V uliciach Slovenska sa objavili záhadné skúmavky na stĺpoch. Čo je ich úlohou?
Sondy na kontrolu ovzdušia sú rozmiestnené v Bratislave, v siedmich krajských mestách a v ďalších vybraných lokalitách.

BRATISLAVA 26. februára - Všimli ste si ich? V 200 slovenských mestách sa objavili vzorkovače, ktoré zbierajú informácie o koncentrácii oxidu dusičitého v ovzduší. Ide o jedovatý plyn, ktorý spôsobuje kyslé dažde a smog. Jeho hlavným zdrojom je cestná doprava.
Sondy rozmiestnilo Spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v spolupráci s partnermi z Bystro OZ, Edu Nature a ďalšími enviro odborníkmi.
Zvedavé nosy
Projekt nesie názov Zvedavé nosy. Jeho cieľom je informovať verejnosť o stupni znečistenia ovzdušia v ich bezprostrednom okolí, rozprúdiť spoločenskú diskusiu a následne prijať opatrenia na riešenie tohto problému, uviedla Petra Čakovská zo S.O.S.
Vzor našli v Belgicku
„Na základe pozitívnej skúsenosti z Belgicka sa spotrebiteľské organizácie strednej a východnej Európy rozhodli vytvoriť nezávislú sieť a skontrolovať kvalitu ovzdušia. Získané dáta budú následne informačným základom verejnej kampane, ktorej cieľom je mobilizovať legislatívcov a ostatné zodpovedné inštitúcie, aby sa začali problémom znečisťovania ovzdušia vážne zaoberať naprieč všetkými sektormi politiky i hospodárstva, so zameraním najmä na ‚špinavú‘ dopravu," priblížila Čakovská.
Pri rozmiestňovaní meracích staníc kládli osobitný dôraz na miesta, kde veľká hustota dopravných tokov produkuje viac znečistenia a priamo vplýva na veľký počet zraniteľných ľudí. Preto plánujú merať najmä v blízkosti verejných subjektov s vysokým počtom každodenných návštevníkov, ako sú školy, ihriská, nemocnice či nákupné centrá.
Máme najhoršiu koncentrácia oxidu dusičitého v Európskej únii
Medzinárodné porovnanie kľúčových indikátorov životného prostredia Inštitútu environmentálnej politiky z januára 2017 podľa Čakovskej ukázalo, že koncentrácia oxidu dusičitého na Slovensku je najhoršia v Európskej únii. Ide o produkt premávky na cestách a iných procesov spaľovania fosílnych látok a je jednou z látok tvoriacich smog.
Spôsobuje respiračné a srdcovo cievne choroby. „Podľa Centra pre trvalo udržateľné alternatívy umiera predčasne z dôvodu znečisteného ovzdušia okolo 5000 ľudí ročne. Najhoršia kvalita ovzdušia v relatívnom prepočte na obyvateľa je z krajských miest v Banskej Bystrici a Prešove, nasledujú Košice, Žilina a Nitra," spresnila.
Podpora alternativných palív
Zlepšenie ovzdušia vo väčších mestách môže priniesť podpora využitia alternatívnych palív v doprave, upozornil Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). Podľa zväzu ide nielen o elektromobilitu, ale aj o palivá, ako sú stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG, LNG).
„Tieto palivá sú takmer bezemisné a ich rozšírenie dokáže významne zlepšiť situáciu s čistotou ovzdušia v našich mestách. Magistráty by mali na to myslieť pri nákupoch autobusov. LNG je palivo, ktoré je nateraz ako jediné alternatívne palivo schopné nahradiť naftu v miestnej, cezhraničnej i diaľkovej nákladnej doprave. Oproti naftovým nákladným vozidlám produkuje nákladné vozidlo s pohonom LNG minimálne emisie znečisťujúcich látok," zdôvodnili plynári.
Projekt Zvedavé nosy je financovaný European Climate Fundation. Výsledky meraní spracuje švajčiarske laboratórium a mali by byť známe do konca marca.