Dobré noviny
Až 60 % alergií môže prerásť do astmy, tvrdí lekár. Takto budete mať vašu alergiu pod kontrolou
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Až 60 % alergií môže prerásť do astmy, tvrdí lekár. Takto budete mať vašu alergiu pod kontrolou

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Leto je čas dovoleniek a oddychu. Nie pre každého však vyzerá tak ružovo. Obzvlášť nie pre alergikov, ktorí znášajú slnečné lúče horšie.

BRATISLAVA 20. mája - Nikto z nás zatiaľ presne nevie, ako bude vyzerať leto počas pandémie. Môžeme sa tešiť na otvorené kúpaliská tak, ako ich poznáme? Čakajú nás dovolenky za hranicami Slovenska? Pýtajú sa mnohí „plánovači“, ktorí majú radi dopredu nalinajkované letné dni.

Hoci sa kde-tu objaví indícia, že možno budeme môcť vycestovať napríklad do Chorvátska, nad letnými dovolenkami stále visí otáznik.

Člnkovanie na vodnej nádrži Liptovská Mara počas teplého letného dňa.
Člnkovanie na vodnej nádrži Liptovská Mara počas teplého letného dňa. Foto: TASR/Milan Kapusta

S letom sa spájajú aj alergie

Isté je však, že koronavírus nezmení všetko. Problémy, ako senná nádcha alebo alergia na slnečné lúče v lete nevymiznú. Našťastie, dá sa na ne pripraviť. 

Je všeobecne známe, že alergiu získavame opakovaným kontaktom s alergénom a ide vlastne o prehnanú reakciu nášho imunitného systému na konkrétne látky. Snáď najrozšírenejšou je alergia na peľ, spomínaná senná nádcha. Ani v tomto prípade netreba alergiu podceňovať.

Alergiu dokážeme mať pod kontrolou

Nejde totiž len o nepríjemné symptómy, ale ak je alergia na vzduchom prenášané alergény neliečená, môže veľmi rýchlo prerásť do astmy. „Asi 30 až 60 percent neliečenej alergie vedie k astme,“ vyjadril sa pre TASR primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice Martin Miloš Jeseňák. Prejavy alergie aj astmy sa podľa neho objavujú v čoraz mladšom veku, dokonca aj u školákov a predškolákov. Alergické zápaly v dýchacích cestách má podľa neho približne polovica dospelých astmatikov. Alergici bývajú častejšie chorí a ich dýchacie cesty sa postupne prestavujú. „Preto je dôležitá skorá diagnostika, skorá a správna liečba,“ pripomína Jeseňák.

Ak sa teda dotyčný správa ako vzorný pacient, dokáže mať svoju alergiu pod kontrolou. Na podporu liečby rôznych typov alergií a astmy môže pacient siahnuť aj na menej známe byliny, ktoré používa systém tradičného indického lekárstva - ajurvéda. 

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay/Mojpe

Nápomocné bylinky

Azda najznámejšia z nich je kurkuma, ktorú si v posledných rokoch obľúbili aj slovenské domácnosti. V Indii ju možno nájsť vo všetkých kuchyniach, kde je používanú ako obľúbená korenina. Používa sa externe aj interne na mnohé ochorenia kože. Uľavuje od bolesti, zápalu, opuchov, vyrážiek a podráždení spojených s alergickou reakciou. 

Ďalšia nezastupiteľná ajurvédska bylina v boji proti alergii je neem. Má aj antibakteriálne, protivírusové, antidiabetické, antiseptické účinky. Dokonca je prírodným čističom krvi, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi a prečisťuje celé telo. 

Pokiaľ ide o klasické prejavy, ktorá vám spôsobuje senná nádcha (kýchanie, kašľanie, svrbenie nosa, nádcha), ajurvéda odporúča vyskúšať bylinky, ako sú vasaka a tulsi

Tulsi, tiež známa ako ,,posvätná bazalka“, je jednoročná bylinka s malými listami výraznej arómy a fialovými kvetmi. Vynikajúci antikarcinogén, zdroj antioxidantov, vitamínov A, C a vápnika. Vasaka je zase druh indickej byliny, ktorá obsahuje raz bežných dôležitých látok, ako sú alkaloidy, najmä vasicín, vitamín C, karotenoidy a silice.

