Mozartov efekt funguje: Táto skladba od hudobného génia pomohla pacientom, dokázali lekári
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mozartov efekt funguje: Táto skladba od hudobného génia pomohla pacientom, dokázali lekári

Hudba má liečivé účinky. Potvrdila to aj najnovšia štúdia, ktorá skúmala takzvaný Mozartov efekt.

Wolfgang Amadeus Mozart je považovaný za jedného z najväčších hudobných skladateľov klasicizmu aj celých dejín hudby. — Foto: Pixabay/frosoanders

TORONTO 16. júna - Hudba sprevádza ľudstvo od nepamäti. Pomáha nám v každom čase, obzvlášť v tých zlých, a dlho sa hovorí aj o jej liečivých účinkoch. Najnovšia štúdia v časopise Epilepsia Open odhalila, že Mozartova sonáta D dur (K448) znížila u pacientov s epilepsiou frekvenciu záchvatov.

Wolfgang Amadeus Mozart ju skomponoval v roku 1781 ako 25-ročný a patrí medzi jeho nezameniteľné diela. Je písaná pre dve piana a srší z nej nadšenie - je rýchla a dynamická s ozdobnými tónmi.

Vedci skúmajú povzbudivé účinky hudby slávneho hudobného génia už dve dekády.

Mozartov efekt

Niektorí z nich tvrdia, že okrem toho, že Mozartova hudba prináša poslucháčom nezabudnuteľné zážitky, robí ich aj inteligentnejšími, ba dokonca má aj liečivé účinky. Názory na tzv. Mozartov efekt sa však rôznia..

Doposiaľ nebol podrobený riadnej kontrole, keďže vplyv skladby vedci neporovnávali s inými zvukmi.

Sonátu podrobili testu

Neurovedkyňa Marjan Rafieeová a neurochirurg Taufik Valiantez z vedeckého inštitútu v Toronte sa rozhodli epileptikov vystaviť inému druhu skladby.

Išlo síce o Mozartovu kompozíciu, ale bola náhodne premiešaná a chýbal jej rytmus. Pôsobila skôr ako šum. Do výskumu, ktorý trval rok, bolo zapojených 13 ľudí s epilepsiou. Vedci ich rozdelil do dvoch skupín.

Prvá skupina najskôr počúvala prvých šesť minút sonáty K448. Po troch mesiacoch počúvania úvodných minút prešli na kódovanú verziu skladby, ktorú počúvali tiež tri mesiace.

Druhá skupina dobrovoľníkov podstúpila opačný proces. Najskôr počúvali kódovanú verziu a následne prešli na štandardnú verziu.

Doplnok liečby

Pacienti si počas experimentu viedli denník záchvatov, pričom naďalej užívali rovnaké lieky.  U dospelých pacientov sa pri dennom počúvaní pôvodnej Mozartovej sklady skutočne znížil obvyklý počet záchvatov.

„Naše výsledky ukazujú, že denné počúvanie sonáty bolo spojené so znížením frekvencie záchvatov u dospelých jedincov s epilepsiou,“ hovorí Rafiee a dodáva: „To naznačuje, že denné počúvanie Mozarta možno považovať za doplnkovú terapeutickú možnosť na zníženie záchvatov u jedincov s epilepsiou.“ 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ďalší výskum

Epilepsia je jedným z najčastejších neurologických ochorení - na celom svete ju má diagnostikovanú vyše 50 miliónov ľudí, pričom postihuje ženy aj mužov vo všetkých vekových kategóriach.

Neurochirurg Valiantez hovorí, že je rád, keď sa pacientom po chirurgickom zákroku zlepší stav, no často je svedkom toho, že zákrok nie je možný, alebo sa niektorým jednotlivcom stav nezlepší. „Preto stále hľadáme spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života ľudí s epilepsiou,“ povedal v tlačovej správe Univerzity v Toronte.

A hoci sú podľa vedcov výsledky sľubné, ďalším krokom je uskutočnenie rozsiahlejších výskumov s väčším počtom pacientov počas dlhšieho časového obdobia.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…