V uliciach Slovenska sa objavili záhadné skúmavky na stĺpoch. Čo je ich úlohou?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V uliciach Slovenska sa objavili záhadné skúmavky na stĺpoch. Čo je ich úlohou?

Sondy na kontrolu ovzdušia sú rozmiestnené v Bratislave, v siedmich krajských mestách a v ďalších vybraných lokalitách.

Sonda meria koncentráciu oxidu uhličitého v ovzduší. — Foto: Facebook/Cyklokoalícia, Critical Mass Nitra

BRATISLAVA 26. februára - Všimli ste si ich? V 200 slovenských mestách sa objavili vzorkovače, ktoré zbierajú informácie o koncentrácii oxidu dusičitého v ovzduší. Ide o jedovatý plyn, ktorý spôsobuje kyslé dažde a smog. Jeho hlavným zdrojom je cestná doprava.

Sondy rozmiestnilo Spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v spolupráci s partnermi z Bystro OZ, Edu Nature a ďalšími enviro odborníkmi.

Zvedavé nosy

Projekt nesie názov Zvedavé nosy. Jeho cieľom je informovať verejnosť o stupni znečistenia ovzdušia v ich bezprostrednom okolí, rozprúdiť spoločenskú diskusiu a následne prijať opatrenia na riešenie tohto problému, uviedla Petra Čakovská zo S.O.S.

Križovatka VSS v Košiciach na južnej triede.
Križovatka VSS v Košiciach na južnej triede. Foto: TASR/Milan Kapusta

Vzor našli v Belgicku

„Na základe pozitívnej skúsenosti z Belgicka sa spotrebiteľské organizácie strednej a východnej Európy rozhodli vytvoriť nezávislú sieť a skontrolovať kvalitu ovzdušia. Získané dáta budú následne informačným základom verejnej kampane, ktorej cieľom je mobilizovať legislatívcov a ostatné zodpovedné inštitúcie, aby sa začali problémom znečisťovania ovzdušia vážne zaoberať naprieč všetkými sektormi politiky i hospodárstva, so zameraním najmä na ‚špinavú‘ dopravu," priblížila Čakovská.

Pri rozmiestňovaní meracích staníc kládli osobitný dôraz na miesta, kde veľká hustota dopravných tokov produkuje viac znečistenia a priamo vplýva na veľký počet zraniteľných ľudí. Preto plánujú merať najmä v blízkosti verejných subjektov s vysokým počtom každodenných návštevníkov, ako sú školy, ihriská, nemocnice či nákupné centrá.

Máme najhoršiu koncentrácia oxidu dusičitého v Európskej únii

Medzinárodné porovnanie kľúčových indikátorov životného prostredia Inštitútu environmentálnej politiky z januára 2017 podľa Čakovskej ukázalo, že koncentrácia oxidu dusičitého na Slovensku je najhoršia v Európskej únii. Ide o produkt premávky na cestách a iných procesov spaľovania fosílnych látok a je jednou z látok tvoriacich smog.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Spôsobuje respiračné a srdcovo cievne choroby. „Podľa Centra pre trvalo udržateľné alternatívy umiera predčasne z dôvodu znečisteného ovzdušia okolo 5000 ľudí ročne. Najhoršia kvalita ovzdušia v relatívnom prepočte na obyvateľa je z krajských miest v Banskej Bystrici a Prešove, nasledujú Košice, Žilina a Nitra," spresnila.

Podpora alternativných palív

Zlepšenie ovzdušia vo väčších mestách môže priniesť podpora využitia alternatívnych palív v doprave, upozornil Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). Podľa zväzu ide nielen o elektromobilitu, ale aj o palivá, ako sú stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG, LNG).

Sonda v Nitre.
Sonda v Nitre. Foto: Facebook/Critical Mass Nitra

„Tieto palivá sú takmer bezemisné a ich rozšírenie dokáže významne zlepšiť situáciu s čistotou ovzdušia v našich mestách. Magistráty by mali na to myslieť pri nákupoch autobusov. LNG je palivo, ktoré je nateraz ako jediné alternatívne palivo schopné nahradiť naftu v miestnej, cezhraničnej i diaľkovej nákladnej doprave. Oproti naftovým nákladným vozidlám produkuje nákladné vozidlo s pohonom LNG minimálne emisie znečisťujúcich látok," zdôvodnili plynári.

Projekt Zvedavé nosy je financovaný European Climate Fundation. Výsledky meraní spracuje švajčiarske laboratórium a mali by byť známe do konca marca.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…