Najvtipnejšia partia kamarátov oslavuje. Prvú epizódu Priateľov odvysielali pred 25 rokmi
TASR
TASR

Najvtipnejšia partia kamarátov oslavuje. Prvú epizódu Priateľov odvysielali pred 25 rokmi

Prvá epizóda jedného z najúspešnejších amerických sitkomov pod názvom Friends (Priatelia) bola odvysielaná pred 25 rokmi - 22. septembra 1994 - a videlo ju 21,5 milióna divákov.

Priatelia — Foto: Facebook/Friends (TV Show)

New York/Bratislava 22. septembra (TASR) - Seriál zobrazuje život šiestich mladých ľudí žijúcich v Greenwich Village v New Yorku, ktorí sa navzájom poznajú a riešia spoločné problémy. Situačná komédia vysielaná v sieti National Broadcasting Company (NBC) v rokoch 1994 až 2004 získala šesť cien Emmy.

Seriál sa pôvodne nemal volať Priatelia. Pracovnými titulmi boli Insomnia Café, Friends Like Us a Six of One. Sitkom od filmových tvorcov Davida Cranea Marty Kauffmanovej v spolupráci so spoločnosťou Warner Bros. si neuveriteľne rýchlo získal svojich priaznivcov.

Šestica priateľov

Šestica priateľov z New Yorku Ross (David Schwimmer), Rachel (Jennifer Aniston), Monika (Courteney Cox), Chandler (Matthew Perry), Joey (Matt LeBlanc), a Pheobe Lisa Kudrow) a ich príbehy plné lásky, dôvery, sklamania a predovšetkým humoru sa na niekoľko sezón stali fenoménom hlavne mladých divákov. Vtipné dvadsaťminútové príbehy si získavali stále väčšiu popularitu na celom svete.

Zľava: Joey, Chandler, Rachel a Monica
Zľava: Joey, Chandler, Rachel a Monica Foto: Facebook/Friends (TV Show)

Nápad skrsol v hlavách Kauffmanovej a Cranea, ktorí v mladosti žili v podobnej komunite priateľov. „Keď sme s Davidom žili v New Yorku, mali sme skupinu šiestich priateľov. Stále sme boli spolu, boli sme ako rodina. Neskôr sme uvažovali o predstaveniach, ktoré by sa odohrávali ako náš život. Takto sa zrodil nápad vytvoriť Priateľov," uviedla Marta Kauffmanová.

Kauffmanovej sa najviac priblížila poriadkumilovná postava Moniky. „Moja osobnosť bola niekde medzi Chandlerom a Rossom. Som trochu neurotický, trochu vtipný," uviedol Crane.

Schwimmer na konkurz ísť nemusel

Finále predchádzalo až 1000 konkurzov na hlavné postavy. Herec David Schwimmer nemusel ísť na konkurz. „David s nami pripravoval pilotný diel, uviazol v našich hlavách a tak sme už nepotrebovali konkurz na túto postavu," vysvetlila Kauffmanová a dodala: „Scény boli nakrúcané pred reálnym publikom tvoreným z 300 fanúšikov. Bolo to ako test, vidieť či materiál funguje, či vtipy sú dobré a či diváci sledujú dej."

Seriál sa nakrúcal v štúdiách Warner Bros. v meste Burbank v Kalifornii. Herečka Jenifer Aniston ako Rachel si zahrala vo všetkých 236 epizódach seriálu od premiéry 22. septembra 1994 do finále seriálu 6. mája 2004. Prvýkrát sa objavila v 1. epizóde 1. série ako naivná nevesta, ktorá utiekla zo svojej svadby a presťahovala sa k svojej kamarátke zo strednej školy, Monike Gellerovej.

Najlepšie platené herečky

Postava Moniky Gellerovej sa stala najznámejšou a najslávnejšou úlohou herečky Courteney Cox počas celých 10 sérií. Podľa Guinessovej knihy rekordov (2005) sa Courteney Cox spoločne s jej hereckými kolegyňami zo seriálu (Jennifer Aniston a Lisa Kudrow) stali najlepšie platenými televíznymi herečkami (750 000 dolárov za epizódu).

Lisa Kudrow za postavu Phoebe získala niekoľko ocenení vrátane ceny Emmy. Medzi divákmi bola vďaka postave Phoebe mimoriadne obľúbená. Podobne priniesol seriál popularitu aj mužským protagonistom.

Zľava: Monica, Rachel a Phoebe
Zľava: Monica, Rachel a Phoebe Foto: Facebook/Friends (TV Show)

Dejová línia bola jasná

Kaviareň, v ktorej sa postavy seriálu stretávali, v skutočnosti neexistuje, no niektorí sa nechali inšpirovať a po svete tak môžeme nájsť niekoľko Central Perk kaviarní. Dejová línia sitkomu bola od začiatku jasná. Tvorcovia vedeli, že Ross a Rachel nakoniec skončia spolu. „Počas desiatich rokov sme držali divákov v napätí, či budú, alebo nebudú napokon spolu," uviedol jeden z tvorcov David Crane.

Posledná séria sa do vysielania na domovskej stanici NBC dostala 6. mája 2004. Hodinové finále vtedy videlo len na území USA 52,46 milióna divákov. Seriál sa tak stal štvrtým najsledovanejším v histórii USA. Celkovo vzniklo 236 epizód hraného seriálu a 3 dokumentárne špeciály.

Seriál si obľúbili aj slovenskí diváci pre skvelý dabing v podaní hercov Kataríny Brychtovej (Rachel), Andrey Karnasovej (Monica), Bibiany Ondrejkovej (Phoebe), Ivana Šandora (Joey), Dušana Cinkotu (Chandler) a Stana Krála (Ross).

Zdroj:www.csfd.cz, www.glamour.com

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…