Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše deti a toho, ako budú prijaté, aby im niekto neublížil
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše deti a toho, ako budú prijaté, aby im niekto neublížil

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka, otvorilo mu to oči. Dnes je ženatý s Rómkou, s ktorou vychovávajú dve krásne deti.

Fotka zo svadby bývalého skinheada Gabiho a jeho dnes už manželky Ivetky. — Foto: Archív./I.K.

PREŠOV 7. júna - Gabi ako mladý chlapec trávil väčšinu času s partiou na ulici. Vzájomne sa formovali. Spájalo ich to, že nenávideli Rómov. „Bola tam najstaršia generácia skinheadov, potom mladší. Ja som v tom čase patril medzi najmladších,“ spomína dnes už bývalý skinhead.

Rómov mlátili rad radom

Spolu si založili aj skinheadskú kapelu. On v nej bol spevákom: „Povedal by som, že tá kapela bola až neonacistická.“

„S Rómami sme sa nerozprávali, všetkých sme ich bili zaradom, stačilo nám, že sme ich videli, ako idú po ulici,“ priznáva v rozhovore pre Dobré noviny.

Jeho postoj sa zmenil, keď odišiel od kolektívu

Život ho zavial do Anglicka. Hoci na ostrovoch mal taktiež partiu skinheadov, pohádali sa a prestali spolu udržiavať kontakt. „Otvorili sa mi oči na to, čo sa deje okolo mňa. V Anglicku je spoločnosť viac multikultúrna,“ vysvetľuje.

V Británii sa stala ďalšia zásadná vec. Začal si na Pokeci písať s milou dievčinou. Volala sa Ivetka. Vymykala sa všetkým konceptom, na ktoré bol zvyknutý. Bola Rómka, študovala na Fakulte zdravotníctva na Katolíckej univerzite v Ružomberku a jej rodičia pracovali.

Ivetka a Gabi.
Ivetka a Gabi. Foto: Archív/I.K.

Si cigánka?

„Pamätám si, ako videl moju fotku na Pokeci. Nezdalo sa mu, že som tmavšia. Potom sa ma spýtal, či som cigánka?“ spomína Ivetka. Spýtala sa ho, či s tým má problém. „Povedal mi, že nemá a nemohol uveriť, že chodím na výšku,“ pokračuje v rozprávaní ich príbehu.

Istú dobu si nezávisle písali ako kamaráti. Keď raz Gabi cestoval domov na východ Slovenska, navrhol jej, aby sa stretli v Ružomberku, že on tam vystúpi z vlaku. „Presvedčil som ju, aby prišla o štvrtej ráno,“ hovorí Gabi.

Boli si sympatickí a začali spolu chodiť. „Fungovali sme na diaľku tri roky. Bolo to náročnejšie,“ priznáva Ivetka. Gabi jej o svojej skinheadskej minulosti, samozrejme, povedal. Často sa chytala za hlavu, keď jej hovoril, čo všetko s partiou robili.

Spolu sú od roku 2012
Spolu sú od roku 2012. Foto: Archív/I.K.

Jej mamy sa bál viac ako otca

Hoci jej nového partnera rodina prijala, jej mama nebola nadšená, keď jej Ivetka povedala, že Gabi bol skinhead. „Aj keď sme boli vychovávaní viac po gadžovsky, pre moju mamu to bola hrôza. Okrem toho si želala, aby som mala Róma,“ povedala a zároveň dodala, že mama jej prízvukovala, že si skazí život. 

„Dokonca, keď sme spolu chodili, tak sa jej Gabi bál viac ako otca,“ hovorí s úsmevom mladá žena.

Rodina je rada, že ho zmenila k lepšiemu

Gabiho rodina bola z ich vzťahu v šoku, veď bol skinhead. „Jeho rodičia a sestry boli prekvapení, ale zároveň zhovievaví. Keď ma spoznali, boli radi, že je so mnou. Hovoria mi, že ho to zmenilo v pozitívnom svetle,“ ozrejmila.