Kurkuma.
Kurkuma. Foto: Pixaby/Ajale

Okrem kurkumy a neemu k základným štyrom bylinám, ktoré sú používané na podporu liečby alergií, patria ešte shirish, ktorý sa používa pri liečbe vriedkov, svrbení, ekzému, žihľavky, eozinofílie, herpesu a iných problémov a ashwagandha. Okrem toho, že stabilizuje alergické reakcie, má aj omladzujúce vlastnosti.

AllerG Care od značky Planet Ayurveda, obsahuje všetky tieto bylinky a vďaka nim je to nosný produkt na akékoľvek alergie.

100 % vegetariánske

Nejde o obyčajné prášky, ale štandardizované extrakty. Všetky výživové doplnky Planet Ayurveda sú 100 % čisté produkty bez plnív, konzervantov a chemikálií. Kapsule sú vyrobené z rastlinnej celulózy a nie z tvrdenej želatíny, ktoré sú menej nákladné, vyrobené z chemikálií, hovädzích chrupaviek a bravčových čriev. Extrakty navyše prešli dôkladnými laboratórnymi testami.

Zelená zóna

Spoločnosť Planet Ayurveda postupuje pri príprave svojich bylinných produktov striktne podľa prastarej Ajurvédy. Pestuje svoje byliny a ďalej ich spracováva v tzv. „zelenej zóne“ blízko panenskej krajiny Himalájí. O nezaťaženosti hlavných pestovateľských oblastí ťažkými kovmi a inými škodlivými zložkami svedčí aj fakt, že všetky ponúkané produkty spoločnosti bez problémov jednoznačne splnili prísne normy Európskej Únie na obsah ťažkých kovov  

Dvojitý účinok Slnka

K letu neodmysliteľne patria aj hrejivé slnečné lúče, ktoré pôsobia na zdravie blahodarne.

„Slnko je zdrojom života na zemi a slnečné žiarenie je nevyhnutné pre mnoho životne dôležitých pochodov. Blahodarne pôsobí na psychiku a pozitívne tiež ovplyvňuje niektoré kožné choroby, pomáha v koži vytvárať dôležitý vitamín D potrebný k správnemu metabolizmu kostí, k správnej stavbe a rastu zubov, prevencii osteoporózy, vstrebávaniu vitamínu A,“ vymenovala Katarína Slotová z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) pre TASR.

Slnenie má však podľa jej slov aj svoje nezanedbateľné riziká. U niektorých ľudí môžu vyvolať alergickú reakciu. (UVA/UVB).

Príznaky slnečnej alergie sa môžu líšiť: od svrbivého začervenania, väčšinou na trupe, vrchnej strany rúk a nôh, cez „krupicovú kožu“ až k splývajúcim mokvajúcim pľuzgierikom. BioCare ponúka špičkové opaľovacie prípravky úplne bez chémie. 

Natierajte sa

Jednoduchým, ale účinným opatrením, ako predísť alergii, je preventívne natieranie sa opaľovacím krémom. Na vzniknuté kožné alergie však môže pomôcť aj už spomínaný neem či manjistha. Práve manjistha má vynikajúci účinok na očistu krvi, čo má zase veľký význam pri riešení práve rôznych kožných problémov a alergií. V hlavnej úlohe je štandarizovaný extrakt z koreňa rastliny Rubia cordifoli, ktorá ma na funkciu krvi a tiaktiež celého tela priam blahodárne účinky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/TerriC

Ale pozor, hoci väčšina chemických látok obsiahnutá v krémoch vytvára ochranu, aby sa zabránilo poškodeniu od UV žiarenia, iné chemické látky spôsobujú škodlivé účinky. Ide konkrétne o dve zložky, oxybenzón a Retinol palmitát. E-shop BioCare však ponúka špičkové opaľovacie prípravky úplne bez chémie.

Palau a zákaz opaľovacích krémov

Palauský prezident Thomas Remengesau ešte v roku 2018 podpísal zákon, ktorý zakazuje predaj i používanie opaľovacích krémov obsahujúcich minimálne jednu zo zoznamu desiatich chemikálií vrátane oxybenzónu, ktoré sú pre podmorský život považované za vysoko toxické a môžu zapríčiniť, že koraly sú náchylnejšie na vyblednutie. Predajcov, ktorí zákon porušia, bude trestať pokutou vo výške 1000 dolárov a turistom, ktorí do krajiny prídu so zakázanými krémami, budú tieto produkty konfiškovať.

Článok bol pripravený v spolupráci s BioCare.sk a PlanetAyurveda.sk, kde nájdete o prípravkoch viac informácií.

Už ste čítali?