Mladá Slovenka mení Kostariku k lepšiemu. Veci, ktoré my považujeme za samozrejmosť, sú tam luxusné
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Mladá Slovenka mení Kostariku k lepšiemu. Veci, ktoré my považujeme za samozrejmosť, sú tam luxusné

Kostariku si ihneď zamilovala. 

— Foto: archív Veroniky Jariabkovej

TRENČÍN 3. augusta - Veronika Jariabková chcela odjakživa prispieť k lepšiemu svetu a pomôcť tým, ktorí to skutočne potrebujú. Študovala na univerzite v Holandsku, kde si na svoj Intership vybrala neziskovú organizáciu v Kostarike. Tam pracovala ako dobrovoľníčka a pomáhala rodinám, deťom či matkám, ktoré žijú v chudobe.

Úplne iný život

Počas štúdia sa dozvedela mnoho informácií o problémoch tretieho sveta či svetovej kríze. „Už vtedy som si uvedomila, že každý z nás je zodpovedný za budúcnosť našej planéty a ak nezačneme konať ihneď, nedopadne to dobre. Od detstva som chcela rozdávať svetu radosť, energiu a motiváciu,“ povedala pre Dobré noviny Veronika Jariabková.

Foto: archív Veroniky Jariabkovej

Do Kostariky vycestovala sama a bez obáv. Ide o krajinu tretieho sveta, v ktorej je život úplne iný ako ten, na ktorý sme zvyknutí. „Na pobreží je úplne iný život ako v meste, nie je tu prístup k produktom a veciam, na ktoré sme zvyknutí, ako napríklad pravidelná mestská hromadná doprava, upravené cesty, obchodné centrá či elektronika,“ dodala.

Vytvorila vlastný program

Kostaričania ju ihneď prijali. Spočiatku bola súčasťou programov, ktoré ponúkala nezisková organizácia, v ktorej pracovala. „Neskôr som vytvorila vlastný program, prostredníctvom ktorého som chcela vyzbierať peniaze pre sedem rodín, ktoré boli vo veľmi zlej situácii. Okrem toho som robila zbierky na vianočné darčeky pre deti, narodeninové darčeky, vyzbierala som peniaze na lekárske výdavky, školské potreby, oblečenie, jedlo i mnohé ďalšie veci,“ prezradila s tým, že tieto veci považujeme za samozrejmosť, ale na Kostarike predstavujú luxus.

Foto: archív Veroniky Jariabkovej
Foto: archív Veroniky Jariabkovej

S odstupom času si uvedomila, že nielen deti, ale aj matky potrebujú motiváciu. „Začala som s programom pre sebarozvoj žien. Snažila som sa nabúrať ich myslenie, návyky a motivovať ich k lepšiemu a naplnenému životu. Program bol úspešný a verím, že v ňom budem jedného dňa pokračovať,“ skonštatovala.

Pestrý život

Kostaričania milujú život a vždy sú pozitívne naladení. „Život je tu jednoduchý a autentický. Každý je sám sebou a materiálne veci nemajú hodnotu. Hodnotu má láska, správny charakter a dobré úmysly. Ľudia, ktorí tu žijú, sú veľmi otvorení, spirituálni, láskyplní a majú správne hodnoty. Každý deň je skúškou a každý človek, s ktorým sa stretnem, je učiteľom,“ uviedla.

Foto: archív Veroniky Jariabkovej

Na druhej strane, Veronika sa denne stretáva s problémami. „Chýba tu najmä lekárska starostlivosť, vláda nepodporuje rodiny tak, ako by mala. Problémy sú však aj kultúrne. Ženy sa stávajú matkami vo veľmi mladom veku, a tak nemajú dostatok času na štúdium či získanie zručností. Mnohokrát majú viac ako tri deti, a tak vzniká chudoba. Taktiež ceny sú vysoké, zatiaľ čo platy sú nízke,“ objasnila.

Foto: archív Veroniky Jariabkovej
Foto: archív Veroniky Jariabkovej

Kostariku si natoľko zamilovala, že tam plánuje ostať. „Mám tu manžela, priateľov či projekty a môžem byť tou najlepšou verziou samej seba. Na Slovensko však určite budem pravidelne cestovať, má svoje čaro,“ uzavrela Veronika Jariabková.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…