U kamarátov sa nestretol s takou podporou. Bývalý skinhead tvrdí, že pre vzťah s Rómkou stratil veľa kamarátov: „Kamaráti boli a veľa z nich nezostalo. Tí, ktorí ostali, sú verní,“ priznáva však, že aj tých musí z času na čas „krotiť“.

„Najčastejšie sa prekecnú a majú nepríjemné narážky na cigánov, keď sedíme pri pive, ale ja ich rýchlo schladím a je to dobré,“ hovorí pobavene.

Skíni a Rómovia sa spoločne zabávajú na svadbe

Po 4 rokoch radenia mali svadbu. „Trocha sme sa báli, ako to dopadne. Polovička sály bola moja cigánska rodina, boli tam aj Gabiho kamaráti - skinheadi, svedok bol skinhead,“ opísala.

Na svadbe mali klasické východniarske tradície. „Dopadlo to super. Gabiho rodina si veľmi pochvaľovala, každý si potancoval, bolo to pekné,“ spomína.

Vyhrávala im hlavne rusínska hudba, keďže Ivetka pochádza zo Staškoviec pri Stopkove. „My sme sa doma rozprávali len po rusínsky. Moja babka pochádzala z osady, keď sme tam prišli, mamka mi prekladala, lebo som vôbec nerozumela po cigánsky,“ hovorí.

Musela mať široké lakte

Na základnej škole s tým mala chvíľu problém. Niektoré Rómske deti nechápali, prečo nevie po rómsky. „Bolo to náročné, bili ma. ​Potom som sa naučila rozumieť, ale nerozprávam, lebo komolím,“ opísala ťažké chvíle.

Sama hovorí, že na strednej a vysokej musela mať široké lakte, ale necítila sa diskriminovaná. Kamarátov mala aj medzi Rómami aj bielymi. Tvrdí však, že sa adaptovala skôr na systém druhej strany.

V práci ju rešpektujú 

Už dva roky spolu Ivetka s Gabim žijú v Prešove. Predtým bývali v Anglicku, kde sa im narodili aj dve deti. On pracuje ako automechanik, ona je zdravotná sestra v Košiciach na detskom ARE.

Ivetka pracuje ako zdravotná sestra.
Ivetka pracuje ako zdravotná sestra. Foto: Archív I.K.

Tvrdí, že v práci ju rešpektujú: „Je to len o tom, ako sa človek odprezentuje. Pokiaľ sa človek správa normálne a berie tie narážky, ktoré majorita hovorí na neprispôsobivých Rómov, jedným uchom dnu a druhým von, tak sa to dá zvládnuť.“ ​ 

Úspešným Rómom sa dáva málo priestoru

Priznáva, že chápe, ak sa niektorí Rómovia správajú v čakárni neslušne, že sa to mnohým ľuďom nepáči. „Majú úplne inú mentalitu ako ja, ale vôbec ich neodsudzujem, nedostali takú šancu od života ako ja,“ myslí si.

Podľa jej slov sa Rómovia v našej spoločnosti vyobrazujú len v zlom svetle: „Neukazujú napríklad intelektuálov. Mám dobrého kamaráta, ktorý učí na VŠ. Nemyslím, si že všetci cigáni sú asociáli.“

Nie všetko je čiernobiele

Gabi priznáva, že „asociálov“ stále nevníma v dobrom svetle, na druhej strane si uvedomuje, že nemôže hádzať všetkých do jedného vreca. „Nie je všetko také čiernobiele, ako sme počúvali.“

Keďže sám vie, že  niekedy stačí byť Rómom, aby ste schytali pár úderov, do budúcnosti sa obáva aj o svoje deti. „Bojím sa toho, ako budú prijaté, toho že im niekto ublíži,“ uzatvára.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…