Dobré noviny
VEĽKÝ test národnej špeciality. Viete, ktorá treska v majonéze je tá najlepšia?
Pavol Hirka
Pavol Hirka

VEĽKÝ test národnej špeciality. Viete, ktorá treska v majonéze je tá najlepšia?

Treska v majonéze
Treska v majonéze — Foto: Wikimedia Commons/LyukSK

Treska v majonéze je mimoriadne obľúbená pochúťka, ktorá je v jedálničku Slovákov už celé generácie. Ktorá je však najlepšia?

BRATISLAVA 6. mája – Treska v majonéze. Mimoriadne obľúbená pochúťka, ktorá je v kombinácii s rožkom v jedálničku Slovákov už celé generácie. Momentálne na trhu nájdete rôzne druhy tresiek, preto môže byť ťažké vybrať si tú najlepšiu. Najnovší test vám však môže pomôcť.

Prvé zmienky o výrobe tresky v majonéze pochádzajú z roku 1954. Vyrábať sa začala vo všetkých závodoch národného podniku Ryba - v Košiciach, v Bratislave a v Žiline. Československá norma, ale aj samotný názov produktu hovoria, že treska v majonéze má byť vyrobená výlučne z treskovitých rýb. Namiesto toho sa však pri testovaní v niektorých produktoch našli slede, v jednom zo šalátov ich je dokonca viac ako samotnej tresky.

Najlepšia treska? Ponúka ju Ryba Košice

Odborníci z Asociácie spotrebiteľov v Slovenskej republike (ASSR) sa pozreli na zúbok celkovo 10 treskám, ktoré následne podrobili skúškam v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave. Na celkovú výslednú známku mali rovnaký vplyv dve skúšky: mikrobiologická (50%) a obsah tresky podľa deklarácie na obale (50%).

Zábery z testu
Zábery z testu Foto: RTVS

A kto vyšiel ako víťaz? Z desiatky testovaných sa najlepšími produktmi môže pochváliť spoločnosť Ryba Košice. Najlepšiu známku získali rovno dva jej produkty - Treskoslovenská Treska a Treska v majonéze Exklusiv, ktoré môžu vašim chuťovým pohárikom ulahodiť najviac. V mikrobiologickej skúške, ktorá otestovala zdravotnú nezávadnosť, obstáli na výbornú všetky tresky.

Pravá treska musí byť výlučne z tresky

Veľmi dôležitým faktorom je, samozrejme, podiel mäsa z tresky. Kým v zdravotnej bezpečnosti skončili všetky tresky rovnako dobre, v obsahu a aj druhu mäsa našli odborníci značné rozdiely. Ako vyplýva z pôvodnej československej normy z roku 1958 a aj názvu výrobku, treska v majonéze sa môže vyrábať výlučne z treskovitých rýb. Tresku teda nemožno nahrádzať lacnejšími druhmi rýb, napríklad sleďmi, či odpadom, ktorý vzniká pri spracovaní rýb.

Výsledok testu Asociácie spotrebiteľov v Slovenskej republike
Výsledok testu Asociácie spotrebiteľov v Slovenskej republike Foto: TS ASSR

Najviac mäsa z tresky sa podľa výsledkov testu nachádza práve v tej košickej – až 46% v prípade Treskoslovenskej Tresky a 46% v Treske v majonéze Exklusiv. Dobre si viedli napríklad aj Coop Treska s obsahom 45%, ale aj tresky z KauflanduTesca a Billy.

Celkový obsah mäsa Tresky Exklusiv od Preto Ryba Žilina je síce 45%, no až 5% z toho je lacnejšie mäso zo sleďovitých rýb. Obyčajná treska v majonéze od rovnakej spoločnosti obsahuje dokonca iba 15% mäsa z tresky a až 20% mäsa zo sleďov.  „Podľa nariadenia o označovaní potravín má názov výrobku zodpovedať surovine s najvyšším podielom v potravine. Z pohľadu tohto nariadenia to už nie je treska, ale ‚sleďovka‘,“ uvádza ASSR v tlačovej správe.

Pravá chuť spomienok

Ako tvrdí spoločnosť Ryba Košice, práve Treskoslovenská treska s retro receptúrou priniesla „pravú chuť spomienok", ktorá sa pýši „puncom pravosti“„Treska v majonéze má za sebou takmer 70-ročnú tradíciu, ktorej by mala zodpovedať aj kvalita," vysvetľuje Peter Bačkor, riaditeľ Ryba Košice. Dodáva, že výsledok testu si veľmi cenia.

Treska
Foto: Ryba Košice

„Za kvalitou našich produktov stojí najmä receptúra, dôkladne vyberané suroviny bez umelých sladidiel, úcta k našej národnej pochúťke a úprimný zámer spoločnosti RYBA Košice mať najlepšiu tresku,“ uvádza Bačkor s dodatkom, že tresku robí treskou práve ryba, z ktorej je treska v majonéze vyrobená.

A to je biele chudé mäso z tresky, čiže biela masívna svalovina, ktorá patrí do šalátu kvôli svojej štruktúre a farbe mäsa. Tresky, ktoré používame v našich produktoch, prechádzajú hĺbkovým mrazením krátko po výlove, vďaka čomu si ryby zachovávajú svoje nutričné hodnoty a charakteristickú chuť. Našim spotrebiteľom chceme dopriať tú najlepšiu, tradičnú retro receptúru, preto nahrádzanie treskovitých rýb lacnejšími druhmi, ako sú napríklad slede, odmietame, uzatvára riaditeľ. Konzervačné látky sú v produktoch použité v minimálnej možnej miere tak, aby chránili produkt aj samotného spotrebiteľa pred novodobými mikrobiologickými vplyvmi.

Článok bol pripravený v spolupráci s Ryba Košice.

Už ste čítali?