Vedci zistili, prečo sú vrany také inteligentné. Príklad od múdrych vtákov by si mohli vziať aj ľudskí rodičia
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vedci zistili, prečo sú vrany také inteligentné. Príklad od múdrych vtákov by si mohli vziať aj ľudskí rodičia

Deti obvykle neopúšťajú rodičovské hniezdo, kým nedosiahnu dospelosť. Medzi zvieratami je to relatívne zriedkavý jav. Existujú aj výnimky - krkavce, skupina vtákov, ktoré tiež trávia veľa času pod krídlami svojich rodičov.

Vrana čierna a mláďatá vrany popolavej. — Foto: Wikimedia/dierat-stock, Pille Vahtmäe

MNÍCHOV 15. júna - Podľa najnovšej štúdie, ktorá porovnáva dĺžku detstva ľudí s niektorými inteligentnými vtákmi, dlhé detstvo môže byť príčinou vyššej inteligencie. Veľký mozog je bez ochrany a vzdelávania, ktoré poskytnú rodičia, zbytočný, tvrdia vedci.

S cieľom získať ucelenejší obraz o úlohe, ktorú zohrávajú rodičia pri pomáhaní potomkom pri vývoji rozmanitejších kognitívnych schopností, sa vedci zamerali na čeľaď krkavcovitých vtákov, ako sú sojky, vrany, či havrany.

Krkavce rozoznávajú tváre a používajú nástroje

Krkavce sú veľké operence s veľkým mozgom. Často žijú v rozšírených spoločenstvách s príbuznými. Navyše je o nich známe, že sú inteligentné – sú schopné používať nástroje, rozoznávať ľudské tváre a dokonca chápať fyziku - niektorí vedci sa domnievajú, že vrany môžu súperiť v inteligencii aj s opicami.

Ľudia nie sú jediný druh s dlhým detstvom

Vďaka tomu, že ľudia živia a chránia svoje deti dlhú dobu, naše mozgy a kognitívne schopnosti sa môžu lepšie vyvíjať. „Ľudia sa vyznačujú týmto predlženým detstvom, ktoré ovplyvňuje ich inteligenciu, ale nemôžu byť jediní,“ tvrdí Natalie Uomini, kognitívna vedkyňa z Inštitútu Maxa Plancka.

Aby pochopili súvislosti medzi starostlivosťou rodičov a inteligenciou u vtákov, vytvorili Uomini a jej tím databázu, ktorá podrobne popisuje život tisícov druhov operencov vrátane viac ako 120 krkavcovitých vtákov.

Krkavce majú nezvyčajne veľké mozgy

Zistili, že v porovnaní s inými vtákmi malé krkavce odlietajú z rodičovského hniezda oveľa neskôr. Sú dlhšie kŕmené rodičmi a ako dospelé trávia viac času s rodinou.

Výsledky, ktoré boli nedávno publikované v akademickom žurnále Philosophical Transactions of the Royal Society B, tiež potvrdzujú, že krkavce majú porovnaní s mnohými inými vtákmi nezvyčajne veľké mozgy

Mozog mláďat, ktoré sa učia, spáli viac kalórií

Priemerný mozog dospelého človeka predstavuje asi dve percentá jeho telesnej hmotnosti a spotrebuje 20 percent kalórií denne. V detstve sú kalorické potreby mozgu ešte oveľa väčšie a predstavujú 43 percent dennej energetickej potreby detí.

Vtáky musia byť na let ľahké, ale mozog krkavcov predstavuje takmer 2% ich telesnej hmotnosti, čo je hodnota podobná ako u ľudí.

Trpezlivosť rodičov prináša inteligenciu

Štúdia zahŕňa aj rozsiahle sledovanie dvoch druhov - vrany novokaledonskej a sibírskej sojky. Vrany používajú palice na lovenie rýb z guľatiny (viď video vyššie), zatiaľ čo sojky môžu riešiť hádanky s jedlom a popritom rozoznať zriedkavých predátorov.

Vedci zistili, že mladé vtáky sa tieto triky naučia oveľa skôr vďaka tomu, že pozorujú rodičov. Navyše, dospelé jedince k nim boli veľmi tolerantné, umožňovali im precvičovať schopnosti a zároveň sa s nimi podelili aj o jedlo.

Okrem toho mladé sojky a vrany často ostávali so svojimi rodičmi po dobu štyroch rokoch, čo podľa vedcov predstavuje približne 20 ľudských rokov.

Pozorovaním zvierat sa dozvedáme veľa o nás

Uomini si myslí, že ľuďom sa pripisuje príliš veľa zásluh „ako vrchol evolúcie a inteligencie“. Zvieratá, ako sú krkavce, sa vyvinuli nezávisle, aby sa stali inteligentnými a pozornými opatrovateľmi, čo naznačuje, že ľudia nie sú takí jedineční.

Pozorovanie iných zvierat podľa nej ukazuje „náhľad na evolučné podmienky, ktoré pomohli vývoju nášho veľkého mozgu a našej inteligencie.“

Zdroj: Smithsonian Magazine

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…