V uliciach Slovenska sa objavili záhadné skúmavky na stĺpoch. Čo je ich úlohou?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V uliciach Slovenska sa objavili záhadné skúmavky na stĺpoch. Čo je ich úlohou?

Sondy na kontrolu ovzdušia sú rozmiestnené v Bratislave, v siedmich krajských mestách a v ďalších vybraných lokalitách.

Sonda meria koncentráciu oxidu uhličitého v ovzduší. — Foto: Facebook/Cyklokoalícia, Critical Mass Nitra

BRATISLAVA 26. februára - Všimli ste si ich? V 200 slovenských mestách sa objavili vzorkovače, ktoré zbierajú informácie o koncentrácii oxidu dusičitého v ovzduší. Ide o jedovatý plyn, ktorý spôsobuje kyslé dažde a smog. Jeho hlavným zdrojom je cestná doprava.

Sondy rozmiestnilo Spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v spolupráci s partnermi z Bystro OZ, Edu Nature a ďalšími enviro odborníkmi.

Zvedavé nosy

Projekt nesie názov Zvedavé nosy. Jeho cieľom je informovať verejnosť o stupni znečistenia ovzdušia v ich bezprostrednom okolí, rozprúdiť spoločenskú diskusiu a následne prijať opatrenia na riešenie tohto problému, uviedla Petra Čakovská zo S.O.S.

Križovatka VSS v Košiciach na južnej triede.
Križovatka VSS v Košiciach na južnej triede. Foto: TASR/Milan Kapusta

Vzor našli v Belgicku

„Na základe pozitívnej skúsenosti z Belgicka sa spotrebiteľské organizácie strednej a východnej Európy rozhodli vytvoriť nezávislú sieť a skontrolovať kvalitu ovzdušia. Získané dáta budú následne informačným základom verejnej kampane, ktorej cieľom je mobilizovať legislatívcov a ostatné zodpovedné inštitúcie, aby sa začali problémom znečisťovania ovzdušia vážne zaoberať naprieč všetkými sektormi politiky i hospodárstva, so zameraním najmä na ‚špinavú‘ dopravu," priblížila Čakovská.

Pri rozmiestňovaní meracích staníc kládli osobitný dôraz na miesta, kde veľká hustota dopravných tokov produkuje viac znečistenia a priamo vplýva na veľký počet zraniteľných ľudí. Preto plánujú merať najmä v blízkosti verejných subjektov s vysokým počtom každodenných návštevníkov, ako sú školy, ihriská, nemocnice či nákupné centrá.

Máme najhoršiu koncentrácia oxidu dusičitého v Európskej únii

Medzinárodné porovnanie kľúčových indikátorov životného prostredia Inštitútu environmentálnej politiky z januára 2017 podľa Čakovskej ukázalo, že koncentrácia oxidu dusičitého na Slovensku je najhoršia v Európskej únii. Ide o produkt premávky na cestách a iných procesov spaľovania fosílnych látok a je jednou z látok tvoriacich smog.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Spôsobuje respiračné a srdcovo cievne choroby. „Podľa Centra pre trvalo udržateľné alternatívy umiera predčasne z dôvodu znečisteného ovzdušia okolo 5000 ľudí ročne. Najhoršia kvalita ovzdušia v relatívnom prepočte na obyvateľa je z krajských miest v Banskej Bystrici a Prešove, nasledujú Košice, Žilina a Nitra," spresnila.

Podpora alternativných palív

Zlepšenie ovzdušia vo väčších mestách môže priniesť podpora využitia alternatívnych palív v doprave, upozornil Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). Podľa zväzu ide nielen o elektromobilitu, ale aj o palivá, ako sú stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG, LNG).

Sonda v Nitre.
Sonda v Nitre. Foto: Facebook/Critical Mass Nitra

„Tieto palivá sú takmer bezemisné a ich rozšírenie dokáže významne zlepšiť situáciu s čistotou ovzdušia v našich mestách. Magistráty by mali na to myslieť pri nákupoch autobusov. LNG je palivo, ktoré je nateraz ako jediné alternatívne palivo schopné nahradiť naftu v miestnej, cezhraničnej i diaľkovej nákladnej doprave. Oproti naftovým nákladným vozidlám produkuje nákladné vozidlo s pohonom LNG minimálne emisie znečisťujúcich látok," zdôvodnili plynári.

Projekt Zvedavé nosy je financovaný European Climate Fundation. Výsledky meraní spracuje švajčiarske laboratórium a mali by byť známe do konca marca.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…