú mať 70 % šancu na prežitie
TASR
TASR

Krajčí: Rezort zdravotníctva ide posilniť onkológiu, Slováci majú mať 70 % šancu na prežitie

Minister zdravotníctva tvrdí, že by sa Slovensko chcelo dostať k tým krajinám, kde majú pacienti 70 percent šancu na prežitie.

Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pred rokovaním 26. schôdze vlády SR 24. júna 2020 v Bratislave. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. júna (TASR) – Jednou z hlavných priorít rezortu zdravotníctva je oblasť onkológie. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR preto bude usilovať o viac zachránených a uzdravených ľudí. Urobiť tak chce preto prevenciu, liečbu aj paliatívnu starostlivosť. Za prítomnosti viacerých odborníkov z oblasti zdravotníctva to na pôde ministerstva v piatok oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Tvrdí, že by sa Slovensko chcelo dostať k tým krajinám, kde majú pacienti 70 percent šancu na prežitie.

„Túto oblasť vnímam ako jednu zo svojich priorít, keďže bola dlhé roky v úzadí a nevenovala sa jej dostatočná pozornosť, aká jej právom prináleží,“ uviedol Krajčí s dôvetkom, že onkologickí pacienti nemôžu byť v úzadí. Rezort podľa jeho slov musí hľadať možnosti, ako takýmto ľuďom pomôcť v prinavrátení ich zdravia či záchrany života.

Pomáhať by pri tom mala HTA agentúra, ktorej šéfom bude Michal Staňák. „Slovenská HTA bude mať za cieľ dávať do praxe princípy evidence-based medicine (medicíny postavenej na dôkazoch), poskytovať vedecký základ pre efektívne a primerané využívanie limitovaných zdrojov v zdravotníctve, a tak vytvárať podklady pre rozhodovanie kategorizačných komisií,“ doplnil Krajčí s tým, že HTA agentúra bude okrem hodnotenia onkologických liekov súčasťou medzinárodných projektov, ako je aj skenovanie horizontu v oblasti onkológie.

Štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková v tejto súvislosti poukázala na legislatívnu úpravu. Tá by mala podľa jej slov zjednodušiť podmienky na vstup novej medicínskej indikácie do systému kategorizácie, čo po novom znamená, že pred uplynutím 12 mesiacov je možné rozšíriť indikáciu.

Generálna riaditeľka sekcie zdravia MZ SR Andrea Škripeková komentovala, že register inovatívnych liekov bude slúžiť na zber dát a porovnanie, či sa na Slovensku dosahujú porovnateľné výsledky s výsledkami v registračných klinických štúdiách. „Naším primárnym cieľom je zlepšiť alebo aspoň udržať kvalitu života takýchto ľudí a zabezpečiť, aby mohli zostať čo najdlhšie v ich prirodzenom alebo komunitnom prostredí,“ dodala.

Aktivitu vítajú aj zástupcovia viacerých pacientskych organizácií. Jana Pifflová Španková z občianskeho združenia (OZ) Nie Rakovine poukázala na to, že spolu s Ligou proti rakovine, OZ Amazonky a OZ Lymfoma už tretí rok predložili ministerstvu sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie pribúdajúceho počtu pacientov s rakovinou na Slovensku. MZ SR ich požiadavky prijalo podľa ich slov aj s verejným prísľubom, že pacientskych zástupcov aktívne zapojí do prípravy riešení pre každú za nich po prvý raz.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…