Spoznali sme vedca roka 2019. V tomto patrí k absolútnej svetovej špičke
TASR
TASR

Spoznali sme vedca roka 2019. V tomto patrí k absolútnej svetovej špičke

Pätica vedeckých pracovníkov si v utorok prevzala v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ocenenia Vedec roka 2019.

Na snímke ocenený v kategórii Vedec roka SR Peter Skyba — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 16. júna (TASR) – Pätica vedeckých pracovníkov si v utorok prevzala v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ocenenia Vedec roka 2019. Ocenenie vyhlásili Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR, Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností.

V kategórii vedec roka získal ocenenie Peter Skyba z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. „Ocenenie som získal za výsledky základného výskumu, konkrétne išlo o výsledky výskumu, ktoré sa týkajú laboratórneho modelovania vlastností čiernych dier, ktoré sú vo vesmíre. Druhou časťou je vývoj a rozvoj fyziky nízkych teplôt na Slovensku, ktoré vyústili za 20 rokov k tomu, že úroveň fyziky nízkych teplôt je na absolútnej svetovej špičke,“ poznamenal Skyba.

Ďalší ocenení

Cyril Rajnák z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave získal ocenenie v kategórii mladý vedecký pracovník za prínos v oblasti skúmania jednomolekulových, jednoiónových a jednoretiazkových magnetov a ich potenciálneho využitia v praxi.

Na snímke ocenený v kategórii Mladý vedecký pracovník Cyril Rajnák.
Na snímke ocenený v kategórii Mladý vedecký pracovník Cyril Rajnák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ocenenie v kategórii inovátor roka si prevzal Ján Híveš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Ocenený bol za výskum a vývoj technológie výroby silného "zeleného" oxidovadla – železanu – schopného ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, hlavne vo všetkých typoch vôd.

Ako priblížil, v životnom prostredí sa nachádzajú rôzne látky, niektoré sú tam prirodzene a niektoré sú spojené s činnosťou človeka a jeho existenciou, napríklad s tým, že človek je občas chorý, berie lieky a tie sa niekedy nespotrebujú všetky a časť z nich ide do odpadových vôd.

Na snímke ocenený v kategórii Inovátor roka Ján Híveš.
Na snímke ocenený v kategórii Inovátor roka Ján Híveš. Foto: TASR/Jaroslav Novák

„V nich pretrvávajú a zatiaľ sa ich nevieme zbaviť. Existuje látka, ktorá sa volá železan, kde je centrálny atóm železa a tieto látky majú výnimočnú schopnosť degradovať tieto nežiaduce látky,“ vysvetlil Híveš s tým, že výskumu sa venuje 15 rokov.

Cieľom vyzdvihnutie najvýznamnejších osobnosti vedeckého života

V kategórii technológ roka triumfoval Emil Spišák z Ústavu technologického a materiálového inžinierstva Technickej univerzity v Košiciach. Ocenenie získal za návrh a realizáciu Prototypového a inovačného centra Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Na snímke ocenený v kategórii Technológ roka Emil Spišák.
Na snímke ocenený v kategórii Technológ roka Emil Spišák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Oceneným v kategórii osobnosť medzinárodnej spolupráce sa stal Dušan Galusek z Centra pre funkčné a funkcionalizované sklá Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Ocenený bol za úspešnú mnohoročnú spoluprácu so svetovými a európskymi pracoviskami materiálového výskumu a získanie podpory z programu Horizont 2020 na vybudovanie centra sklárskeho výskumu európskeho významu v SR.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že rezort sa bude snažiť podporovať vedu, pretože je dôležitá. Jej dôležitosť vyzdvihol aj štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis. Ako doplnil, verí, že vedu a výskum sa postupne podarí dostať do centra diania.

Na snímke ocenený v kategórii Osobnosť medzinárodnej spolupráce Dušan Galusek.
Na snímke ocenený v kategórii Osobnosť medzinárodnej spolupráce Dušan Galusek. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Cieľom podujatia je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…