Zverejnili zoznam 10 najbezpečnejších pláží v Európe. Skrývajú sa medzi nimi krásne prírodné skvosty
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Zverejnili zoznam 10 najbezpečnejších pláží v Európe. Skrývajú sa medzi nimi krásne prírodné skvosty

Rebríček bol zostavený na základe mnohých kritérií, ako sú nízky pomer potvrdených koronavírusových infekcií či počtu metrov štvorcových pre jednu osobu na pláži.

Pláž Comporta v Portugalsku. — Foto: Facebook/Comporta Café

BRUSEL 31. mája - Leto už klope na dvere. Pre pandémiu bude tentokrát oveľa iné, na aké sme boli doposiaľ zvyknutí. Ak to bude možné, budeme cestovať s oveľa väčším rizikom.

Pandémia je však už v mnohých európskych krajinách na ústupe a mnohí ľudia si plánuje letné dovolenky. Letecké spoločnosti pomaly začínajú hovoriť o obnovení letov a prímorské destinácie sa snažia zaviesť opatrenia, ktoré by znížili riziko nákazy. Potenciálnych dovolenkárov zároveň uistili, že sa u nich môžu cítiť bezpečne.

Zoznam najbezpečnejších európskych pláži

Už dvanásť rokov existuje takzvaný EDEN, projekt Európskej komisie, ktorý združuje desiatky menej známych turistických destinácií. Podporuje tie destinácie, ktoré prevádzkujú udržateľnú turistiku.

Jeho dcérska organizácia European Best Destinations Organization (EBD) teraz prišla so zoznamom najbezpečnejších pláží v Európe, na ktorých je najmenšie riziko nákazy novým koronavírusom. 

Zohľadnilo sa viacero kritérií

Rebríček bol zostavený na základe mnohých kritérií, ako sú nízky pomer potvrdených koronavírusových infekcií, či rozmery pláže a počtu metrov štvorcových pre jednu osobu na pláži.

Tieto destinácie boli vybrané aj na základe rozsiahlej ponuky súkromných víl, turistických apartmánov, malých alebo stredných hotelov so špecifickou zdravotnými chartami a záväzkov voči cestujúcim, ako sú upratovacie služby a dezinfekcia izieb po každom pobyte, či rešpektovanie sociálneho odstupu.

Výber prihliadal aj na blízkosť nemocníc, ktoré majú priemerný počet nemocničných lôžok na obyvateľa vyšší ako európsky priemer. „Vybrané pláže, z ktorých niektoré sú dlhé viac ako 100 kilometrov, sú ideálne na bezpečnú dovolenku. Udržiavanie bezpečnej vzdialenosti nebude problémom ani na vrchole sezóny,“ píše EBD.

1. Preveza, Grécko

Grécko je jedna z európskych krajín, ktoré sú najmenej postihnuté koronavírusom (11 miliónov obyvateľov, menej ako 3-tisíc prípadov). Krajina navyše prijala mnoho opatrení s cieľom zabezpečiť cestujúcim bezpečnú dovolenku.

Napríklad ide o výmenu filtrov v klimatizácii po každom pobyte a povinný odstup štyri metre medzi každým dáždnikom na pláži. Aby prilákalo turistov, Grécko okrem toho znížilo dane na lety, vlaky, autobusy a ďalšie služby.

Hlavná pláž v Preveze sa volá Monolithi, má 22 kilometrov a široká je až 80 metrov. Je to najdlhšia pláž Európskej únie. Dovolenkárov poteší aj skvelým pomerom medzi kvalitou a cenou. Hotely sa otvárajú 1. júla, karanténa nie je povinná.

2. Comporta, Alentejo, Portugalsko

Alentejo je jedným z regiónov najmenej postihnutých novým koronavírusom v Európe (až 600-krát menej prípadov koronavírusu ako v ktoromkoľvek inom európskom regióne).

