Dobré noviny
V Austrálii konečne pršalo. Internetom sa okamžite začali šíriť dojemné fotky a videá plné radosti
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Austrálii konečne pršalo. Internetom sa okamžite začali šíriť dojemné fotky a videá plné radosti

Hasiči tancujúci od radosti, či vďačné kengury. Zrážky v Austrálii priniesli nádej.

SYDNEY 7. januára - Austrália zažíva najkatastrofickejšie lesné požiare v histórii. V posledných dňoch sa teplota mierne znížila a veľmi potrebné dažďové zrážky v pondelok a utorok  pomohli hasičom bojujúcim s rozsiahlymi požiarmi v juhovýchodnej Austrálii. Boju s požiarmi však ešte určite nie je koniec. Koncom pracovného týždňa má totiž podľa agentúry AFP teplota opäť prekročiť 40 stupňov Celzia.

S dažďom prišla nádej

 

 

Ľudia začali na sociálnych sieťach zdieľať fotografie a videá, ako na rôznych miestach v Austrálii prší. Hoci dažde neboli tak výdatné, ako by mohli byť, aby skutočne pomohli, dažďové kvapky dodali ľuďom nádej, že spoločne môžu veľké požiare prekonať.

Dážď bol na niektorých miestach kontaproduktívny

Krátke zmiernenie horúčav a veľmi potrebné dažďové zrážky pomohli hasičom bojujúcim s rozsiahlymi požiarmi v juhovýchodnej Austrálii. Vyčerpaní dobrovoľníci okrem iného odstránili na niektorých miestach vegetáciu a založili kontrolované protipožiare predtým, ako majú teploty v piatok opäť prekročiť 40 stupňov, uviedla agentúra AFP. „Ide o to, aby sme obmedzili potenciálne škody a vypuknutie požiarov v nasledujúcich dňoch,“ povedal povedal Shane Fitzsimmons, šéf hasičov v štáte Nový Južný Wales.

Desiatky rozsiahlych požiarov sú stále mimo kontroly. Mnohé z nich sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné uhasiť — v týchto prípadoch pomôžu iba výdatné dažde. Zároveň rastú obavy, že dva požiare v Novom Južnom Walese a v štáte Viktória by sa mohli spojiť a vytvoriť ďalší nekontrolovateľný megapožiar. Hoci dážď priniesol v pondelok miernu úľavu, na uhasenie požiarov nemal veľký vplyv. Na niektorých miestach dokonca sťažoval prácu hasičov, ktorým komplikoval zakladanie protipožiarov.

Dym spozorovali aj v Južnej Amerike

Od vypuknutia veľkých požiarov v októbri 2019 prišlo o život najmenej 25 ľudí. Zhorelo viac ako 2000 domov a plamene pohltili územie s rozlohou približne 10,6 milióna hektárov, píše agentúra DPA.

Dym z požiarov bol v pondelok spozorovaný v Čile a Argentíne, teda vo vzdialenosti viac ako 12.000 kilometrov. 

Už ste čítali?