Dobré noviny
Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia
TASR
TASR

Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia

Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia
Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia — Foto: sav.sk

Svetelné znečistenie, ktoré pochádza predovšetkým z nočného osvetlenia miest, každoročne rastie a predstavuje environmentálnu záťaž pre planétu.

Bratislava 18. júna (TASR) - Svetelné znečistenie, ktoré pochádza predovšetkým z nočného osvetlenia miest, každoročne rastie a predstavuje environmentálnu záťaž pre planétu.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Universidade de Santiago de Compostela vyvinuli metódu, ktorá otvára nové možnosti využitia doposiaľ pasívneho satelitného snímkovania zemského povrchu v noci. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Metóda je založená na princípoch rozptylu svetla, pričom intenzita, ktorú deteguje satelit v malej uhlovej vzdialenosti od zdroja svetla (mesta), závisí od mikrofyzikálnych vlastností atmosférického aerosólu, predovšetkým však od rozmerov častíc aerosólu. Výhodou metódy je samokalibrácia,“ povedal Miroslav Kocifaj z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV

Ako doplnil, porovnaním intenzity difúzneho svetla na vonkajšom okraji mesta s priamymi svetelnými emisiami sa získa relatívna žiara ako funkcia uhlovej vzdialenosti od mesta. „Z tejto funkcie následne dokážeme určiť rozmerovú distribúciu aerosólu," poznamenal Kocifaj.

Pomocou tejto metódy môžu vedci ľahšie určiť zdroje atmosférického a svetelného znečistenia. „Satelitné dáta nám umožnili objasniť aj ďalší problém spojený so stanovením celkového svetelného toku z pozemných zdrojov a vyvinúť model, ktorý zmenil doteraz prijímanú predstavu o silnej korelácii medzi svetelným tokom z mestských zdrojov svetla a populáciou," poznamenal Kocifaj.

V súčasnosti sa v mnohých krajinách budujú siete monitorovacích staníc s cieľom sledovať vplyv svetelných emisií na úroveň svetelného znečistenia a prispieť k lepšiemu pochopeniu základných mechanizmov, ktoré predurčujú zmeny difúzneho svetla nočnej oblohy.

„Je predpoklad, že získané poznatky povedú k riešeniam, ktoré pomôžu spomaliť tempo, akým sa zvyšuje jas nočnej oblohy, alebo ho dokonca kontrolovane potláčať. Veľký dôraz sa kladie na modernizáciu svetelných zdrojov, avšak nedávny výskum zvýraznil narastajúcu úlohu aerosólov v týchto procesoch. Aerosólové častice ovplyvňujú svetelné pole tak na zemskom povrchu, ako aj na úrovni satelitov,“ dodal Kocifaj.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…