Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia
TASR
TASR

Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia

Svetelné znečistenie, ktoré pochádza predovšetkým z nočného osvetlenia miest, každoročne rastie a predstavuje environmentálnu záťaž pre planétu.

Vedci zo SAV navrhli možnosti využitia monitorovania zdrojov svetelného znečistenia — Foto: sav.sk

Bratislava 18. júna (TASR) - Svetelné znečistenie, ktoré pochádza predovšetkým z nočného osvetlenia miest, každoročne rastie a predstavuje environmentálnu záťaž pre planétu.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Universidade de Santiago de Compostela vyvinuli metódu, ktorá otvára nové možnosti využitia doposiaľ pasívneho satelitného snímkovania zemského povrchu v noci. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Metóda je založená na princípoch rozptylu svetla, pričom intenzita, ktorú deteguje satelit v malej uhlovej vzdialenosti od zdroja svetla (mesta), závisí od mikrofyzikálnych vlastností atmosférického aerosólu, predovšetkým však od rozmerov častíc aerosólu. Výhodou metódy je samokalibrácia,“ povedal Miroslav Kocifaj z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV

Ako doplnil, porovnaním intenzity difúzneho svetla na vonkajšom okraji mesta s priamymi svetelnými emisiami sa získa relatívna žiara ako funkcia uhlovej vzdialenosti od mesta. „Z tejto funkcie následne dokážeme určiť rozmerovú distribúciu aerosólu," poznamenal Kocifaj.

Pomocou tejto metódy môžu vedci ľahšie určiť zdroje atmosférického a svetelného znečistenia. „Satelitné dáta nám umožnili objasniť aj ďalší problém spojený so stanovením celkového svetelného toku z pozemných zdrojov a vyvinúť model, ktorý zmenil doteraz prijímanú predstavu o silnej korelácii medzi svetelným tokom z mestských zdrojov svetla a populáciou," poznamenal Kocifaj.

V súčasnosti sa v mnohých krajinách budujú siete monitorovacích staníc s cieľom sledovať vplyv svetelných emisií na úroveň svetelného znečistenia a prispieť k lepšiemu pochopeniu základných mechanizmov, ktoré predurčujú zmeny difúzneho svetla nočnej oblohy.

„Je predpoklad, že získané poznatky povedú k riešeniam, ktoré pomôžu spomaliť tempo, akým sa zvyšuje jas nočnej oblohy, alebo ho dokonca kontrolovane potláčať. Veľký dôraz sa kladie na modernizáciu svetelných zdrojov, avšak nedávny výskum zvýraznil narastajúcu úlohu aerosólov v týchto procesoch. Aerosólové častice ovplyvňujú svetelné pole tak na zemskom povrchu, ako aj na úrovni satelitov,“ dodal Kocifaj.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…