Pláž Comporta sa nachádza len pár kilometrov od Lisabonu, jedného z najkrajších hlavných miest v Európe. Aj napriek tomu EBD tvrdí, že niekedy na tejto pláži môžete stráviť celé hodiny a nestretnete nikoho.

Portugalsko zaviedlo označenie „bezpečie a čistota“, ktoré má identifikovať ubytovanie, ktoré spĺňa zdravotné kritériá. Väčšina hotelov otvorí 15. júna, zvyšok 1. júla, karanténa nie je povinná.

3. Polostrov Hel, Poľsko

Ani Poľsko nemá veľa prípadov ochorenia COVID-19 a podľa štatistík majú naši severní susedia viac nemocničných lôžok na obyvateľa ako Švajčiarsko či Holandsko.

„Po prílete do jedného z najkrajších miest Európy, Gdanska, sa požičaným autom môžete odviezť na Hel,“ uvádza EBD. Piesočnatá pláž má 35 kilometrov a šírku v niektorých úsekoch až do troch kilometrov. Poľsko otvára svoje hranice 13. júna, bez karantény.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pa !

Príspevok, ktorý zdieľa marcinsiekierski1 (@marcinsiekierski1),

4. Porto Santo, Madeira, Portugalsko

Madeira je najmenej postihnutým regiónom Portugalska. Malý ostrov Porto Santo má len 5500 obyvateľov. Zlaté pláže ostrova sú svetoznáme aj vďaka terapeutickým účinkom horúceho piesku. Otvára sa 1. júla.

5. Halikounas, Korfu, Grécko

Korfu je jeden z najzelenších gréckych ostrovov s unikátnou faunou a flórou. Len 40 minút jazdy autom od letiska na Korfu nájdete jednu z najúžasnejších a najväčších pláží na tomto vysnívanom ostrove - Halikounas. Medzinárodné lety sa znovu spúšťajú 1. júla.

6. Riviera Bay, Malta

Malta má na pol milióna obyvateľov 600 potvrdených prípadov koronavírusu. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov, môžete si rezervovať pobyt na malom ostrove Gozo, ktorý je ideálny pre milovníkov prírody, turistov, alebo potápačov. Sezóna sa začína 1. júla.

7. Meia Praia, Lagos, Portugalsko

Ďalšia z dlhých portugalských pláži Meia Praia je najdlhšou plážou v Lagose. Má 5 kilometrov. „Lagos má veľmi pekné historické centrum s tradičnými obchodmi, trendovými barmi a kaviarňami, tržnicou a skvelými plážami,“ opisuje EBD.

8. Jurmala, Lotyšsko

Hoci Lotyšsko nie je pre našincov vyhľadávanou destináciou, rozhodne sa oplatí navštíviť ho. Jurmala patrí k destináciám s označením „EDEN" pre udržateľnú turistiku, pričom pláž ponúka 33 kilometrov jemného piesku.

Vzduch v Jurmale je nie len morský, ale môžete v ňom cítiť sladkú vôňu borovíc, čo pôsobí veľmi liečivo pre ľudí s dýchacími problémami. Sezóna sa začína 1. júla.

9. Nida, Litva

Nida sa nachádza štyri hodiny od hlavného mesta Vilnius. Na tomto rajskom mieste vás čaká viac ako 100 kilometrov jemného piesku takmer odrezaného od zvyšku sveta. Veľkou atrakciou je druhá najvyššia piesková duna v Európe. Turistická sezóna sa začína 1. júla.

10. Binz, ostrov Rujana, Nemecko

Táto úžasná,5 kilometrov dlhá pláž je jednou z najkrajších a najdlhších v Nemecku. Na rozdiel od iných spolkových krajín, Meklenbursko-Predpomoransko nebolo výrazne zasiahnuté pandémiou.

Rujana je perfektná destinácia pre milovníkov prírody. Binz síce patrí medzi známe rezorty, môžete však vyskúšať aj menej známe Sellin a Göhren. Nemecko otvára hranice 15. júna, turistickú sezónu od 1. júla.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…